Spis treści
- Zmiany w edukacji domowej od 2023 roku
- Co to jest edukacja domowa?
- Edukacja domowa – wady i zalety
- Edukacja domowa w Polsce – jak zacząć?
- Wniosek o nauczanie domowe
- Jak wyglądają egzaminy klasyfikacyjne w edukacji domowej?
- Czy edukacja domowa jest płatna?
- Zmiany w edukacji domowej 2023
- Jak zrezygnować z edukacji domowej?
- Materiały na lekcje oraz szkoły przyjazne edukacji domowej
Zmiany w edukacji domowej od 2023 roku
Pod koniec 2022 roku prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o prawie oświatowym, która miała wprowadzać zmiany w zakresie edukacji domowej. Chodziło m.in. o częściowy powrót rejonizacji czy zapisy jedynie na początku roku szkolnego. Ostatecznie zmiany te nie wejdą w życie, a przynajmniej nie w najbliższej przyszłości.
Zmienia się jednak system przydzielania subwencji oświatowej dla dzieci spełniających obowiązek szkolny poza szkołą. Zgodnie z nowymi zasadami, w przypadku gdy udział liczby dzieci uczących się stacjonarnie do ogólnej liczby uczniów (także tych będących na edukacji domowej) w danej szkole jest niższy niż 30 proc., a liczba uczniów, będących na edukacji domowej wynosi powyżej 200, to subwencja będzie naliczana nie przez 0,8, ale przez 0,2. Jeśli zaś wskaźnik ten jest wyższy lub równy 30 proc., liczba uczniów w danej szkole będzie mnożona przez 0,4.
Co to jest edukacja domowa?
Edukacja domowa to alternatywna, w pełni legalna i bezpłatna forma nauki. Nauczanie domowe od tradycyjnego różni się tym, że dzieci nie uczą się w budynku szkoły, ale w domu, a za ich postępy w nauce odpowiada rodzic, a nie nauczyciel. W edukacji domowej nie ma ocen czy sprawdzianów. Jedyną formą weryfikacji wiedzy są egzaminy klasyfikacyjne, które uczniowie muszą zdać pod koniec roku szkolnego.
Edukacja domowa – wady i zalety
Wady i zalety edukacji domowej to temat, który często podejmowany jest przez rodziców niezdecydowanych, zastanawiających się, czy taka forma nauki byłaby odpowiednia dla ich dzieci. Bardzo trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jakie są plusy i minusy edukacji domowej, bo w każdym domu wygląda ona trochę inaczej.
Mówi się jednak o tym, że podstawowe zalety edukacji domowej to:
- większa swoboda,
- indywidualny tok procesu nauczania,
- odzyskanie czasu, który traci się, np. na dojazdy,
- rodzice mają większą kontrolę nad procesem edukacji swoich dzieci,
- dzieci spędzają czas nie tylko ze swoją grupą rówieśniczką, ale z osobami w różnym wieku,
- uczniowie mogą poznawać świat przez doświadczenie, nie muszą siedzieć w ławkach.
Niektórzy zwracają uwagę na to, że są też wady edukacji domowej, na przykład:
- rodzic musi ograniczyć pracę zarobkową lub całkowicie z niej zrezygnować, by dbać o proces edukacji dziecka,
- większa odpowiedzialność za wyniki w nauce dziecka,
- poczucie samotności, w momencie, gdy jest się jedyną rodziną w okolicy, która zdecydowała się na edukację domową,
- dzieci nie spotykają się codziennie ze swoimi rówieśnikami.
Edukacja domowa w Polsce – jak zacząć?
Obowiązek edukacyjny obejmuje wszystkie dzieci od 6 do 18 roku życia. Większość uczniów uczęszcza do szkół, jednak od 1991 roku możliwe jest realizowanie obowiązku szkolnego poza placówką edukacyjną. Może z niego skorzystać każdy uczeń. Jak to wygląda w praktyce? Dziecko uczy się w domu, to właśnie tam realizuje podstawę programową.
Chcąc rozpocząć edukację domową, należy złożyć odpowiednie dokumenty i uzyskać zgodę dyrektora szkoły, do której uczęszcza dziecko. W takiej zgodzie powinna znajdować się informacja na temat określonego etapu edukacyjnego: