Ekologii będą uczyć nauczyciele różnych specjalności. Osobny przedmiot nie powstanie

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Minister edukacji, Barbara Nowacka, poinformowała podczas Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie, że w resorcie trwają prace nad wprowadzeniem elementów edukacji klimatycznej. Planowane zmiany, opracowywane we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, mają wejść w życie już od 2025 roku i będą dotyczyć wielu różnych przedmiotów.

Spis treści

Campus Polska Przyszłości: dyskusje o polityce klimatycznej i edukacji

Podczas Campus Polska Przyszłości w Olsztynie, gdzie spotkali się politycy, urzędnicy, eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz młodzież, omawiano bieżące kwestie związane z polityką klimatyczną i ochroną środowiska.

Barbara Nowacka podczas Campusu Polska Przyszłości 2024
Minister edukacji Barbara Nowacka podczas spotkania "Edukacja Przyszłości" w ramach Campusu Polska Przyszłości 2024 PAP/Tomasz Waszczuk

Barbara Nowacka, biorąca udział w wydarzeniu, podkreśliła, że „wszystko zaczyna się od edukacji”. Zaznaczyła, że obecnie trwają prace nad wprowadzeniem elementów edukacji klimatycznej, które nie będą wymagały stworzenia nowego przedmiotu. Zamiast tego, planuje się włączenie treści dotyczących klimatu i środowiska do różnych istniejących przedmiotów szkolnych.

Edukacja klimatyczna w programie nauczania

Nowacka poinformowała, że w ramach współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska powstają komponenty edukacyjne, które mają być uwzględnione w podstawach programowych od 2025 lub 2026 roku. W jej opinii, wprowadzenie osobnego przedmiotu mogłoby ograniczyć tematykę, podczas gdy kwestie klimatyczne przenikają niemal każdy obszar nauczania. Przykłady przedmiotów, gdzie można wpleść te zagadnienia, to fizyka, geografia, wiedza o społeczeństwie czy historia.

Nowacka zaznaczyła, że celem jest przekazywanie dzieciom i młodzieży wiedzy o tym, jak dbać o Ziemię, jakie procesy klimatyczne i środowiskowe zachodzą na świecie oraz jaki wpływ ma na nie człowiek. Wskazała także, że zjawiska takie jak wielkie migracje są bezpośrednio związane ze zmianami klimatycznymi.

Skutki zanieczyszczenia powietrza i konieczność systemowych działań

Hubert Różyk, rzecznik prasowy i dyrektor Departamentu Edukacji i Komunikacji w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, zwrócił uwagę na tragiczne skutki zanieczyszczenia powietrza w Polsce. W rozmowie z PAP podkreślił, że co roku z powodu zanieczyszczeń umiera w Polsce około 40-50 tysięcy osób.

– To jest miasto wielkości Skierniewic, w ciągu ostatnich 10 lat z mapy zniknął nam Gdańsk tylko przez to, że mamy zanieczyszczone powietrze – zauważył.

Różyk dodał, że rząd pracuje nad systemowymi rozwiązaniami, które będą sukcesywnie wprowadzane. Przyznał jednak, że efekty tych działań będą widoczne dopiero po kilku latach.

Czytaj także:Jak dotychczas wyglądała edukacja ekologiczna w szkołach?

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji