Egzamin ósmoklasisty 2022. Matematyka – tematy, zadania, zagadnienia i arkusze z ubiegłych lat. Co trzeba umieć na egzamin z matematyki?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Egzamin ósmoklasisty 2022 - matematyka. Zagadnienia, które warto powtórzyć, arkusze z poprzednich lat i typy zadań.
Egzamin ósmoklasisty 2022 - matematyka. Zagadnienia, które warto powtórzyć, arkusze z poprzednich lat i typy zadań. Andrzej Banaś/ Polska Press
Udostępnij:
Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami. Już w przyszłym tygodniu uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej sprawdzą swoją wiedzę z zakresu języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Wiele osób nie wie, jak dobrze przygotować się do egzaminu ósmoklasisty. Spora grupa uczniów obawia się zwłaszcza arkusza z matematyki. Z myślą o ósmoklasistach i ich rodzicach, zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat egzaminu ósmoklasisty 2022. Tym razem pod lupę bierzemy matematykę!

Egzamin ósmoklasisty 2022. Matematyka to przedmiot, z którym uczniowie zmierzą się 25 maja. Co musisz wiedzieć o egzaminie?

Egzamin ósmoklasisty z matematyki odbędzie się 25 maja 2022 roku (środa) o godz. 9.00. Uczniowie na rozwiązanie zadań będą mieli 100 minut. Arkusz egzaminacyjny z matematyki składa się z jednej części. Znajdują się w niej zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte.

Poniżej przedstawiamy typy zadań, które z pewnością znajdą się w arkuszu:

 • Zadania zamknięte wielokrotnego wyboru,
 • Zadania typu prawda-fałsz,
 • Zadania na dobieranie,
 • Zadania otwarte, w których uczeń będzie musiał przedstawić swój tok rozumowania, rachunki i wnioski.

Zmiana wymagań na egzaminie ósmoklasisty. Matematyka już nie będzie tak trudna?

W związku z trwającą pandemią, podobnie jak w ubiegłym roku, egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany zgodnie z wymaganiami egzaminacyjnymi, a nie zgodnie z podstawą programową. W związku z tym uczniowie będą mieli mniej zadań do rozwiązania, a materiał, który muszą przyswoić został nieco okrojony. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany w egzaminie ósmoklasisty z matematyki:

 • Za rozwiązanie zadań uczeń może uzyskać maksymalnie 25 punktów (dwa lata temu było ich 30),
 • Zmniejszona została także liczba zadań otwarty z 6 do 4,
 • Ograniczono zakres materiału (np. nie będzie zadań dotyczących dowodów geometrycznych, zmniejszono wymagania, jeżeli chodzi o działania na pierwiastkach i geometrię przestrzenną).

Dokładne informacje na temat zmian w zakresie wymagań egzaminacyjnych znajdują się na stronie rządowej i w aneksie do Informatora CKE.

Co będzie na egzaminie ósmoklasisty z matematyki? Lista zagadnień

Na razie nie wiadomo jeszcze, co będzie na egzaminie ósmoklasisty z matematyki. Warto jednak przejrzeć poprzednie arkusze i zwrócić uwagę na to, jakie zadania występują najczęściej. Dzięki temu ósmoklasiści będą wiedzieli, jakie zagadnienia powtórzyć przed egzaminem. Poniżej wypisujemy najważniejsze kręgi tematyczne:

 • Równania z jedną niewiadomą,
 • Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych,
 • Działania na potęgach i pierwiastkach,
 • Wyrażenia algebraiczne i ich przekształcenia,
 • Równania z jedną niewiadomą,
 • Elementy rachunku prawdopodobieństwa,
 • Kąty, wielokąty i koła.

Dokładne zagadnienia znajdują się w Informatorze CKE. Pamiętajmy jednak, by uwzględnić zmiany, które zostały zamieszczone w aneksie do Informatora 2022. Warto także przestudiować arkusze z poprzednich lat i samodzielnie je przerobić, ponieważ typy zadań na egzaminie ósmoklasisty 2022 są do siebie podobne. Jeśli chce się uzyskać wysoki wynik, trzeba dokładnie wczytać się w wymagania egzaminacyjne, a później dużo ćwiczyć.

Arkusze z ubiegłych lat. Egzamin ósmoklasisty

Po kliknięciu w poniższe linki będzie można przejrzeć arkusze egzaminu ósmoklasisty z ubiegłych lat:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nigdy nie patrzyliśmy tak daleko - teleskop Jamesa Webba

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie