Spis treści
Matura z języka polskiego 2022. Arkusze egzaminacyjne i odpowiedzi
Kliknij i sprawdź odpowiedzi z matury z polskiego:
Co było na maturze z polskiego 2022?
Uczniowie musieli wybrać jedną z dwóch rozprawek lub interpretację wiersza i napisać wypracowanie na wybrany temat. Tematy, które były na tegorocznej maturze z języka polskiego to:
- Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
- Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
- Interpretacja wiersza "Najkrótsza definicja życia" Józefa Barana.
Komentarze po maturze z polskiego 2022
Piotr Kryśka – polonista pracujący w Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Łazach – zauważa, że tematy wypracowań były dosyć trudne.
– Tematy rozprawek i wiersz były trudne. Zagadnienie tradycji w "Panu Tadeuszu" wymaga nie tylko intelektualnego, ale i emocjonalnego odbioru tego dzieła, co dla współczesnego osiemnastoletniego czytelnika jest zupełnie niedostępne. Z kolei kwestia relacji z drugim człowiekiem jako źródła szczęścia w "Nocach i dniach" wymaga czegoś o wiele prostszego – bardzo dobrej znajomości lektury, ale to rzadkość również wśród studentów polonistyki (inna rzecz, czy taki temat wiąże się z całą powieścią, śmiem twierdzić, że niezbyt). Interpretacja wiersza "Najkrótsza definicja życia" również jest czymś zbyt ambitnym jak na maturę podstawową, chociażby z tego powodu, że w trzyletnim liceum poezja (i cała literatura...) współczesna niemal w ogóle nie istnieje, więc maturzysta nie ma odpowiednich podstaw, by podjąć się jej analizy i interpretacji – zauważa nauczyciel.
Uczniowie musieli także rozpoznać fragment jednej z lektur ("Lalka" Bolesława Prusa). Ponadto trzeba było napisać streszczenie tekstu, który znajdował się w pierwszej części egzaminu. Arkusz z języka polskiego został już opublikowany przez CKE i znajduje się powyżej.
„Pan Tadeusz” oraz „Noce i dnie” na maturze. Egzamin był łatwy czy trudny? Niektóre zadania "dziwnie" proste
Matura z języka polskiego 2022 już się zakończyła. Wciąż pojawiają się opinie uczniów na temat egzaminów. Jedni twierdzą, że zarówno tematy rozprawek, jak i zadania były proste, inni zwracają uwagę, że nikt nie spodziewał się „Pana Tadeusza” na maturze, obstawiano raczej „Dziady”, a sam temat, czym dla człowieka może być tradycja, był dla niektórych osób kłopotliwy. Większość uczniów jest jednak zadowolona.
tak się bałam ale jestem dobrej myśli #matura2022
— M. ♡ (@arizzzonka) May 4, 2022
coś nie cos napisałam ale co z tego będzie to nie wiem #matura2022
— iza (@chaehyucks) May 4, 2022
Opinie na temat matury 2022 z języka polskiego są zróżnicowane.
Teraz, żeby matma była taka łatwa 😩👏🏻#matura2022
— Julia ♌♎♏ (@turczyniak_j) May 4, 2022
PAN TADEUSZ HIT #matura2022
— 𝓪𝓶𝓫𝓮𝓻 (@xhuMelx) May 4, 2022
jestem w szoku, bo nie było bardzo trudne#matura2022
— milala✿ shinee month (@M00DY_M0LE) May 4, 2022
Opinie nauczycieli są zróżnicowane. Piotr Kryśka zaznacza, że część zadań z części potocznie nazywanej "czytanie ze zrozumieniem" okazała się bardzo łatwa, a część dosyć trudna.
– Tegoroczna matura z języka polskiego na poziomie podstawowym wydaje się dość nierówna – zauważa polonista. – Z jednej strony polecenia były dziwnie proste, np. polecenia 1, 4, 7-9, 11 i 12, pojawiły się też dyżurne na maturze i częste na lekcjach zadania, np. zadania 2 i 6 – jakkolwiek akurat one z reguły sprawiają maturzystom spory problem.
Poza tym nauczyciel zwraca uwagę na to, że egzamin dojrzałości 2022 w niektórych aspektach przypominała egzamin ósmoklasisty.
– Tegoroczna matura z języka polskiego na poziomie podstawowym była w pierwszej części uderzająco podobna do egzaminów ósmoklasisty z języka polskiego: typ zadań i stopień ich trudności były bardzo zbliżone. Wnioski do wyciągnięcia pozostawmy na kolejną maturę (albo egzamin ósmoklasisty) – podsumowuje Piotr Kryśka.