Wyniki egzaminu ósmoklasisty już się pojawiły. Uczniowie są zadowoleni?
Uczniowie wyniki egzaminu ósmoklasisty mogli sprawdzić online. Od razu po ich opublikowaniu zdający dzielili się rezultatami swoich prac, a także wyrażali opinie na temat tego, jak im poszły egzaminy. Więcej na ten temat przeczytacie w poniższym tekście:
Egzamin ósmoklasisty 2022? Harmonogram dodatkowych egzaminów, ważne terminy
Termin dodatkowy egzaminu ósmoklasisty, przeznaczony dla osób, które nie mogły stawić się na egzaminie w maju, został wyznaczony na czerwiec 2022**. Dokładne daty:
- 13 czerwca 2022 (poniedziałek) godz. 9.00 – dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego,
- 14 czerwca 2022 (wtorek) godz. 9.00 – dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty z matematyki,
- 15 czerwca (środa) godz. 9.00 – dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego (opcjonalnie innego języka nowożytnego).
Egzamin ósmoklasisty 2022 za nami
Zazwyczaj egzamin ósmoklasisty przeprowadzany był w kwietniu. Jednak z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju już rok temu podjęto decyzję, by egzamin odbywał się miesiąc później – w maju. Podjęto też decyzję, by egzamin ósmoklasisty na stałe został przeniesiony z kwietnia na maj. Tak wyglądał dokładny harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2022 w maju. Kliknijcie w linki i zobaczcie ARKUSZE oraz ODPOWIEDZI:
Szkoły miały możliwość przeprowadzenia tzw. testów diagnostycznych. Wiele osób przystąpiło także do próbnych egzaminów ósmoklasisty. Odbywały się one w poszczególnych szkołach.
Egzamin ósmoklasisty 2022. Arkusze z poprzednich lat
Poniżej odsyłamy od arkuszy egzaminu ósmoklasisty z lat 2019-2021. Warto je przejrzeć, zanim przystąpi się do egzaminu:
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2022 – arkusze, pytania, odpowiedzi
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego trwa 120 minut. W tym czasie uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej muszą zmierzyć się z zadaniami zamkniętymi i otwartymi, a także napisać dłuższą wypowiedź.
W poprzednich latach na egzaminie ósmoklasisty pojawiły się następujące zagadnienia. Na egzaminie ósmoklasisty w 2019 roku był fragment „Małego Księcia” autorstwa Antoine de Saint-Exupery’ego. Dwa lata temu ówcześni ósmoklasiści musieli zmierzyć się z „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, a rok temu – z „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza. Wszystkie utwory znajdowały się na liście lektur obowiązkowych. Warto więc przypomnieć sobie te konkretne pozycje. Innymi znanymi lekturami, które mogą pojawić się na egzaminie ósmoklasisty 2022, są: „Balladyna” Juliusza Słowackiego i „Zemsta” Aleksandra Fredry.
Analizując arkusze z poprzednich lat, można dojść do wniosku, że bardzo często występują następujące zadania:
- Określenie czy dana informacja, nawiązując do przytoczonego tekstu jest prawdziwa lub fałszywa,
- Związane z chronologią wydarzeń (odwołanie się do przytoczonego fragmentu lub całości utworu),
- ikonograficzne, w przypadku których uczeń musi odwołać się do ilustracji, potwierdzając jednocześnie znajomość lektur obowiązkowych,
- sprawdzające znajomość zasad ortografii i interpunkcji, a także gramatyki języka polskiego,
- sprawdzające umiejętność analizowania i zrozumienia tekstu,
- stworzenie dłuższej wypowiedzi pisemnej (najczęściej jest to rozprawka lub opowiadanie, raz pojawiło się przemówienie).
Często pojawiają się też takie formy jak zaproszenie, ogłoszenie czy opis postaci.
Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2022 – zakres materiału
Egzamin ósmoklasisty z matematyki trwa 100 minut. Tej części wielu uczniów się obawiało. Arkusze z matematyki zawierają podobne typy zadań. Na egzaminie ósmoklasisty z matematyki pojawiły się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Po przeanalizowaniu arkuszy z poprzednich lat oraz wymaganego zakresu materiału warto było sobie powtórzyć poniższe zagadnienia:
- Działania na liczbach naturalnych,
- Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych,
- Elementy algebry (wyrażenia algebraiczne i ich przekształcenia),
- Kąty, wielokąty, koła i bryły,
- Działania na potęgach i pierwiastkach,
- Obliczenia geometryczne,
- Równania z jedną niewiadomą,
- Elementy rachunku prawdopodobieństwa.
W związku z pandemią i edukacją zdalną podstawa programowa nie obejmowała zadań, dotyczących dowodów geometrycznych. Zmniejszony został także zakres wymagań, jeżeli chodzi o geometrię przestrzenną i działania na pierwiastkach.
Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego 2022 – czego się uczyć?
Egzamin z języka angielskiego trwa 90 minut. Co znajdzie się w arkuszu egzaminacyjnym? Warto było powtórzyć najważniejsze zagadnienia, a więc:
- Czasy gramatyczne,
- Rzeczownik,
- Przedimek,
- Przymiotnik,
- Zaimek,
- Przysłówek,
- Liczebnik,
- Składnię,
- Słownictwo związane z edukacją, pracą, życiem prywatnym, podróżowaniem, zakupami itd.
Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego składa się z następujących zadań:
- Rozumienia ze słuchu,
- Dotyczących znajomości funkcji i środków językowych,
- Związanych z rozumieniem tekstów pisanych,
- Wypowiedzi pisemnej (zazwyczaj jest to wiadomość do kolegi lub koleżanki z Anglii).
Egzamin ósmoklasisty 2022. CKE Informator
Dobrym pomysłem przed egzaminem było przejrzenie wymagań, a przede wszystkim przykładowych arkuszy i arkuszy z poprzednich lat. Znajdują się one na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w zakładce egzamin ósmoklasisty (arkusze i materiały dodatkowe). Tam znajdziecie także Informator CKE na temat egzaminu ósmoklasisty 2022 oraz Aneks do Informatora.