Edukacja prawna w szkołach i przedszkolach: trwa akcja „Bajeczni adwokaci”. Kto może wziąć udział w projekcie?

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nowy projekt dotarł do polskich przedszkoli i szkół. Adwokaci z całego kraju przybliżają najmłodszym zawiłości polskiego systemu prawnego i role różnych postaci w wymiarze sprawiedliwości, za pomocą bajki stworzonej specjalnie na tę okazję. Rozpoczęła się kolejna edycja akcji „Bajeczni adwokaci”. Jakie są założenia programu i kto zostanie przez niego objęty?

Spis treści

Ruszyła akcja „Bajeczni adwokaci”

W poniedziałek bajkę „Leśne sprawy Misi Adwokatki, czyli guma do żucia w mrowisku, wysypisko pod hotelikiem i kradzież jeziora” czytał dzieciom przewodniczący Naczelnej Rady Adwokackiej i sędzia Trybunału Stanu Przemysław Rosati. Przez cały czerwiec będą to robić adwokaci i adwokatki w różnych miejscowościach.

Na czym polega akcja „Bajeczni adwokaci”?
Na czym polega akcja „Bajeczni adwokaci”? freepik.com

– Wielkim atutem naszego zawodu jest jego dostępność. Adwokatki i adwokaci prowadzą swoje kancelarie w całej Polsce. W akcji „Bajeczni adwokaci” wykorzystujemy ten niezwykły potencjał, by wyrównywać szanse i dotrzeć z edukacją prawną do wszystkich dzieci, także tych w małych miejscowościach – powiedział PAP prezes NRA Przemysław Rosati.

Jak dodał, bajka powstała na zlecenie Naczelnej Rady Adwokackiej i Fundacji Adwokatury, przekłada trudny język prawa na zrozumiałe dla dzieci historie leśnych bohaterów.

– Dzieci zaciekawione historią Misi Adwokatki i mieszkańców bajkowego lasu, dowiadują się m.in jak rozwiązywać spory, dlaczego ważne jest, żeby odpowiadać na oficjalne pisma, jak wygląda rozprawa w sądzie i jakie role pełnią sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, policjanci i strażnicy leśni – tłumaczył Rosati.

Program pomoże tworzyć społeczeństwo obywatelskie

– Uważamy, że edukacja prawna jest kluczowa w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, kształtowaniu prawidłowych postaw i budowaniu szacunku do prawa. Jest filarem nowoczesnego społeczeństwa, świadomego swoich potrzeb i praw. To inwestycja, która zwraca się całemu społeczeństwu. Edukacja prawna pozwala bowiem dzieciom na sprawne funkcjonowanie w dorosłym życiu i jest pomocna w unikaniu zagrożeń i problemów – podkreślił Rosati.

W akcji „Bajeczni adwokaci” biorą udział dzieci uczęszczające do przedszkoli oraz uczniowie klas I-III szkół podstawowych.

Pierwsza edycja akcji „Bajeczni adwokaci” przeprowadzona w kwietniu 2023 r. – jak deklaruje NRA, okazała się ogromnym sukcesem – historię bohatera książki „Leśne sprawy Misia Adwokata” w szkołach i przedszkolach w całej Polsce usłyszało ponad 120 tys. dzieci.

W akcji tylko w ciągu jednego miesiąca wzięło udział 1600 adwokatek i adwokatów. Bajka została doceniona przez dr Hannę Machińską (b. zastępczynię Rzecznika Praw Obywatelskich), która zaliczyła książkę do alternatywnych lektur obowiązkowych, uznając ją za pomocną w rozwoju poczucia obywatelskiego, świadomości prawnej i pozwalającą dzieciom być lepszymi ludźmi.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji