Kryteria rozprawki maturalnej na maturze 2022. Te zasady trzeba zapamiętać
Rozprawka maturalna powinna zawierać minimum 250 słów i składać się z trzech części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Piszący musi odwołać się do przytoczonego fragmentu, a także do wybranego utworu lub wybranych tekstów kultury czy też literackich (w zależności od tego, co zostało zawarte w poleceniu).
Kryteria rozprawki na maturze 2022 są następujące:
- Uczeń otrzymuje punkty za sformułowanie stanowiska. W momencie, gdy stanowisko jest adekwatne do problemu, piszący zdobywa 6 punktów, jeśli jest częściowo adekwatne – 3, a jeśli nieadekwatne – 0 punktów. Jeśli uczeń otrzyma 0 punktów, dalsza część rozprawki nie jest sprawdzana. Właśnie dlatego tak ważne jest właściwe sformułowanie stanowiska i zawarcie we wstępie tezy lub hipotezy, która jest adekwatna do tematu.
- Za trafne, szerokie i pogłębione uzasadnienie stanowiska, uczeń otrzymuje 18 punktów, za uzasadnienie trafne i szerokie – 12 punktów, za uzasadnienie trafne, ale wąskie 8 punktów. Z kolei za uzasadnienie częściowe maturzysta uzyskuje tylko 4 punkty, a za brak uzasadnienia – 0 punktów.
- Kolejnym kryterium jest poprawność rzeczowa. Za brak błędów rzeczowych uczeń otrzymuje 4 punkty, z kolei za nie więcej niż jeden błąd rzeczowy – 2 punkty. 0 punktów piszący otrzymuje w momencie, gdy w jego pracy znajdzie się kilka błędów rzeczowych. Wielu maturzystów nie wie, czym są błędy rzeczowe. Tymczasem są to błędy dotyczące treści.
- Uczeń otrzymuje także punkty za zamysł kompozycyjny. Jeśli kompozycja jest funkcjonalna i zawiera wstęp, rozwinięcie i zakończenie, właściwie pooddzielane od siebie akapitami, to piszący otrzymuje 6 punktów. W momencie, gdy w pracy występują zaburzenia funkcjonalności kompozycji, maturzysta zdobywa 23 punkty. Za całkowity brak zamysłu kompozycyjnego nie otrzymuje się żadnych punktów.
- Następne kryterium to spójność lokalna. Chodzi o połącznie ze sobą w sposób logiczny i poprawny gramatycznie poszczególnych zdań czy akapitów. Za pełną spójność wypowiedzi lub nieznaczne zaburzenia spójności otrzymuje się 2 punkty, za znaczne zaburzenia spójności – 1 punkt, za niespójną wypowiedź – 0 punktów.
- Bardzo ważny podczas pisania rozprawki jest także styl tekstu. Za styl stosowny, a więc taki, w którym dobór środków językowych jest adekwatny do sytuacji egzaminacyjnej, można dostać 4 punkty, zaś za styl częściowo stosowny – 2 punkty. Za niestosowny styl (np. taki, który zawiera obraźliwe słowa lub wulgaryzmy) uczeń otrzymuje 0 punktów.
- Istotna jest także poprawność języka. Za brak błędów lub nieliczne błędy nierażące maturzysta otrzymuje 6 punktów. 3 punkty uzyskuje uczeń, w którego pracy można zauważyć liczne błędy nierażące lub nieliczne błędy rażące. Za liczne błędy rażące piszący nie otrzymuje żadnych punktów.
- Ostatnim już kryterium rozprawki jest poprawność zapisu. Maturzysta może otrzymać 4 punkty (za zapis w pełni poprawny lub nieliczne błędy nierażące), 2 punkty (za liczne błędy nierażące lub nieliczne błędy rażące) lub 0 punktów (za liczne błędy rażące).