Ferie zimowe czasem na dodatkową na naukę? Uczniowie nadrabiają materiał i przygotowują się do matury. Właśnie tak wyglądają ferie 2022

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Ferie zimowe 2022 – uczniowie odpoczywają czy się uczą?
Ferie zimowe 2022 – uczniowie odpoczywają czy się uczą? 123 RF/ zdjęcie seryjne/ annanahabed
Ferie zimowe 2022 właśnie zaczęły się dla pierwszej grupy uczniów z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Jednak przerwa międzysemestralna nie zawsze oznacza odpoczynek. Czasami jest wręcz przeciwnie. Jak mówią rodzice i nastolatkowie zadań na „po feriach” jest całkiem sporo. Czytanie lektur i przygotowywanie się do sprawdzianów to, według niektórych nauczycieli, odpowiedni sposób na spędzenie wolnego czasu w ferie. Co ambitniejsi uczniowie dają się wciągnąć w wir zadań szkolnych. A niektórzy są do tego gorąco zachęcani przez rodziców. To, że nauka w ferie jest powszechnym zjawiskiem, widać także po jeszcze większym zainteresowaniu korepetycjami.

Ferie zimowe 2022 – odpoczynek czy nauka?

Część uczniów właśnie rozpoczęła ferie zimowe 2022. Reszta dopiero w kolejnych tygodniach uda się na przerwę międzysemestralną. Jak podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki na zorganizowany wypoczynek wybierze się prawie 130 tys. uczniów. Inni wyjadą ze swoimi rodzinami. I chociaż faktycznie jest spora grupa dzieci, które w trakcie ferii będą odpoczywać, to niestety, wciąż nie brakuje takich, które ferie spędzą nad książkami. Powód? Sprawdziany, kartkówki, prace domowe zapowiedziane na pierwszy, drugi czy trzeci dzień po feriach.

Zapytaliśmy rodziców, w jaki sposób ich dzieci będą spędzały ferie. Okazało się, że wielu uczniów, czas, który teoretycznie przeznaczony jest na odpoczynek, spędzi na przygotowaniach do egzaminów, testów czy czytaniu zadanych lektur.

– Wczoraj moja córka zaczęła ferie – opowiada Marzena*. – Można by pomyśleć, że dwa tygodnie wolnego. Otóż nie. W pierwszym tygodniu po feriach ma mieć przeczytane dwie lektury. Z matematyki kartkówka. Z geografii i biologii duże sprawdziany z całego działu. Miała odpoczywać, ale codziennie jest coś do zrobienia. To są ferie tylko w teorii, a obowiązków tyle, co w szkole albo jeszcze więcej.

Nauka w ferie zimowe

Skarżą się szczególnie rodzice dzieci klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej. Zresztą nie jest to odosobniona sytuacja, występująca tylko w trakcie ferii zimowych. Przez zmienioną podstawę programową uczniowie mają naprawdę sporo obowiązków. Uczyć muszą się więc także w trakcie wolnego. Nauczyciele z kolei chcą nieco nadgonić program i postanawiają wykorzystać do tego czas przerwy międzysemestralnej.

– Syn wyjeżdża na ferie na obóz narciarski. Dobrze się uczy i nie chce złapać złych ocen po powrocie do szkoły, więc pewnie lektury będzie czytał gdzieś „po kątach”, a do sprawdzianów przygotowywał się w pierwszy poniedziałek po feriach. A zapowiedziane sprawdziany są już cztery… – mówi Anna, mama 14-latka.

Jak wynika z wypowiedzi rodziców, nauczyciele swoje decyzje o zadaniach na czas ferii zimowych, kwitują stwierdzeniem, że są to obowiązki na drugi, trzeci czy czwarty dzień po feriach, a więc na same ferie zimowe uczniowie nie mają nic zadane. Oczywiście są też wyjątki od reguły.

– Wchodzę na Librusa, a tam sprawdzian wpisany na pierwszy dzień po feriach… Kiedy uczniowie mają się na niego nauczyć? – pyta retorycznie Marta, mama 10-latki. – Moje dziecko wyjeżdża w drugim tygodniu ferii i naprawdę nie mam pojęcia, jak ma się przygotować do tego sprawdzianu.

Ambitniejsi uczniowie postanawiają, że każdą wolną chwilę w trakcie przerwy międzysemestralnej spędzą na nauce. Szczególnej presji doświadczają uczniowie klas ósmych i maturzyści. Ci drudzy, jak się okazuje, sami podejmują decyzję, że w ferie uczyć się trzeba.

Matura ważniejsza niż ferie zimowe? Egzamin maturalny zbliża się wielkimi krokami

Szkoła jest źródłem presji. Jeśli nie wytwarza jej rodzic czy nauczyciel, to uczeń sam musi ją sobie stworzyć. Powodem może stać się na przykład zbliżająca się matura, którą przecież trzeba zdać.

– Na korepetycje jest naprawdę dużo chętnych – mówi Agata, która udziela dodatkowych zajęć z matematyki. – Zwłaszcza maturzystów. Niektórzy wprost mówią, że właśnie zaczęły się ferie, więc mają więcej czasu, żeby się czegoś nauczyć. Opowiadają mi, że w szkole trzeba lecieć z materiałem do przodu, a jak ktoś czegoś nie rozumie, to trudno. Ferie to dla nich czas, w którym mogą na spokojnie przygotować się do matury.

O tym, że uczyć się trzeba, niezależnie od tego, czy jest przerwa zimowa, międzysemestralna czy weekend, mówią sami maturzyści. Nawet ci, którym nauczyciele nie zadali do przeczytania lektur na ferie czy nie zapowiedzieli sprawdzianów w pierwszym tygodniu po przerwie.

– Muszę powtórzyć lektury obowiązkowe, przypomnieć sobie różne epoki, to jeżeli chodzi o polski. Z matematyki mam już zaplanowane korepetycje, bo próbna matura poszła mi słabo. Trochę pewnie odpocznę, ale jak chcę wszystko dobrze zdać, to muszę się przygotowywać i nie tracić czasu – mówi Martyna, tegoroczna maturzystka.

Dopytujemy, czy po feriach zimowych spodziewa się w szkole jakichś sprawdzianów lub odpytywania.

– Jedna krótka kartkówka z historii, a poza tym nie. Ale i tak uczę się w ferie, bo wreszcie mam czas, żeby sobie wszystko powtórzyć – odpowiada.

"Ferie to powinien być czas na odpoczynek"

Chociaż uczniów, którzy w ferie zimowe postanawiają nadrobić zaległości, uczyć się do kartkówek czy czytać zadane im lektury jest całkiem sporo, to nie brakuje też takich, którzy decydują się na całkowity odpoczynek od nauki. Często to właśnie rodzice stają się osobami, które zachęcają swoje dzieci do zrezygnowania z obowiązków szkolnych.

– Ferie to powinien być czas na odpoczynek. Moim zdaniem to rodzice powinni zadbać o to, żeby tak było. Jeśli faktycznie nauczyciele zapowiadają kartkówki na tydzień po feriach, to trzeba z nimi na ten temat porozmawiać i wyjaśnić sytuację – twierdzi Aleksandra, mama 9-latka.

Trzeba jednak jasno powiedzieć, że jest też sporo nauczycieli, którzy pozwalają dzieciom na zimowy wypoczynek, a testy zapowiadane od razu po feriach są dla nich nie do pomyślenia.

– Ja nic nie zadałam na ferie – mówi Kamila, nauczycielka języka polskiego. – Nigdy tego nie robiłam i nie zamierzam nic w tej kwestii zmieniać. Uczniom należy się odpoczynek, po to są właśnie ferie.

Pojawiają się też pokrzepiające głosy rodziców. Jedna z mam przyznaje, że jej dziecko ma do przeczytania w trakcie ferii jedynie krótką lekturę. Inna zaznacza, że w szkole jej syna nigdy nie zadawało się nic na ferie i praktyka ta jest wciąż podtrzymywana.

Wciąż pozostaje jednak pytanie o uczniów, którzy zamiast udać się na zasłużony odpoczynek, odwiedzają korepetytorów, przygotowują się do matury czy egzaminu ósmoklasisty albo wszystkich tych zadań na „po feriach”: sprawdzianów, kartkówek i prac klasowych. Czy właśnie tak powinny wyglądać ferie zimowe 2022?

*Imiona zostały zmienione.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji