Jak napisać przemówienie? Oto zasady, które trzeba znać przed egzaminem ósmoklasisty! Schemat pisania przemówienia oraz kompozycja

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Jak napisać przemówienie? Te zasady, schemat i kompozycje warto poznać przed egzaminem ósmoklasisty.
Jak napisać przemówienie? Te zasady, schemat i kompozycje warto poznać przed egzaminem ósmoklasisty. 123 RF/ zdjęcie seryjne/ bialasiewicz
Egzamin ósmoklasisty 2022 coraz bliżej. W związku z tym warto powtórzyć sobie najważniejsze zagadnienia na język polski. Jednym z nich jest pisanie przemówienie. To forma wypowiedzi pisemnej, którą jednak najczęściej się wygłasza. Stosowana jest przez polityków, aktorów, ale także przez dyrektorów czy nauczycieli. Przemówienie wygłasza się zazwyczaj do większego zgromadzenia. Wielu uczniów zastanawia się, jak napisać przemówienie. Wyjaśniamy, w jaki sposób powinno wyglądać dobrze napisane przemówienie.

Jak napisać przemówienie? Te zasady trzeba znać

Przemówienie można podzielić na przykład na oficjalne (wygłaszane przez znane osoby, np. polityków) i prywatne (takie, które mówi się na uroczystościach rodzinnych). Chociaż jest to forma pisemna, zazwyczaj jest ona wygłaszana przed większą liczbą osób. Kiedy piszemy przemówienie, powinnyśmy pamiętać o pewnych, stałych zasadach.

Przemówienia mogą być wygłaszane w różnych okolicznościach: w trakcie ważnych uroczystości państwowych, ale także szkolnych, np. na zakończenie roku czy podczas balu maturalnego. Umiejętność pisania przemówienia przyda się także uczniom, którzy niebawem będą przystępować do egzaminu ósmoklasisty. Jak więc napisać przemówienie, by było ciekawe, a przede wszystkim poprawne?

Jak napisać przemówienie na egzaminie ósmoklasisty? Kompozycja

Jeśli na egzaminie ósmoklasisty pojawia się przemówienie, to można się spodziewać, że adresatem, do którego będzie zwracał się piszący, okażą się koledzy i koleżanki. Istotne jest także odwołanie się do lektur obowiązkowych.

Ósmoklasista powinien wiedzieć, że przemówienie – podobnie jak rozprawka i opowiadanie – ma trójdzielną kompozycję. Składa się ono:

  • ze wstępu,
  • z rozwinięcia,
  • z zakończenia.

We wstępie piszący musi zwrócić się do wszystkich zgromadzonych osób. Zanim zaczniemy pisać, warto więc zadać sobie pytanie, do kogo ma być kierowane przemówienie. Najczęściej jest to określone w poleceniu egzaminacyjnym. Jeśli zwracamy się do większej grupy, np. do całej społeczności szkolnej, powinniśmy zacząć od osób najważniejszych rangą (np. dyrektor, wicedyrektor, nauczyciele itd.). Kolejnym ważnym elementem, który również należałoby zawrzeć we wstępie, jest określenie powodu spotkania i celu, w jakim wygłasza się przemówienie.

W rozwinięciu należałoby z kolei przedstawić problem, z którym przychodzimy do odbiorców i omówić go. Jest to także część naszej pracy, w której powinniśmy odwołać się do lektury i innego tekstu kultury. Poza tym w rozwinięciu rozważamy problem lub argumentujemy postawioną wcześniej przez nas tezę.

W podsumowaniu nawiązujemy do tego, co zostało zawarte we wstępie i zamykamy nasze rozważania.

O czym należy pamiętać podczas pisania przemówienia?

Bardzo ważne podczas pisania przemówienia jest to, by zwracać się bezpośrednio do adresata. Unikajmy stosowania wyrazów potocznych czy gwarowych. Ważne, by w naszej wypowiedzi znalazły się różnego rodzaju środki stylistyczne, na przykład trafne pytania retoryczne, metafory czy ciekawe przykłady.

W przemówieniu powinniśmy poruszać jedynie zadany nam temat. Rozwlekłe wypowiedzi, które odbiegają od tematu, nie będą mile widziane. Zwróćmy uwagę na to, czy przemówienie nie jest za długie, mając na uwadze to, że w założeniu ma ono być wygłoszone.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji