Gorące komentarze po maturze z polskiego 2022. "Tematy rozprawek i wiersz były trudne". Opinie uczniów i nauczycieli podzielone

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
KLIKNIJ i zobacz ODPOWIEDZI >>>
KLIKNIJ i zobacz ODPOWIEDZI >>>Piotr Krzyżanowski/Polska Pres Grupa
Matura 2022 z języka polskiego już się zakończyła. Uczniowie mieli 170 minut na rozwiązanie zadań, znajdujących się w arkuszu. Tym razem maturzyści musieli zmierzyć się z „Panem Tadeuszem” Mickiewicza i odpowiedzieć na pytanie, czym dla człowieka może być tradycja. W arkuszu znalazła się także druga rozprawka na podstawie „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej lub analiza wiersza Józefa Barana. Jakie inne zadania były w arkuszu z języka polskiego? Czy matura z języka polskiego okazała się trudna? Zebraliśmy wrażenia uczniów na temat tegorocznej matury. Pojawił się już arkusz egzaminacyjny, na bieżąco publikowane są także proponowane odpowiedzi do matury z języka polskiego 2022. Zapytaliśmy polonistę Piotra Kryśkę, czy tegoroczna matura z języka polskiego mogła sprawić maturzystom dużo problemów.

Spis treści

Matura z języka polskiego 2022. Arkusze egzaminacyjne i odpowiedzi

Kliknij i sprawdź odpowiedzi z matury z polskiego:

Zobacz pytania i odpowiedzi z matury z polskiego 2022 na kolejnych slajdach. Odpowiedzi będzie publikować stopniowo - prosimy o odświeżanie strony

Matura 2022 język polski - podstawa. Publikujemy ARKUSZ CKE ...

Co było na maturze z polskiego 2022?

Uczniowie musieli wybrać jedną z dwóch rozprawek lub interpretację wiersza i napisać wypracowanie na wybrany temat. Tematy, które były na tegorocznej maturze z języka polskiego to:

  • Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
  • Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
  • Interpretacja wiersza "Najkrótsza definicja życia" Józefa Barana.

Komentarze po maturze z polskiego 2022

Piotr Kryśka – polonista pracujący w Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Łazach – zauważa, że tematy wypracowań były dosyć trudne.

– Tematy rozprawek i wiersz były trudne. Zagadnienie tradycji w "Panu Tadeuszu" wymaga nie tylko intelektualnego, ale i emocjonalnego odbioru tego dzieła, co dla współczesnego osiemnastoletniego czytelnika jest zupełnie niedostępne. Z kolei kwestia relacji z drugim człowiekiem jako źródła szczęścia w "Nocach i dniach" wymaga czegoś o wiele prostszego – bardzo dobrej znajomości lektury, ale to rzadkość również wśród studentów polonistyki (inna rzecz, czy taki temat wiąże się z całą powieścią, śmiem twierdzić, że niezbyt). Interpretacja wiersza "Najkrótsza definicja życia" również jest czymś zbyt ambitnym jak na maturę podstawową, chociażby z tego powodu, że w trzyletnim liceum poezja (i cała literatura...) współczesna niemal w ogóle nie istnieje, więc maturzysta nie ma odpowiednich podstaw, by podjąć się jej analizy i interpretacji – zauważa nauczyciel.

Uczniowie musieli także rozpoznać fragment jednej z lektur ("Lalka" Bolesława Prusa). Ponadto trzeba było napisać streszczenie tekstu, który znajdował się w pierwszej części egzaminu. Arkusz z języka polskiego został już opublikowany przez CKE i znajduje się powyżej.

Trwa głosowanie...

Jak poszła Ci matura z języka polskiego?

„Pan Tadeusz” oraz „Noce i dnie” na maturze. Egzamin był łatwy czy trudny? Niektóre zadania "dziwnie" proste

Matura z języka polskiego 2022 już się zakończyła. Wciąż pojawiają się opinie uczniów na temat egzaminów. Jedni twierdzą, że zarówno tematy rozprawek, jak i zadania były proste, inni zwracają uwagę, że nikt nie spodziewał się „Pana Tadeusza” na maturze, obstawiano raczej „Dziady”, a sam temat, czym dla człowieka może być tradycja, był dla niektórych osób kłopotliwy. Większość uczniów jest jednak zadowolona.

Opinie na temat matury 2022 z języka polskiego są zróżnicowane.

Opinie nauczycieli są zróżnicowane. Piotr Kryśka zaznacza, że część zadań z części potocznie nazywanej "czytanie ze zrozumieniem" okazała się bardzo łatwa, a część dosyć trudna.

– Tegoroczna matura z języka polskiego na poziomie podstawowym wydaje się dość nierówna – zauważa polonista. – Z jednej strony polecenia były dziwnie proste, np. polecenia 1, 4, 7-9, 11 i 12, pojawiły się też dyżurne na maturze i częste na lekcjach zadania, np. zadania 2 i 6 – jakkolwiek akurat one z reguły sprawiają maturzystom spory problem.

Poza tym nauczyciel zwraca uwagę na to, że egzamin dojrzałości 2022 w niektórych aspektach przypominała egzamin ósmoklasisty.

– Tegoroczna matura z języka polskiego na poziomie podstawowym była w pierwszej części uderzająco podobna do egzaminów ósmoklasisty z języka polskiego: typ zadań i stopień ich trudności były bardzo zbliżone. Wnioski do wyciągnięcia pozostawmy na kolejną maturę (albo egzamin ósmoklasisty) – podsumowuje Piotr Kryśka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji