Spis treści
Ekologia w polskich szkołach – jak to zrobić?
Ekologia, ochrona środowiska i przyszłość naszej planety to tematy, które wymagają dużej świadomości, zmiany codziennych nawyków i gruntownej edukacji już od najmłodszych lat. Co zrobić, aby edukacja ekologiczna nie była pustym sloganem albo serią niespójnych, jednorazowych akcji? Konieczny jest uporządkowany, kompletny i interesujący program, który ułatwi nauczycielom prowadzenie edukacji ekologicznej w szkołach, a uczniom pomoże przyswajać wiedzę w sposób ciekawy i angażujący.
Taką misję ma nowy projekt, opracowany zgodne z podstawą programową polskiej szkoły, a opracowany z myślą o edukacji uczniów starszych klas szkoły podstawowej. To portal z gotowymi ekolekcjami dla młodzieży – EkoEksperymentarium. Autorzy mówią o ekologii za pomocą krótkich tekstów, komiksu, gier i filmów. Z EkoEksperymentarium można korzystać bezpłatnie, zarówno podczas zajęć w szkole, jak i w ramach ciekawej i angażującej pracy domowej. Wszystkie materiały zostały opracowane z udziałem ekspertów, metodyków i ekologów.

Twórcami EkoEksperymentarium dla młodzieży są członkowie zespołu Mamy Projekt, autorzy EkoEksperymentarium dla dzieci - kompleksowego programu edukacji klimatycznej dla uczniów i w wieku 5-11 lat, nagrodzonego w 2022 roku w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Komisję Europejską.

Czy ekologia może być dobrą zabawą?
- Edukacja klimatyczna to niezwykle ważny temat. EkoEksperymentarium przekazuje te treści w ciekawy i innowacyjny sposób, dostosowany do potrzeb młodych ludzi. Portal pomaga też nauczycielom, którzy chcą uczyć o klimacie, ekologii i zrównoważonym rozwoju. Całość została opracowana tak, żeby można było korzystać z materiałów zarówno na lekcjach biologii, geografii, chemii czy języka polskiego - mówi Bogusia Mikołajczyk, nauczycielka i autorka facebookowego profilu edukacyjnego Biologus designans.
Pierwsi uczniowie już testowali pracę z EkoEksperymentarium i wygląda na to, że projekt przypadł im do gustu.
- Młodzieży, z którą pracuję, portal bardzo się spodobał. Docenili grafiki, układ materiału i konkretny przekaz. Jestem pewna, że zgamifikowana forma zachęci uczniów do scrollowania i poszukiwania wiedzy – dodaje nauczycielka biologii.

Ekologiczne lekcje: woda na pierwszy ogień
Pierwszym tematem poruszonym na edukacyjnej, nowatorskiej stronie mlodzi.ekoeksperymentarium.pl jest woda. Twórcy podjęli ten temat, żeby pokazać, jak ważna jest ochrona zasobów wodnych.
- Zakręcanie kranu podczas mycia zębów czy stawianie na żołnierski prysznic zamiast długich kąpieli w wannie, to rady, które już każdy z nas zna. Jednak retencja czy ślad wodny to hasła, których nie używamy na co dzień. W EkoEksperymentarium tłumaczymy te pojęcia i pokazujemy np. że do wyprodukowania jednego kilograma mięsa z kurczaka zużywa się aż 4330 litrów wody, a jednej pary jeansów aż 11000 litrów. Tę wiedzę przekazujemy w atrakcyjny sposób - zapewnia Joanna Studzińska, współtwórczyni EkoEksperymentarium z zespołu Mamy Projekt.

Ślad węglowy, energia i ciepło
Kolejne lekcje, jakie pojawią się niebawem w serwisie, powstają przy współpracy z Fundacją Lafarge Wspólnie. W przygotowaniu są materiały, które dotyczą tak ważnych tematów jak ślad węglowy oraz energia i ciepło.
Z zasobów EkoEksperymentarium dla młodzieży można korzystać bezpłatnie. Nie trzeba pobierać aplikacji, nie ma też konieczności podawania danych osobowych.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?