Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać maturę z matematyki i innych przedmiotów? Oto wymagania na maturę w formule 2023 i 2015, które warto znać

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Ile punktów na maturze trzeba zdobyć, żeby ją zdać? Przedstawiamy wymagania maturalne.
Ile punktów na maturze trzeba zdobyć, żeby ją zdać? Przedstawiamy wymagania maturalne. 123 RF/ zdjęcie seryjne
Ile punktów trzeba mieć, żeby zdać maturę z matematyki i innych przedmiotów? Matura w nowej formule sprawiła, że zaszły w tym zakresie drobne zmiany, wciąż jednak należy uzyskać minimum 30 procent. Jak wygląda wymagana punktacja na maturze w formule 2015 oraz w nowej formule 2023? Sprawdźcie najważniejsze informacje na ten temat.

Spis treści

Matura w formule 2015 i 2023. Ile punktów trzeba mieć, żeby zdać?

Maturzyści obowiązkowo musieli przystąpić do egzaminów z trzech przedmiotów. Są to: język polski, matematyka oraz język obcy. Wymagania egzaminacyjne wciąż są takie same w tym zakresie.

Co zrobić, żeby zdać maturę? Należy z każdego obowiązkowego przedmiotu otrzymać minimum 30 procent i przystąpić do jednego dodatkowego przedmiotu (tzw. rozszerzenie). Ile punktów trzeba zdobyć na maturze z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego (lub innego języka obcego nowożytnego), by zaliczyć egzamin dojrzałości?

Matura z matematyki. Ile punktów trzeba mieć?

Matura w formule 2015:Arkusz z matematyki składa się z zadań zamkniętych, otwartych krótkiej odpowiedzi oraz otwartych rozszerzonej odpowiedzi. Za całość można otrzymać maksymalnie 46 punktów. Aby zdać maturę z matematyki, należy otrzymać więc 14 punktów.

Matura w formule 2023: Jeżeli chodzi o podstawową maturę z matematyki to maksymalna liczba punktów, którą zdający mogą zdobyć wynosi 46. By zaliczyć egzamin z tego przedmiotu, będzie trzeba zdobyć minimum 14 punktów.

Matura z języka polskiego. Ile punktów trzeba uzyskać?

Matura w formule 2015: Egzamin z języka polskiego składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to tzw. czytanie ze zrozumiem, a więc zamknięte i otwarte pytania do tekstów z zakresu kultury, literatury czy języka. Za ich rozwiązanie można otrzymać maksymalnie 20 punktów.

W drugiej części maturzysta musi zmierzyć się z wypracowaniem. Może otrzymać za nie maksymalnie 50 punktów. Za w pełni rozwiązany arkusz maturalny zdobywa się więc 70 punktów. Aby zdać maturę z języka polskiego, trzeba uzyskać minimum 21 punktów. Uczeń, który nie napisze wypracowania lub otrzyma za nie 0 punktów, nie zda egzaminu.

Matura w formule 2023: W przypadku języka polskiego na poziomie podstawowym w formule 2023 uczniowie będą mogli maksymalnie uzyskać 60 punktów (10 za część Język polski w użyciu, 15 za test historycznoliteracki i 35 za wypracowanie). W związku z tym, by zdać egzamin z tego przedmiotu, należy uzyskać minimalnie 18 punktów.

Matura z języka obcego. Ile punktów trzeba uzyskać?

Matura w formule 2015: Arkusz maturalny z języka obcego składa się z zadań zamkniętych, otwartych i dłuższej wypowiedzi pisemnej (najczęściej jest to wiadomość do kolegi lub koleżanki z Anglii). Maksymalna liczba punktów, którą można uzyskać na maturze z języka obcego, to 50. Chcąc zdać maturę, należy uzyskać więc 15 punktów.

Matura w formule 2023: Punktacja w przypadku języka obcego przedstawia się podobnie, jak na egzaminie z polskiego. Maksymalnie można zdobyć 60 punktów. Aby zdać, maturzysta musi więc uzyskać minimum 18 punktów z całego egzaminu z języka angielskiego (lub innego języka obcego nowożytnego).

Matura rozszerzona. Czy trzeba ją zdać?

Przystąpienie do co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowe. Dopiero wówczas możemy otrzymać świadectwo maturalne. Matury rozszerzonej nie da się jednak nie zdać, ponieważ w przypadku egzaminu dodatkowego nie obowiązuje próg zdawalności.

Wyniki matur 2023

Wyniki matur 2023 pojawią się na indywidualnych kontach uczniów (platforma ZIU). Uczniowie, którzy nie zdali egzaminu, mogą przystąpić do matury poprawkowej. Odbędzie się ona 22 sierpnia o godz. 9.00 (pisemna) i 21 sierpnia (ustna).

Jeśli ktoś uważa, że jego zadania zostały źle ocenione, może odwołać się od wyniku matury do OKE>>

Matura poprawkowa 2023

Kiedy są egzaminy? Kto może do nich przystąpić? Kiedy ogłoszenie wyników matury poprawkowej? Jak sprawdzić wyniki sierpniowej matury? Oto najważniejsze informacje o poprawkowym egzaminie dojrzałości.

Jak sprawdzić wyniki matury poprawkowej?

Wyniki matury poprawkowej sprawdzamy dokładnie tak samo, jak wyniki matury w terminie głównym. Oto krótka instrukcja krok po kroku:

 1. Wchodzimy do systemu ZIU;
 2. W polach „login” i „hasło” wpisujemy dane przekazane nam przez dyrektora szkoły lub przedstawiciela placówki.
 3. Jeśli zapomnieliśmy hasła, możemy skorzystać z opcji „nie pamiętam hasła”. Wówczas na podany adres e-mail zostanie wysłane nowe hasło.
 4. Po zalogowaniu należy wybrać egzamin i kliknąć pole z jego nazwą, np. egzamin maturalny.
 5. Pokażą się procentowe wyniki egzaminu. Chcąc sprawdzić poprawne i niepoprawne odpowiedzi, należy wybrać konkretny egzamin.

Kto może przystąpić do matury poprawkowej 2023?

Do matury poprawkowej mogą przystąpić osoby, które nie zdały jednego przedmiotu obowiązkowego na egzaminie dojrzałości. Trzeba też spełnić następujące warunki:

 • przystąpienie do wszystkich trzech egzaminów obowiązkowych;
 • przystąpienie do przynajmniej jednego egzaminu rozszerzonego;
 • żaden z powyższych egzaminów nie może zostać unieważniony.

Kiedy są wyniki matury poprawkowej 2023?

Wyniki matury poprawkowej pojawią się na indywidualnych kontach uczniów (na platformie ZIU) 8 września 2023 roku.

Ile punktów trzeba mieć, żeby zdać maturę poprawkową?

Matura jest zdana, gdy uczeń otrzyma co najmniej 30 proc., a więc:

 • w przypadku języka polskiego 18 punktów na maturze w formule 2023 i 21 punktów na maturze w formule 2015;
 • z matematyki 14 punktów (niezależnie od formuły);
 • z języka angielskiego 18 punktów w przypadku formuły 2023 i 15 punktów na maturze w formule 2015.

Kiedy jest matura poprawkowa 2023?

Matura poprawkowa odbędzie się w następujących terminach:

 • 21 sierpnia – matura ustna (godzinę ustala szkoła);
 • 22 sierpnia, godz. 9.00 – matura pisemna z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego (lub innego języka obcego nowożytnego).
od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji