Egzaminy wstępne na aplikację prawniczą 2022. Terminy i ogólne informacje
W sobotę 24 września 2022 r. o godz. 11 na terenie całego kraju zostały przeprowadzone państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze:
- adwokacką,
- radcowską,
- notarialną,
- komorniczą.
Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, egzaminy na aplikacje zostały przeprowadzone w 21 miastach w Polsce przez 55 komisji egzaminacyjnych (21 komisji ds. aplikacji adwokackiej, 25 komisje ds. aplikacji radcowskiej, 6 komisji ds. aplikacji notarialnej oraz 3 komisje ds. aplikacji komorniczej).
Skład każdej z komisji to 7 osób:
- Przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości (sędziowie sądów powszechnych, sądów administracyjnych i Sądu Najwyższego);
- Osoby delegowane przez odpowiednie organy prawniczych samorządów zawodowych: adwokackiego, radcowskiego, notarialnego i komorniczego oraz pracownik naukowy będący co najmniej doktorem habilitowanym nauk prawnych;
- W przypadku aplikacji adwokackiej i radcowskiej, w skład komisji wchodzi ponadto prokurator.
Jak wygląda egzamin wstępny na aplikację prawniczą?
Kandydaci na aplikantów rozwiązują testy jednokrotnego wyboru, liczące po 150 pytań i zawierające trzy propozycje odpowiedzi. Czas trwania egzaminu to 150 minut, czyli minuta na jedno pytanie.
Zdanie egzaminu wymaga udzielenia poprawnej odpowiedzi na co najmniej 100 pytań. Pytania bazują na tekstach ustaw znajdujących się na wykazie aktów prawnych obowiązujących podczas egzaminu w danym roku. Są one publikowane na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Spis ustaw jest różny dla poszczególnych aplikacji. I tak na aplikację komorniczą obowiązuje znajomość 44 ustaw, na aplikację adwokacką i radcowską 51 ustaw, a na aplikację notarialną należy przygotować się z 46 ustaw.
Ile osób przystąpiło do egzaminu na aplikację prawniczą?
W komunikacje Ministerstwa Sprawiedliwości czytamy, że w 2022 roku do egzaminów dopuszczone zostały 6 062 osoby, w tym:
- na aplikację adwokacką – 2 272 osoby,
- na aplikację radcowską – 2 905 osób,
- na aplikację notarialną – 717 osób,
- na aplikację komorniczą – 168 osób.
Na aplikację komorniczą obowiązuje limit przyjęć. Minister Sprawiedliwości 15 marca br. ustalił limit przyjęć w roku 2022 na 317 miejsc. Zapisy zostały już zamknięte. Termin składania wniosków o dopuszczenie do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze upłynął 10 sierpnia 2022 r.
Przypominamy, że w roku 2021 do egzaminów przystąpiły 6 374 osoby. Egzaminy zdało 3 800 osób, co stanowiło 59,6 proc. zdających.
Są już wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Poszło słabiej niż w zeszłym roku
Jak podaje "Rzeczpospolita" zdający mówią jednym głosem, że egzamin był trudny, a nawet trudniejszy niż w roku poprzednim. Pokazują to także wyniki. W 2021 r. niemal 60 proc. kandydatów zdało egzamin. W tym roku było to tylko ok. 42 proc. zdających.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?