Emerytura stażowa czy świadczenie kompensacyjne – co jest korzystniejsze dla nauczyciela? ZNP przygotowało przydatną grafikę

Magdalena Konczal
Od 1 września 2024 roku nauczyciele, którzy spełnili określone warunki, mogą przejść na emeryturę stażową (tzw. wcześniejszą emeryturą nauczycielską). Drugą z opcji jest z kolei skorzystanie ze świadczenia kompensacyjnego, czyli świadczenia przedemerytalnego dla nauczyciela. Co jest korzystniejsze? ZNP stworzyło grafikę, która może okazać się pomocna dla wielu nauczycieli.

Spis treści

Emerytura stażowa dla nauczyciela od września 2024 roku

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli powracają w roku szkolnym 2024/2025, na początku jedynie dla określonej grupy osób. Są jednak pewne warunki, które trzeba spełnić, by móc uzyskać świadczenie. Ponadto – jak podkreślają nauczycielskie związki zawodowe – powracające obecnie emerytury stażowe nie są równoznaczne z przywróceniem art. 88 Karty Nauczyciela.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw „nauczyciele po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy, mogą przejść na emeryturę w wieku niższym […] jeżeli spełniają łącznie następujące warunki”:

  • rozpoczęli przed dniem 1 stycznia 1999 r. faktyczne wykonywanie pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego, o których mowa w art. 1, brzmieniu obowiązującym w dniu rozpoczęcia pracy na tym stanowisku;
  • mają okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat, w tym, co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego;
  • nie przysługuje im prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek na podstawie art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela (a więc dla osób, które wykonywały pracę pedagogiczną w szczególnym charakterze).

Od 1 września 2024 roku ze świadczenia mogą skorzystać nauczyciele urodzeni przed dniem 1 września 1966 r., w kolejnych latach nauczyciele:

  • urodzeni przed po dniu 31 sierpnia 1966 r. a przed dniem 1 września 1969 r. (takie prawo uzyskają od 1 września 2025 roku);
  • urodzeni po dniu 31 sierpnia 1969 r. (od 1 września 2026 roku).

Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli w 2024 roku

Tak zwana kompensówka to odpowiednik emerytury pomostowej dla nauczycieli. Ze świadczenia kompensacyjnego mogą korzystać nauczyciele, którzy mają przepracowane 20 lat pracy (ale 30 lat okresu składkowego i nieskładkowego), rozwiązali umowę z pracodawcą i nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego.

Nauczyciel ma prawo do uzyskania świadczenia kompensacyjnego, jeśli w latach 2023 i 2024 ukończył 55 lat (w przypadku kobiet) i 60 lat (w przypadku mężczyzn). Z kompensówki skorzystać mogą nauczyciele zatrudnieni w:

  • publicznych i niepublicznych przedszkolach;
  • publicznych i niepublicznych szkołach (o uprawnieniach szkół publicznych); publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego.

Dodatkowo w związku z wprowadzonymi zmianami świadczenie kompensacyjne mogą pobierać także (od 1 września 2024 r.) nauczyciele, którzy pracowali w publicznych i niepublicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych (w tym poradnie specjalistyczne udzielające dzieciom, młodzieży, rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a także pomocy uczniom w wyborze kierunku kształcenia i zawodu).

Co wybrać: emeryturę stażową czy świadczenie kompensacyjne?

Związek Nauczycielstwa Polskiego przygotował grafikę, która szczegółowo omawia warunki, jakie trzeba spełnić, by móc skorzystać z emerytury stażowej oraz świadczenia kompensacyjnego, a także wyjaśnia, jak obliczania jest wysokość wcześniejszej emerytury oraz wysokość kompensówki.

Jednocześnie w komunikacie ZNP czytamy, że związek „domaga się faktycznego przywrócenia art. 88 ustawy Karta Nauczyciela”.

materiały ZNP
Porównanie nauczycielskich świadczeń emerytalnych. materiały Związku Nauczycielstwa Polskiego

– W 2023 roku Związek Nauczycielstwa Polskiego zgłaszał korzystne dla nauczycieli poprawki do ustawy wprowadzającej nowe emerytury dla nauczycieli, ponieważ zaproponowane w ustawie emerytury stażowe nie są powrotem do wcześniejszych emerytur, które obiecywał minister edukacji Przemysław Czarnek – przekazało ZNP.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Źródła:

  • Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw;
  • komunikat Związku Nauczycielstwa Polskiego.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji