Egzamin ósmoklasisty 2022 – lista lektur obowiązkowych i uzupełniających. Powtórzenie tych utworów to dobry pomysł przed egzaminem

Magdalena Konczal
Lektury obowiązkowe i uzupełniające - egzamin ósmoklasisty 2022.
Lektury obowiązkowe i uzupełniające - egzamin ósmoklasisty 2022. Andrzej Banaś/ Polska Press
Lektury obowiązkowe koniecznie trzeba sobie przypomnieć przed egzaminem ósmoklasisty 2022. Nie wolno też jednak zapomnieć o utworach uzupełniających. Lista lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty nie jest długa. Warto jednak dobrze zapoznać się z tymi pozycjami, ponieważ ich znajomość może okazać się kluczowa na egzaminie z języka polskiego, zarówno w zadaniach zamkniętych i otwartych, jak i w dłużej wypowiedzi, na przykład rozprawce czy opowiadaniu. Oto lektury obowiązkowe i uzupełniające na egzaminie ósmoklasisty 2022 podane przez CKE. Wiemy co pojawiło się na egzaminie ósmoklasisty 2022 w maju. Niektórzy podejdą do egzaminu w dodatkowym, czerwcowym terminie.

Spis treści

Egzamin ósmoklasisty 2022. Lektury obowiązkowe

Lektury obowiązkowe na egzaminie ósmoklasisty są zawsze podawane w arkuszu. Warto jednak przeczytać ich treść dokładnie i ze zrozumieniem, jeszcze przed przystąpieniem do egzaminu z języka polskiego. Poniżej przedstawiamy pełną listę lektur obowiązkowych:

  • Charles Dickens, „Opowieść wigilijna”,
  • Aleksander Fredro, „Zemsta”,
  • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII,
  • Aleksander Kamiński, „Kamienie na szaniec”,
  • Adam Mickiewicz, „Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”, „Dziady” cz. II, „Pan Tadeusz” (całość),
  • Antoine de Saint-Exupéry, „Mały Książę”,
  • Henryk Sienkiewicz, „Quo vadis”, „Latarnik”,
  • Juliusz Słowacki, „Balladyna”,
  • wiersze wybranych poetów.

Lektury uzupełniające na egzaminie ósmoklasisty. Podajemy listę

Ważna jest również znajomość lektur uzupełniających. Są to m.in.:

  • Jan Kochanowski, wybór pieśni i trenów, w tym tren I, V,
  • Ignacy Krasicki, „Żona modna”,
  • Adam Mickiewicz, wybrany utwór z cyklu „Sonety krymskie”,
  • Stefan Żeromski, „Syzyfowe prace”,
  • Sławomir Mrożek, „Artysta”,
  • Melchior Wańkowicz, „Tędy i owędy” (wybrany reportaż).

Lektury na egzaminie ósmoklasisty 2022. Dlaczego ich znajomość jest tak ważna?

Znajomość lektur obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty jest kluczowa. Większość zadań, znajdujących się w arkuszu z języka polskiego odnosi się właśnie do którejś z tych lektur. W 2019 roku podany był fragment „Małego Księcia” Exupery’ego, a ósmoklasiści musieli rozwiązać zadania, odnoszące się do znajomości lektury. W 2020 roku uczniowie zmierzyli się z „Quo Vadis” Sienkiewicza, a w 2021 – z „Panem Tadeuszem” Mickiewicza.

W wypracowaniu – niezależnie od tego, czy wybierze się rozprawkę, czy opowiadanie (lub inną formę) – należy odwołać się do lektury obowiązkowej. Właśnie dlatego znajomość tych pozycji jest bardzo ważna.

Jaka lektura była na egzaminie ósmoklasisty w maju 2022?

Na egzaminie w terminie majowym z języka polskiego pojawiła się „Zemsta”, Aleksandra Fredry. Część uczniów bardzo się tego bała, inni chcieli, aby pojawiła się właśnie ta lektura. Uczniowie komentują, że poruszony był wątek bójki głównych bohaterów przy murze. Temat rozprawki, który był jedną z form wypracowania do wyboru dotyczył motywu przyjaźni.

Nie wiadomo jeszcze, jaka lektura będzie na czerwcowym egzaminie ósmoklasisty 2022, do którego podchodzą uczniowie, którzy z uzasadnionych przyczyn, nie mogli pisać egzaminu w pierwszym terminie. Pojawiają się jednak głosy, że skoro były już następujące utwory: "Mały Książę", "Quo Vadis" i "Pan Tadeusz", to tym razem może pojawić się "Balladyna" Słowackiego czy "Kamienie na szaniec" Kamińskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji