Spis treści
Ruszyła akcja „Bajeczni adwokaci”
W poniedziałek bajkę „Leśne sprawy Misi Adwokatki, czyli guma do żucia w mrowisku, wysypisko pod hotelikiem i kradzież jeziora” czytał dzieciom przewodniczący Naczelnej Rady Adwokackiej i sędzia Trybunału Stanu Przemysław Rosati. Przez cały czerwiec będą to robić adwokaci i adwokatki w różnych miejscowościach.
– Wielkim atutem naszego zawodu jest jego dostępność. Adwokatki i adwokaci prowadzą swoje kancelarie w całej Polsce. W akcji „Bajeczni adwokaci” wykorzystujemy ten niezwykły potencjał, by wyrównywać szanse i dotrzeć z edukacją prawną do wszystkich dzieci, także tych w małych miejscowościach – powiedział PAP prezes NRA Przemysław Rosati.
Jak dodał, bajka powstała na zlecenie Naczelnej Rady Adwokackiej i Fundacji Adwokatury, przekłada trudny język prawa na zrozumiałe dla dzieci historie leśnych bohaterów.
– Dzieci zaciekawione historią Misi Adwokatki i mieszkańców bajkowego lasu, dowiadują się m.in jak rozwiązywać spory, dlaczego ważne jest, żeby odpowiadać na oficjalne pisma, jak wygląda rozprawa w sądzie i jakie role pełnią sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, policjanci i strażnicy leśni – tłumaczył Rosati.
Program pomoże tworzyć społeczeństwo obywatelskie
– Uważamy, że edukacja prawna jest kluczowa w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, kształtowaniu prawidłowych postaw i budowaniu szacunku do prawa. Jest filarem nowoczesnego społeczeństwa, świadomego swoich potrzeb i praw. To inwestycja, która zwraca się całemu społeczeństwu. Edukacja prawna pozwala bowiem dzieciom na sprawne funkcjonowanie w dorosłym życiu i jest pomocna w unikaniu zagrożeń i problemów – podkreślił Rosati.
W akcji „Bajeczni adwokaci” biorą udział dzieci uczęszczające do przedszkoli oraz uczniowie klas I-III szkół podstawowych.
Pierwsza edycja akcji „Bajeczni adwokaci” przeprowadzona w kwietniu 2023 r. – jak deklaruje NRA, okazała się ogromnym sukcesem – historię bohatera książki „Leśne sprawy Misia Adwokata” w szkołach i przedszkolach w całej Polsce usłyszało ponad 120 tys. dzieci.
W akcji tylko w ciągu jednego miesiąca wzięło udział 1600 adwokatek i adwokatów. Bajka została doceniona przez dr Hannę Machińską (b. zastępczynię Rzecznika Praw Obywatelskich), która zaliczyła książkę do alternatywnych lektur obowiązkowych, uznając ją za pomocną w rozwoju poczucia obywatelskiego, świadomości prawnej i pozwalającą dzieciom być lepszymi ludźmi.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?