Informatyka: jeden z najchętniej wybieranych kierunków studiów. Ile trwają studia? Jakie specjalizacje są do wyboru? Ile kosztują?

Barbara Wesoła
Kierunek: informatyka. Gdzie studiować? Ile to kosztuje? Co robić potem?
Kierunek: informatyka. Gdzie studiować? Ile to kosztuje? Co robić potem? GettyImages.com
W zeszłorocznej rekrutacji na studia informatyka była kierunkiem najbardziej obleganym przez kandydatów. Obecnie również nie brakuje chętnych. Zawód oferuje szerokie spektrum specjalizacji i możliwości rozwojowych. Dziś chyba łatwiej wymienić branże, w których specjaliści IT nie byliby potrzebni niż odwrotnie. Jaka jest droga do tego zawodu? Ile trwają studia informatyczne? Czy ich koszt na kierunkach prywatnych lub zaocznie jest wysoki? Sprawdziliśmy.

Informatyka: popularny kierunek

Informatyka od zawsze cieszyła się zainteresowaniem wśród młodych ludzi, jednak rozwój technologii w ostatnich latach nie tylko wymusił powstanie nowych kierunków i specjalności, ale także sprawił, że zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistów w sektorze IT jest ogromne. Licencjat lub magistra z informatyki można uzyskać na niemal wszystkich państwowych uczelniach w Polsce oraz na wielu prywatnych.

Droga do kariery w IT

Informatykiem zostaje osoba z reguły po ukończeniu studiów inżynierskich (3,5-letnich). Potem można jeszcze kontynuować edukację na studiach II stopnia i obronić magistra. Niektóre uczelnie oferują także studia jednolite magisterskie na kierunku informatyka, ale zdarza się to coraz rzadziej. Absolwenci uczelni wyższych mogą też podjąć studia podyplomowe (jeżeli na przykład chcą się przebranżowić lub zrobić kolejną specjalizację).

W Polsce informatykę można studiować na wielu uczelniach wyższych, państwowych i prywatnych w formie stacjonarnej (tzw. studia dzienne) i niestacjonarnej (zaocznej lub wieczorowej).

Popularne specjalizacje na kierunku informatyka:

  • Front-end developer,
  • Automatyka i mechatronika,
  • Inżynieria baz danych,
  • Projektant user experience,
  • Projektowanie aplikacji webowych,
  • Projektowanie gier komputerowych,
  • Projektowanie stron internetowych,
  • Tester oprogramowania.

Informatyka na uczelniach państwowych i prywatnych: ile kosztują studia?

Student informatyki w trybie stacjonarnym na uczelni państwowej nie ponosi opłat za studia. Edukacja jest finansowana przez państwo. Kandydat musi jednak uiścić opłatę rekrutacyjną. Jeżeli decydujemy się na studia zaoczne, ponosimy czesne za każdy rok, które w zależności od uczelni może być podzielone na dwie, cztery czy też więcej rat. Czesne za studia może się bardzo różnić między uczelniami. Na przykład:

  • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu – studia niestacjonarne 8 000 za rok
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (informatyka w biznesie) – studia niestacjonarne 11700 za rok
  • Politechnika Opolska – studia niestacjonarne 4200 za rok

W prywatnej Wyższej Szkole Bankowej za studia na kierunku informatyka zarówno dzienne, jak i zaoczne zapłacimy ok. 6600 zł za rok.

Skończyłem informatykę, co dalej?

Informatyka to szerokie spektrum możliwości. Absolwenci mogą pracować na etacie lub prowadzić własną praktykę w niemal każdej branży.

Informatycy zazwyczaj są wyspecjalizowani w jakiejś konkretnej dziedzinie, dlatego ich sektorem pracy jest tzw. IT (ang. information technology). W zależności od specjalności są potrzebni w oświacie, w firmach o profilu informatycznym, serwisach elektroniki, ale także w przedsiębiorstwach produkcyjnych, instytucjach, bankach, uczelniach, centrach badawczych, medycynie, biznesie.

Wszędzie, gdzie do czynienia mamy z technologią! Informatyk nie tylko programuje strony internetowe czy aplikacje na telefonie. Może też dbać o bezpieczeństwo czy odzyskiwanie danych, opiekować się systemami, na których pracuj zespoły (zaplecze techniczne), edukować i wiele innych.

Ile zarabia specjalista IT? Według badań portalu Wynagrodzenia.pl na zarobki powyżej 6350 zł brutto może liczyć grupa 25 proc. najlepiej opłacanych informatyków na stanowisku ogólnym). Jednak najnowsze oferty pracy mówią, że na stanowisku juniora można już liczyć na:

  • Junior Java Delevoper (programista Java) - 4000 - 8000 zł
  • Junior Python Developer (programista Python) - 6500-13000 zł
  • Inżynier wsparcia sprzedaży – 5000-8000 zł
  • Junior Analityk ETL – 10000-15000 zł
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji