Gotowe pomysły na ekolekcje w podstawówce. Czym jest EkoEksperymentarium? Ekologia online dla uczniów

OPRAC.:
Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
EkoEksperymentatorium, to lekcje o ekologii "szyte na miarę" nastolatków.
EkoEksperymentatorium, to lekcje o ekologii "szyte na miarę" nastolatków. Fot. Mamy Projekt
Jak mówić o ekologii, żeby zainteresować nastolatków? Czy wystarczy sięgnąć po nowoczesne narzędzia, czy konieczny jest też świeży i nowatorski pomysł? Jak pomóc nauczycielom przygotować rzeczowe, ale ciekawe lekcje – i co najważniejsze – zachęcić uczniów do aktywności? Z tematem próbuje zmierzyć się internetowe EkoEksperymentarium dla młodzieży.

Spis treści

Ekologia w polskich szkołach – jak to zrobić?

Ekologia, ochrona środowiska i przyszłość naszej planety to tematy, które wymagają dużej świadomości, zmiany codziennych nawyków i gruntownej edukacji już od najmłodszych lat. Co zrobić, aby edukacja ekologiczna nie była pustym sloganem albo serią niespójnych, jednorazowych akcji? Konieczny jest uporządkowany, kompletny i interesujący program, który ułatwi nauczycielom prowadzenie edukacji ekologicznej w szkołach, a uczniom pomoże przyswajać wiedzę w sposób ciekawy i angażujący.

Taką misję ma nowy projekt, opracowany zgodne z podstawą programową polskiej szkoły, a opracowany z myślą o edukacji uczniów starszych klas szkoły podstawowej. To portal z gotowymi ekolekcjami dla młodzieży – EkoEksperymentarium. Autorzy mówią o ekologii za pomocą krótkich tekstów, komiksu, gier i filmów. Z EkoEksperymentarium można korzystać bezpłatnie, zarówno podczas zajęć w szkole, jak i w ramach ciekawej i angażującej pracy domowej. Wszystkie materiały zostały opracowane z udziałem ekspertów, metodyków i ekologów.

Portal pomaga też nauczycielom, którzy chcą uczyć o klimacie, ekologii i zrównoważonym rozwoju. Całość została opracowana tak, żeby można było korzystać
Portal pomaga też nauczycielom, którzy chcą uczyć o klimacie, ekologii i zrównoważonym rozwoju. Całość została opracowana tak, żeby można było korzystać z materiałów zarówno na lekcjach biologii, geografii, chemii czy języka polskiego. graf. EkoEksperymentatorium

Twórcami EkoEksperymentarium dla młodzieży są członkowie zespołu Mamy Projekt, autorzy EkoEksperymentarium dla dzieci - kompleksowego programu edukacji klimatycznej dla uczniów i w wieku 5-11 lat, nagrodzonego w 2022 roku w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Komisję Europejską.

Czy ekologia może być ciekawa?
Czy ekologia może być ciekawa? Fot. Mamy Projekt

Czy ekologia może być dobrą zabawą?

- Edukacja klimatyczna to niezwykle ważny temat. EkoEksperymentarium przekazuje te treści w ciekawy i innowacyjny sposób, dostosowany do potrzeb młodych ludzi. Portal pomaga też nauczycielom, którzy chcą uczyć o klimacie, ekologii i zrównoważonym rozwoju. Całość została opracowana tak, żeby można było korzystać z materiałów zarówno na lekcjach biologii, geografii, chemii czy języka polskiego - mówi Bogusia Mikołajczyk, nauczycielka i autorka facebookowego profilu edukacyjnego Biologus designans.

Pierwsi uczniowie już testowali pracę z EkoEksperymentarium i wygląda na to, że projekt przypadł im do gustu.

- Młodzieży, z którą pracuję, portal bardzo się spodobał. Docenili grafiki, układ materiału i konkretny przekaz. Jestem pewna, że zgamifikowana forma zachęci uczniów do scrollowania i poszukiwania wiedzy – dodaje nauczycielka biologii.

EkoEksperymentarium przekazuje te treści w ciekawy i innowacyjny sposób, dostosowany do potrzeb młodych ludzi.
EkoEksperymentarium przekazuje te treści w ciekawy i innowacyjny sposób, dostosowany do potrzeb młodych ludzi. Fot. Mamy Projekt

Ekologiczne lekcje: woda na pierwszy ogień

Pierwszym tematem poruszonym na edukacyjnej, nowatorskiej stronie mlodzi.ekoeksperymentarium.pl jest woda. Twórcy podjęli ten temat, żeby pokazać, jak ważna jest ochrona zasobów wodnych.

- Zakręcanie kranu podczas mycia zębów czy stawianie na żołnierski prysznic zamiast długich kąpieli w wannie, to rady, które już każdy z nas zna. Jednak retencja czy ślad wodny to hasła, których nie używamy na co dzień. W EkoEksperymentarium tłumaczymy te pojęcia i pokazujemy np. że do wyprodukowania jednego kilograma mięsa z kurczaka zużywa się aż 4330 litrów wody, a jednej pary jeansów aż 11000 litrów. Tę wiedzę przekazujemy w atrakcyjny sposób - zapewnia Joanna Studzińska, współtwórczyni EkoEksperymentarium z zespołu Mamy Projekt.

Pierwszym tematem poruszonym na edukacyjnej, nowatorskiej stronie mlodzi.ekoeksperymentarium.pl jest woda. Twórcy podjęli ten temat, żeby pokazać jak
Pierwszym tematem poruszonym na edukacyjnej, nowatorskiej stronie mlodzi.ekoeksperymentarium.pl jest woda. Twórcy podjęli ten temat, żeby pokazać jak ważna jest ochrona zasobów wodnych. graf. EkoEksperymentatorium

Ślad węglowy, energia i ciepło

Kolejne lekcje, jakie pojawią się niebawem w serwisie, powstają przy współpracy z Fundacją Lafarge Wspólnie. W przygotowaniu są materiały, które dotyczą tak ważnych tematów jak ślad węglowy oraz energia i ciepło.

Z zasobów EkoEksperymentarium dla młodzieży można korzystać bezpłatnie. Nie trzeba pobierać aplikacji, nie ma też konieczności podawania danych osobowych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji