Spis treści
Dlaczego 11 listopada 1918 roku został uznany za dzień odzyskania niepodległości?
O tym, że 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości wie każdy Polak. Jest to także dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły. Po 123 latach Polska odzyskała wolność. Sporo osób zastanawia się, dlaczego 11 listopada 1918 roku został uznany za dzień odzyskania niepodległości. Warto wspomnieć, że proces ten trwał stopniowo, jednak ta data to zakończenie pierwszej wojny światowej i zawarcie rozejmu w Compiegne. Święto Niepodległości zostało ustanowione jeszcze w przed wojną, a dokładnie 23 kwietnia 1937 roku.
Flaga Polski na 11 listopada. Jak prawidłowo ją zawiesić?
Nie każdą biało-czerwoną płachtę można określić mianem flagi. Zgodnie z obowiązującymi zasadami flaga powinna mieć proporcje 5:8 (rzadziej 3:5), w innym przypadku możemy mówić jedynie o barwach narodowych. Bardzo ważne jest też to, by była ona przymocowana tylko do jednego drzewca.
Niektórzy decydują się na wywieszenie biało-czerwonego materiału z godłem czy napisem. Flaga z godłem Polski powinna być jednak używana jedynie przez polskie przedstawicielstwa i misje (także wojskowe) za granicą, statki morskie, kapitanaty i bosmanaty portów, lotniska i lądowiska cywilne oraz cywilne samoloty podczas lotów za granicą. Nie wywieszajmy jej więc 11 listopada.
Nie decydujmy się również na wystawianie flag z napisami, bo jest to naruszanie zasad, związanych z ochroną symboli narodowych. Powszechny jest zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości. Robią to na przykład kibice. Warto wówczas zwrócić uwagę, czy płachta nie ma proporcji 5:8, jeśli nie – wówczas mówimy o barwach narodowych, a nie o fladze, napisy mogą być więc śmiało umieszczane.
Jak prawidłowo zawiesić flagę 11 listopada? Sprawdźcie nasz krótki poradnik.
Jaką flagę powinniśmy więc wywieszać 11 listopada? Biało-czerwoną, bez żadnych napisów czy symboli, czystą o czytelnych barwach i zawieszoną na jednym drzewcu. Warto także pamiętać o tym, że zniszczonej flagi powinniśmy się pozbyć w sposób godny, spalając ją niepublicznie lub niszcząc ją poprzez rozdzielenie barw.
Więcej informacji na temat zasad związanych z symbolami narodowymi znajdziecie w miniporadniku "Biało-Czerwona" opublikowanym na stronie gov.pl.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Reserved - Wełniany sweter w romby - Wielobarwny
Wełniany sweter w romby
kup teraz

Reserved - Skórzane botki za kostkę - Czarny
Skórzane botki za kostkę
kup teraz

Reserved - Parka z recyklingowanego poliestru z kapturem - Turkusowy
Parka z recyklingowanego poliestru z kapturem
Wystawa "Biczowani" w galerii ORAC