„Godziny czarnkowe” zostają czy będą usunięte? Sprawdź, na czym polegają wymagane konsultacje dla rodziców oraz uczniów

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
od 16 lat
Godzina czarnkowa to czas, który nauczyciel musi obowiązkowo spędzić w szkole, przeznaczając go na konsultacje z rodzicami i uczniami. Zakres godzin dostępności i inne informacje na ten temat są ujęte w Karcie Nauczyciela. Potoczna nazwa tego obowiązku pochodzi od nazwiska ministra edukacji, za czasów którego wymagane konsultacje zostały wprowadzone. Czy nowy rząd zdecyduje się usunąć tzw. godziny czarnkowe? Wiceminister edukacji zabrała głos.

Spis treści

Godziny czarnkowe zostaną usunięte?

W związku z powołaniem nowego kierownictwa resortu edukacji, wiele osób zastanawia się, czy godziny dostępności (potocznie zwane godzinami czarnkowymi) przestaną być obowiązkiem, który nauczyciele muszą spełniać. Głos w tej sprawie zabrała wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer w rozmowie z Radiem ZET.

nauczycielka i uczennica
Godziny dostępności są obowiązkowe od roku szkolnego 2022/2023. Czy wciąż pozostaną w szkołach? 123 RF/ zdjęcie seryjne/ bialasiewicz

– Tak zwane godziny czarnkowe trzeba wykorzystać w innym celu – np. żeby w tych godzinach dziecko mogło uzyskać pomoc w odrabianiu lekcji, czy w postaci kółka, czy zajęć sportowych, czy plastycznych – zaznaczyła Katarzyna Lubnauer.

Można więc spodziewać się, że godziny dostępności pozostaną w szkołach.

Czym są godziny czarnkowe?

Wraz ze zmianami w zakresie awansu zawodowego i wynagrodzeń nauczycieli, które weszły w życie w 2022 roku znalazł się także zapis dotyczący wprowadzenia godzin dostępności. Czym one są?

– W związku z potrzebą zagwarantowania uczniom i ich rodzicom możliwości konsultacji z nauczycielem, ta część czasu pracy nauczyciela zostanie doprecyzowana w art. 42 ust. 2f ustawy - Karta Nauczyciela (art. 1 pkt 32 projektu ustawy), przez wskazanie, że w jej ramach nauczyciel obowiązany jest do dostępności w szkole w wymiarze 1 godziny tygodniowo, a w przypadku nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć - w wymiarze 1 godziny w ciągu 2 tygodni – zaznaczono wówczas w nowelizacji ustawy.

Godziny dostępności będą więc realizowane w ramach tzw. zadań statutowych szkoły, a ich liczba zależeć ma od wymiaru zatrudnienia.

Obowiązkowe konsultacje nauczycieli z uczniami i rodzicami. Przez ile godzin będą dostępni?

W nowelizacji ustawy został przewidziany czas przeznaczony na „godziny czarnkowe”. W zależności od wymiaru pracy danego nauczyciela obowiązuje:

  • 1 godzina dostępności tygodniowo – w przypadku osób zatrudnionych ½ etatu i więcej;
  • 1 godzina dostępności na dwa tygodnie – w przypadku osób zatrudnionych na mniej niż 12/ etatu.

Liczba godzin dostępności nie zależy od innych czynników, np. stopnia awansu zawodowego nauczyciela.

W roku szkolnym 2023/2024 zaszły zmiany w godzinach dostępności, o których można przeczytać w artykule poniżej:
[/polecany]25286543[/polecany]

„Godziny czarnkowe” są dodatkowo płatne czy nie?

Za spędzanie czasu w szkole w ramach godzin dostępności nauczyciele nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia. Jednak, jak czytamy w nowelizacji ustawy, z założenia nie ma to być ponadwymiarowa godzina pracy nauczyciela, ale powinna zostać ona zrealizowana w ramach 40-godzinnego wymiaru pracy, jakim objęci są pracownicy. Warto zaznaczyć także, że godziny dostępności nie wliczają się do pensum.

– Przepisy nie określają żadnego obowiązku rejestrowania i sprawozdawania się przez nauczycieli z czasu i sposobu przeprowadzenia konsultacji. Jest to zadanie służbowe wykonywane w ramach tygodniowego 40-godzinnego czasu pracy. W wielu szkołach konsultacje były organizowane już wcześniej. Doprecyzowanie przepisu w nowelizacji Karty Nauczyciela ma zapewnić wszystkim uczniom i rodzicom możliwość skorzystania z takiej formy wsparcia ze strony kadry pedagogicznej – brzmiał komunikat na stronie ówczesnego MEiN, gdy przepis ten był wprowadzany.

Kogo obowiązują godziny dostępności? "Godziny czarnkowe" także w przedszkolu?

Godziny dostępności obowiązują wszystkich nauczycieli, także wspomagających oraz specjalistów. W przepisach nie zostały zamieszczone żadne odstępstwa od realizacji tego obowiązku, w związku z tym także dyrektorzy czy wicedyrektorzy muszą je zrealizować, a także nauczyciele przedszkolni. Inaczej jest jedynie w przypadku placówek niepublicznych. Tam o czasie pracy swoich pracowników decyduje dyrektor, który nie ma obowiązku wprowadzania godzin dostępności.

Jak będą wyglądały „godziny czarnkowe”?

W ustawie nie zostało doprecyzowane, jak mają wyglądać godziny dostępności. Zaznaczono jedynie, że (w zależności od potrzeb) przyjmą one formę konsultacji dla uczniów, wychowanków lub rodziców. Warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z przepisami, nauczyciele nie będą mogli w tym czasie prowadzić zajęć dydaktycznych czy z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a także zajęć na świetlicy.

Kiedy do szkół weszły „godziny czarnkowe”?

Nowelizacja ustawy o Karcie Nauczyciela (a więc także wprowadzenie godzin dostępności dla uczniów i rodziców) weszła w życie w roku szkolnym 2022/2023, a więc od 1 września 2022 roku.

Jaka jest podstawa prawna do wprowadzenia godzin dostępności?

Podstawą prawną, która reguluje wprowadzenie godzin dostępności jest Ustawa o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. To właśnie w tym dokumencie powinniśmy szukać szczegółowych informacji na temat obecności w szkołach „godzin czarnkowych”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji