Egzamin ósmoklasisty 2022. Język polski będzie trudny? Oto tematy, lektury obowiązkowe, zagadnienia i arkusze z poprzednich lat

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Wymagania, zagadnienia, typy zadań, arkusze z poprzednich lat i lektury obowiązkowe.
Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Wymagania, zagadnienia, typy zadań, arkusze z poprzednich lat i lektury obowiązkowe. Waldemar Wylęgalski/ Polska Press
Udostępnij:
Egzamin ósmoklasisty 2022 coraz bliżej. Uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej są zaniepokojeni, myśląc o materiale, który muszą jeszcze przyswoić. Chcąc rozwiać ich obawy, stworzyliśmy kompendium wiedzy na temat egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego 2022. Jakie lektury obowiązkowe trzeba znać? Co może pojawić się na egzaminie? Które zagadnienia są szczególnie ważne? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na temat egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego i analizujemy, co może znaleźć się w tegorocznym arkuszu. Przypominamy także arkusze z poprzednich lat.

Egzamin ósmoklasisty 2022. Język polski na pierwszy ogień. Co trzeba wiedzieć o egzaminie?

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w tym roku odbędzie się 24 maja 2022 roku o godz. 9.00. Uczniowie na rozwiązanie zadań będą mieli 120 minut.

Arkusz egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego składa się z dwóch części. W pierwszej z nich uczniowie będą musieli zapoznać się z tekstem literackim (liryka, epika, dramat) i tekstem nieliterackim (naukowy, popularnonaukowy, publicystyczny). Większość zadań zamieszczonych w tej części egzaminu odnosić się będzie do przytoczonych tekstów. Mogą także pojawić się zadania związane z tekstami ikonicznymi, a także przysłowia, frazeologizmy czy powiedzenia.

W drugiej części egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego uczeń będzie miał do wyboru dwa tematy wypracowań: jedno o charakterze twórczym (np. opowiadanie), a drugie o charakterze argumentacyjny (np. przemówienie, rozprawka, artykuł). Tekst powinien być nie krótszy niż 200 wyrazów.

Poniżej przedstawiamy typy zadań, które z pewnością znajdą się na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego 2022:

 • Zadania zamknięte, w których uczeń musi zaznaczyć poprawną odpowiedź (np. zadania abcd lub zadania prawda-fałsz),
 • Zadania otwarte, gdzie uczeń musi uzupełnić luki,
 • Zadania otwarte wymagające napisania krótszej wypowiedzi pisemnej,
 • Zadanie otwarte wymagające napisania wypracowania.

Lektury obowiązkowe na egzaminie ósmoklasisty – lista

Lektury obowiązkowe na egzaminie ósmoklasisty są podawane w arkuszu. Trzeba jednak dokładnie się z nimi zapoznać przed majem 2022, ponieważ fragmenty tych tekstów bardzo często pojawiają się w arkuszu. Poniżej przedstawiamy listę lektur obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty:

 • Charles Dickens, „Opowieść wigilijna”,
 • Aleksander Fredro, „Zemsta”,
 • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII,
 • Aleksander Kamiński, „Kamienie na szaniec”,
 • Adam Mickiewicz, „Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”, „Dziady” cz. II, „Pan Tadeusz” (całość),
 • Antoine de Saint-Exupéry, „Mały Książę”,
 • Henryk Sienkiewicz, „Quo vadis”, „Latarnik”,
 • Juliusz Słowacki, „Balladyna”,
 • wiersze wybranych poetów.

Uczeń może również odwołać się lektur, które ujęto w podstawie programowej, ale nie ma ich wśród wymagań egzaminacyjnych. Oto lista takich utworów:

 • Jan Kochanowski, wybór pieśni i trenów, w tym tren I, V,
 • Ignacy Krasicki, „Żona modna”,
 • Adam Mickiewicz, wybrany utwór z cyklu „Sonety krymskie”,
 • Stefan Żeromski, „Syzyfowe prace”,
 • Sławomir Mrożek, „Artysta”,
 • Melchior Wańkowicz, „Tędy i owędy” (wybrany reportaż).

Język polski. Wymagania na egzaminie ósmoklasisty 2022

Zadania na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego będą w tym roku – podobnie jak w ubiegłym – sprawdzać umiejętności uczniów oparte o wymagania egzaminacyjne, a nie o podstawę programową kształcenia ogólnego. Taką decyzję podjęto w związku z pandemią i trudnościami w nauce, których doświadczali uczniowie w związku ze zdalnym lub hybrydowym nauczaniem.

Najważniejsze informacje na temat obniżenia wymagań egzaminacyjnych z języka polskiego w 2022 przedstawiamy poniżej:

 • Skrócona lista lektur obowiązkowych,
 • Za rozwiązanie zadań uczeń może otrzymać maksymalnie 45 punktów (25 punktów za część pierwszą i 20 za część drugą),
 • W wypracowaniu uczeń może odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej.

Dokładne informacje na temat wymagań na egzaminie ósmoklasisty 2022 znajdują się na stronie rządowej.

Co będzie na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego 2022? Tematy, arkusz, zakres materiału, przydatne zagadnienia

Wiele osób stawia sobie pytanie, co będzie na egzaminie ósmoklasisty 2022. W tym momencie trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Warto jednak przeanalizować wymagania, a także arkusze z poprzednich lat i zastanowić się, jakie zagadnienia mogą znaleźć się na egzaminie ósmoklasisty.

Sprawdźcie arkusze egzaminu ósmoklasisty z poprzednich lat:

W 2019 roku pojawił się fragment „Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupery’ego. Dwa lata temu uczniowie w arkuszu zobaczyli „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2021 roku – „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Z pewnością trzeba więc dokładnie przypomnieć sobie treść lektur obowiązkowych. Równie ważnymi utworami, które jeszcze nie znalazły się na egzaminie ósmoklasisty, są „Balladyna” Juliusza Słowackiego i „Zemsta” Aleksandra Fredry. Można więc przypuszczać, że pojawią się na tegorocznym egzaminie.

Poza tym warto przypomnieć sobie informacje z zakresu ortografii, interpunkcji i gramatyki języka polskiego. Zazwyczaj w arkuszu znajdziemy kilka zadań związanych z tymi zagadnieniami. Bardzo ważne jest także wykonywanie ćwiczeń z tekstem: analizowanie go i rozumienie treści. Przed egzaminem ósmoklasisty z języka polskiego należałoby też powtórzyć pisanie rozprawki i opowiadania, ponieważ są to formy wypowiedzi, które najczęściej pojawiają się w arkuszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nigdy nie patrzyliśmy tak daleko - teleskop Jamesa Webba

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie