Inicjatywy dla uczniów z Ukrainy. Zajęcia sportowe, artystyczne i adaptacyjne. Z których warto skorzystać?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Inicjatywy dla uczniów z Ukrainy. Zajęcia sportowe, artystyczne i nie tylko. Z których warto skorzystać?
Inicjatywy dla uczniów z Ukrainy. Zajęcia sportowe, artystyczne i nie tylko. Z których warto skorzystać? pexels/ Katie Godowski
Pomoc uchodźcom z Ukrainy to dziś priorytet. Poszczególne stowarzyszenia lub osoby prywatne organizują zbiórki pieniędzy czy potrzebnych przedmiotów m.in. ubrań, leków i środków opatrunkowych. Oprócz tych inicjatyw, w ramach których udzielana jest podstawowa pomoc, powstają także takie, które mają sprawić, że uchodźcy z Ukrainy, choć w pewnym stopniu poczują się tak, jak w domu. Szczególnie ważne jest to dla najmłodszych, bo zostali oni nagle wyrwani ze swojego standardowego środowiska: domu i szkoły. W związku z tym dla dzieci z Ukrainy organizowane są bezpłatne zajęcia. Poniżej przedstawiamy listę ciekawych inicjatyw.

Organizowanie czasu uczniom z Ukrainy. Lista oddolnych inicjatyw

Wojna w Ukrainie sprawiła, że tysiące rodzin musiało pozostawić swoje dotychczasowe życie i uciec do innego kraju. W trudnej sytuacji znajdują się dzieci, oddzielone od swojego dotychczasowego życia. Oprócz pomocy psychologicznej warto odpowiednio zorganizować im czas wolny. Powstaje coraz więcej inicjatyw, takich jak bezpłatne zajęcia sportowe, muzyczne czy teatralne. Chodzi o to, by młodzi ludzie, doświadczeni wojną mogli w obcym dla nich kraju poczuć się swobodnie i bezpiecznie.

Przedstawiamy listę ciekawych inicjatyw organizowanych dla uczniów z Ukrainy:

1. Centrum Młodzieży w Krakowie organizuje bezpłatną opiekę dla dzieci z Ukrainy w godz. 9.00-15.00. Akcja ma potrwać do najbliższego piątku (4 marca 2022). Dla dzieci organizowane są gry, zabawy i warsztaty. W świetlicy znajdują się także osoby, mówiące po rosyjsku i ukraińsku.

2. Fundacja Swoją Drogą codziennie od godz. 16.00 do 20.00 w budynku Galileo – Autorska Szkoła Podstawowa organizuje dla ukraińskich dzieci opiekę, zabawę, a także naukę języka polskiego. Przyjmowane są dzieci od 5 roku życia.

3. W Bytomiu organizowane są zajęcia sportowe (piłka nożna i sztuki walki) dla dzieci uchodźczych z Ukrainy. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać, dzwoniąc pod numery: +48 790 850 585 (piłka nożna), +48 694 494 441 (mieszane sztuki walki).

4. Bezpłatne zajęcia z piłki nożnej dla ukraińskich dzieci w wieku od 6 do 17 lat organizowane są także w Pułtusku. Zaprasza Uczniowski Klub Sportowy Młode Orły Nadnarwianki (kontakt pon nr telefonu: 881 545 481).
5. Dom Kultury w Dziwnowie (woj. zachodniopomorskie) zaprasza ukraińskie dzieci (i nie tylko) na zajęcia z: zumby, jogi, BJJ oraz rysunku.

6. W Gdańsku na Ergo Arenie pod hasłem „Przywrócić dzieciństwo przez sport” odbędą się zajęcia sportowe dla dzieci w wieku 6-10 lat. Z kolei dla młodszych (3-6 lat) zorganizowany zostanie kącik zabaw. Szczegóły znajdują się tutaj.
7. W Międzyrzecu Podlaskim (woj. lubelskie) w ramach działalności Centrum Rozwoju Diagnozy i Terapii „Q-słońcu” dla dzieci z Ukrainy zorganizowane zostaną zajęcia integracyjno-zabawowe i edukacyjne.

8. Galeria Labirynt w Lublinie organizuje opiekę nad dziećmi, a także warsztaty artystyczne dla osób, pochodzących z rodzin uchodźczych. Szczegółowe informacje na temat zajęć znajdują się poniżej.

Pomoc dla uczniów z Ukrainy nie tylko materialna

Bardzo ważna jest organizacja akcji i inicjatyw, które mają na celu zaktywizowanie młodych ludzi, przybywających do Polski z Ukrainy. Chodzi o to, by dzieci w miarę możliwości oderwały się od trudnych doświadczeń i spróbowały aktywności, które mogą przynieść im radość. Właśnie dlatego niezwykle cenne są inicjatywy przedstawione powyżej.

W poszczególnych miejscowościach jest ich z pewnością dużo więcej. Warto odwiedzić media społecznościowe lub strony ośrodków sportowych, domów kultury, a nawet urzędów miasta czy instytucji charytatywnych. W pomoc Ukrainie włącza się coraz więcej osób. Warto się zaangażować w te działania, a także w miarę możliwości przekazywać je uchodźcom przybywającym do nas zza wschodniej granicy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji