Historia i teraźniejszość w szkole od 1 września. Nowy przedmiot w roku szkolnym 2022/2023. W których klasach jest HiT?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Historia i teraźniejszość wejdzie do szkół od 1 września 2022. Jak wygląda podstawa programowa przedmiotu? Wyjaśniamy.
Historia i teraźniejszość wejdzie do szkół od 1 września 2022. Jak wygląda podstawa programowa przedmiotu? Wyjaśniamy. fot krzysztof kapica
Nowy rok szkolny rozpoczął się już 1 września 2022 roku. Wraz z nim przyjdzie przyszło sporo zmian. Jedną z nich jest wprowadzenie do szkół ponadpodstawowych nowego przedmiotu o nazwie: historia i teraźniejszość. W związku z tym zmieni się także program nauczania historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na temat reform w zakresie nauczania historii. Czego będą uczyć się licealiści? Ile będzie godzin HiT-u? W których klasach ma być nauczania historia i teraźniejszość? Nowy przedmiot zastąpi na poziomie podstawowym lekcje WOS-u. Został zatwierdzony kolejny podręcznik do HiTu – Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego.

Spis treści

Historia i teraźniejszość. Podstawa programowa nowego przedmiotu

W podpisanych przez ministra edukacji rozporządzeniach zostały zawarte:

  • podstawa programowa do nowego przedmiotu historia i teraźniejszość,
  • zmiany w podstawie programowej przedmiotu historia (zakres podstawowy i rozszerzony),
  • zmiany w podstawie programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie (zakres rozszerzony).

W treściach nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość znajdą się m.in. następujące zagadnienia:

  • Wiedza o podstawach życia społecznego,
  • Świat i Polska w latach 1945–1956,
  • Świat i Polska w latach 1956–1970,
  • Świat i Polska w latach 1970–1980,
  • Świat i Polska w latach 1980–1991,
  • Świat i Polska w latach 1991–2001,
  • Świat i Polska w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku.

Szczegółowe informacje na temat podstawy programowej przedmiotu historia i teraźniejszość znajdują się tutaj. Uczniowie będą się uczyć m.in. o pandemii COVID-19 czy oceniać znaczenie i skutki katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

W jakich klasach będzie HiT?

Liczba godzin nauczania wyżej wymienionych przedmiotów w szkołach ponadpodstawowych ma ulec zmianie. Od roku szkolnego 2022/2023 uczniowie będą mieli następującą liczbę godzin przedmiotu historia i teraźniejszość:

  • W liceum: 2 godziny (klasa I), 1 godzina (klasa II),
  • W technikum: 1 godzina (klasa I), 1 godzina (klasa II), 1 godzina (klasa III),
  • W szkole branżowej I stopnia: 1 godzina (klasa I).

Z kolei liczba godzin historii ma zmniejszyć się z 8 do 7 (w całym cyklu kształcenia). Lekcje historii mają być realizowane w liceum i technikum do końca pierwszego semestru w ostatniej klasie. Wymiar godzin nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym ma pozostać taki sam, a więc 6 godzin (historia) i 8 godzin (wiedza o społeczeństwie) w całym cyklu kształcenia.

Harmonogram i cel zmian w nauczaniu historii

Jak informuje MEiN nowy przedmiot ma być wprowadzany stopniowo. W roku szkolnym 2022/2023 pojawi się w pierwszych klasach liceum, technikum i szkół branżowych I stopnia, a w kolejnych latach będzie obejmował następne klasy. Uczniów, którzy rozpoczęli naukę w szkołach ponadpodstawowych przed rokiem szkolnym 2022/2023 zmiana ta nie będzie obowiązywać.

Decyzję o wprowadzeniu do szkół nowego przedmiotu resort edukacji argumentował tym, by przybliżyć uczniom zaniedbywany dotąd okres historii najnowszej. Nastąpić ma także wydłużenie narracji historycznej o okres 2004-2015, przy redukcji niektórych zagadnień z minionych epok.

Kto będzie uczył przedmiotu historia i teraźniejszość? Podręcznik do HiT-u

Przedmiotu historia i teraźniejszość będą mogli uczyć nauczyciele, posiadający kwalifikacje do prowadzenia zajęć z historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Jednocześnie od czerwca 2022 roku zostaną zorganizowane kursy doszkalające dla pedagogów. Nauczyciele w trakcie szkoleń zapoznają się z podstawą programową nowego przedmiotu, metodyką nauczania oraz narzędziami edukacyjnymi, które można wykorzystać na lekcjach.

Na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej są już dostępne materiały do nauczania historii oraz wiedzy o społeczeństwie, które zostaną niebawem zmienione pod kątem nowej formuły nauczania. Mają tam pojawić się tam również materiały do nauczania nowego przedmiotu: historia i teraźniejszość.

Podręcznik do nauki nowego przedmiotu został opracowany przez Wojciecha Roszkowskiego i ukazał się dzięki wydawnictwu Biały Kruk. „Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979” zawiera 8 działów i 512 stron. Wzbudził on sporo kontrowersji. Zarzuca mu się nieadekwatną formę, a także niestosowne treści.

Jak podaje PAP kolejny podręcznik do HiT-u to "Historia i teraźniejszość" Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego autorstwa Izabeli Modzelewskiej-Rysak, Leszka Rysak, Karola Wilczyńskiego i Adama Ciska został dopuszczony do użytku 2 września

– Wszyscy co chcą mogą napisać podręcznik do historii i teraźniejszości – zaznaczył Przemysław Czarnek. – Ja przyjmuję wszystkie wnioski o dopuszczenie do użytkowania podręczników. [..] Procedura trwa od półtora do dwóch miesięcy. Za chwilkę będzie zgoda na podręcznik Oświatowca. Czekam na kolejne wydawnictwa – poinformował minister.

Eko pracownia w Zespole Szkół w Niebocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie