Jadwiga Wiśniewska: Potrzeba charyzmy, cierpliwości, empatii, ale i humoru

Ewelina Żuberek
Jadwiga Wiśniewska zajęła IV miejsce w kategorii Nauczyciel Roku Klas IV-VIII. W zawodzie pracuje od 28 lat.

Zawód nauczyciela wymaga silnej osobowości, cierpliwości i empatii

Główną inspiracją przy wyborze zawodu nauczyciela była dla Niej chęć pracy z dziećmi i młodzieżą, ponieważ dobrze czuje się w ich obecności, a oni błyskawicznie to dobrze interpretują. To także chęć naśladowania własnych nauczycieli - zarówno tych ze szkoły podstawowej, jak i średniej, którzy byli Jej mentorami i wzorem podmiotowego traktowania dziecka.

- Jednak szczególnie cenię sobie twórcze metody nauczania, wychowania i zainteresowania mojego polonisty w szkole średniej, który zaszczepił we mnie zamiłowanie do literatury, sztuki, kina, teatru, a tym samym przyczynił się do wyboru kierunku studiów filologia polska - wspomina Jadwiga Wiśniewska.

To właśnie Jej polonista uświadomił pani Jadwidze, jakie są możliwości samorealizacji w tym zawodzie oraz pokazał kreatywne spojrzenie na pracę z najbardziej nieprzewidywalną istotą, jaką jest młody człowiek. Nauczycielka w zawodzie pracuje 28 lat. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy na kierunku filologia polska.

Ponadto studia podyplomowe w zakresie wiedzy o kulturze oraz liczne kursy oraz szkolenia z zakresu filologii i kształcenia uczniów. Historia kariery naszej laureatki jest naprawdę bogata. Nie sposób wymienić wszystkich funkcji, które pełniła, ale należy wspomnieć o 15-letniej pracy w roli egzaminator OKE w Gdańsku, która pozwala Jej na rzetelną i obiektywną ocenę prac uczniowskich z zastosowaniem kryterium punktowania. Pomaga także w konstruowaniu testów zgodnie z zasadami pomiaru dydaktycznego, diagnoz, a przede wszystkim w dobrym przygotowaniu uczniów do egzaminów zewnętrznych.

W roku 2022 w związku z trudną sytuacją dydaktyczną uczniów z Ukrainy, wynikającą z wojny z Rosją, nasza laureatka nauczała grupę uczniów starszych języka polskiego jako obcego. Zawód nauczyciela języka polskiego sprawia Jej dużo satysfakcji i radości, gdyż po prostu lubi swoją pracę, a codzienny kontakt z młodzieżą dostarcza Jej dużo pozytywnej energii i motywuje do twórczego działania.

- Z drugiej strony, to trudny zawód wymagający charyzmatycznych cech charakteru, silnej osobowości, ale także zachowania cierpliwości, empatii, poczucia humoru, co uczniowie niezwykle sobie cenią oraz kreatywności nie tylko w sferze dydaktycznej, ale także wychowawczej - podkreśla pedagog.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji