Notatka syntetyzująca. Czym jest i jakimi cechami powinna się odznaczać?
Notatka syntetyzująca jest krótką formą wypowiedzi, w której w rzeczowy sposób przedstawiono informacje na dany temat. W maturalnym arkuszu pokazowym z języka polskiego (matura 2023) znalazło się polecenie, zgodnie z którym uczniowie mają napisać właśnie wypowiedź tego typu na podstawie dwóch tekstów.
Jak napisać notatkę syntetyzującą? Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez CKE musi ona liczyć 60-90 wyrazów i zawierać konkretne elementy:
- zestawienie poglądów autora/autorów, które dotyczyć będzie analizowanego zagadnienia,
- porównanie stanowisk autorów,
- ogólny wniosek płynący z tekstów i tematu.
Notatka syntetyzująca:
- powinna być rzeczowa,
- musi zawierać jedynie najważniejsze informacje na dany temat,
- koncentruje się na wychwyceniu podobieństw/różnic w podejściu autorów do danego tematu,
- jest spójnym tekstem,
- zawiera parafrazy, uogólnienia i synonimy.
Jak napisać notatkę syntetyzującą?
Notatka syntetyzująca nie jest trudną do napisania formą wypowiedzi, warto jednak poznać jej schemat, a także pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jak ją napisać? Wyjaśniamy krok po kroku.
- Zaczynamy od dokładnego zapoznania się najpierw z poleceniem, a później z tekstami. Warto zanotować własnymi słowami (np. w brudnopisie) najważniejsze myśli płynące z tekstów.
- Piszemy notatkę syntetyzującą, pamiętając o odpowiednim poziomie uogólnienia i stosowaniu parafraz. Pod kątem analizowanego przez nas tematu zamieszczamy opinię pierwszego autora tekstu, a następnie drugiego.
- W zakończeniu zestawiamy ze sobą punkty widzenia przedstawione przez konkretnych autorów i podsumowujemy naszą wypowiedź.
- Sprawdzamy liczbę słów. Pamiętajmy, że notatka ma zawierać od 60 do 90 słów. Warto więc skrócić ją lub wydłużyć, gdy jest taka potrzeba.
- Zwróćmy uwagę, czy w naszej wypowiedzi nie ma błędów stylistycznych, ortograficznych i interpunkcyjnych.
Schemat notatki syntetyzującej
Niektórzy uczniowie poczują się pewniej, gdy dowiedzą się, jak wygląda schemat notatki syntetyzującej. Przedstawiamy go poniżej: