Zawód nauczyciela wymaga silnej osobowości, cierpliwości i empatii
Główną inspiracją przy wyborze zawodu nauczyciela była dla Niej chęć pracy z dziećmi i młodzieżą, ponieważ dobrze czuje się w ich obecności, a oni błyskawicznie to dobrze interpretują. To także chęć naśladowania własnych nauczycieli - zarówno tych ze szkoły podstawowej, jak i średniej, którzy byli Jej mentorami i wzorem podmiotowego traktowania dziecka.
- Jednak szczególnie cenię sobie twórcze metody nauczania, wychowania i zainteresowania mojego polonisty w szkole średniej, który zaszczepił we mnie zamiłowanie do literatury, sztuki, kina, teatru, a tym samym przyczynił się do wyboru kierunku studiów filologia polska - wspomina Jadwiga Wiśniewska.
To właśnie Jej polonista uświadomił pani Jadwidze, jakie są możliwości samorealizacji w tym zawodzie oraz pokazał kreatywne spojrzenie na pracę z najbardziej nieprzewidywalną istotą, jaką jest młody człowiek. Nauczycielka w zawodzie pracuje 28 lat. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy na kierunku filologia polska.
Ponadto studia podyplomowe w zakresie wiedzy o kulturze oraz liczne kursy oraz szkolenia z zakresu filologii i kształcenia uczniów. Historia kariery naszej laureatki jest naprawdę bogata. Nie sposób wymienić wszystkich funkcji, które pełniła, ale należy wspomnieć o 15-letniej pracy w roli egzaminator OKE w Gdańsku, która pozwala Jej na rzetelną i obiektywną ocenę prac uczniowskich z zastosowaniem kryterium punktowania. Pomaga także w konstruowaniu testów zgodnie z zasadami pomiaru dydaktycznego, diagnoz, a przede wszystkim w dobrym przygotowaniu uczniów do egzaminów zewnętrznych.
W roku 2022 w związku z trudną sytuacją dydaktyczną uczniów z Ukrainy, wynikającą z wojny z Rosją, nasza laureatka nauczała grupę uczniów starszych języka polskiego jako obcego. Zawód nauczyciela języka polskiego sprawia Jej dużo satysfakcji i radości, gdyż po prostu lubi swoją pracę, a codzienny kontakt z młodzieżą dostarcza Jej dużo pozytywnej energii i motywuje do twórczego działania.
- Z drugiej strony, to trudny zawód wymagający charyzmatycznych cech charakteru, silnej osobowości, ale także zachowania cierpliwości, empatii, poczucia humoru, co uczniowie niezwykle sobie cenią oraz kreatywności nie tylko w sferze dydaktycznej, ale także wychowawczej - podkreśla pedagog.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?