Inteligencja to nie wszystko. Nowe odkrycia zapowiadają rewolucję w edukacji

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wnioski z badań opublikowanych w „Nature Human Behaviour” mogą zrewolucjonizować podejście do edukacji. Aby osiągnąć sukces akademicki, motywacja i samoregulacja są równie ważne, co inteligencja – informuje czasopismo. Nowe dowody wskazują na rosnącą rolę umiejętności emocjonalnych i behawioralnych, które, obok zdolności poznawczych, odgrywają wiodącą rolę w procesie edukacyjnym.

Spis treści

Inteligencja emocjonalna a wyniki edukacyjne

Badania przeprowadzone przez naukowców z Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoch, Norwegii, USA i Niemiec wskazują na rosnące znaczenie inteligencji emocjonalnej w kształtowaniu wyników edukacyjnych u dzieci i młodzieży. W miarę upływu lat, motywacja i samoregulacja stają się równie istotne, jak zdolności poznawcze. Chociaż genetyka odgrywa w tym procesie ważną rolę, pielęgnowanie zarówno umiejętności poznawczych, jak i emocjonalnych może przynieść znaczące korzyści.

Dzieci bazgrzące po tablicy
Umiejętności niepoznawcze są równie ważne w osiąganiu sukcesów edukacyjnych freepik.com

– Nasze badania podważają długo utrzymujące się założenie, że inteligencja jest głównym motorem osiągnięć akademickich – zauważa dr Margherita Malanchini, starszy wykładowca psychologii na Queen Mary University of London. – Umiejętności niepoznawcze, takie jak determinacja, wytrwałość, zainteresowania naukowe i wartość przypisana nauce, są nie tylko istotnymi predyktorami sukcesu, ale też ich wpływ rośnie z czasem – dodaje.

Znaczenie genetyki i środowiska

W badaniu wzięło udział ponad 10 000 dzieci w wieku od 7 do 16 lat, mieszkających w Anglii i Walii. Naukowcy wykorzystali porównawcze badania bliźniaków oraz analizy DNA, aby zrozumieć złożone współdziałanie między genami, środowiskiem a wynikami w nauce. Analizując DNA, uzyskano genetyczny obraz predyspozycji dziecka do rozwijania umiejętności niepoznawczych.

– Odkryliśmy, że efekty genetyczne związane z umiejętnościami niepoznawczymi pozwalają w coraz większym stopniu przewidzieć osiągnięcia w nauce w latach szkolnych – tłumaczy Dr Andrea Allegrini z University College London. – W rzeczywistości ich wpływ prawie się podwaja między 7. a 16. rokiem życia. Pod koniec obowiązkowej edukacji predyspozycje genetyczne do umiejętności niepoznawczych były równie ważne, jak te związane ze zdolnościami poznawczymi w przewidywaniu sukcesów akademickich.

Wpływ na system edukacji

Odkrycia te podważają tradycyjny pogląd, jakoby osiągnięcia edukacyjne były w głównej mierze determinowane przez inteligencję. Zamiast tego, badania sugerują, że emocjonalne i behawioralne cechy dziecka, uwarunkowane zarówno genetycznie, jak i przez środowisko, odgrywają kluczową rolę w edukacji.

Porównując rodzeństwo, naukowcy byli w stanie wyodrębnić wpływ wspólnego środowiska rodzinnego od czynników genetycznych, co jeszcze bardziej podkreśla znaczenie środowiska w kształtowaniu wyników edukacyjnych.

Te odkrycia mają istotne implikacje dla systemu edukacji. Szkoły, uznając kluczową rolę umiejętności niepoznawczych, mogą opracować ukierunkowane interwencje wspierające rozwój emocjonalny i społeczny uczniów.

– Nasz system edukacji tradycyjnie skupiał się na rozwoju poznawczym – podkreśla Dr Malanchini. – Nadszedł czas, aby nadać równą wagę pielęgnowaniu umiejętności niepoznawczych, co pozwoli stworzyć bardziej inkluzywne i efektywne środowisko edukacyjne – twierdzi.

Autorzy badania zwracają również uwagę na potrzebę dalszych badań nad złożonymi współzależnościami między genami, środowiskiem a edukacją, aby skuteczniej wspierać rozwój uczniów i osiąganie przez nich lepszych wyników edukacyjnych.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji