Spis treści
Rozprawka na maturze rozszerzonej z języka polskiego
Na maturze rozszerzonej z języka polskiego uczniowie muszą zmierzyć się z dłuższą wypowiedzią pisemną, która potocznie nazywana jest rozprawką. Maturzyści mają do wyboru dwa tematy:
- pierwszy z nich ma przyjąć formę rozprawki problemowej. Nazywany jest także wypowiedzią argumentacyjną. Opiera się zazwyczaj na bardziej skomplikowanym tekście (np. tekście krytycznoliterackim). Jak napisać rozprawkę problemową? Przeczytajcie tekst "Zasady pisania wypowiedzi argumentacyjnej na maturze rozszerzonej".
- drugi to interpretacja porównawcza dwóch utworów (najczęściej wierszy). Jak się z nią zmierzyć? Przeczytajcie tekst "Wszystko co trzeba wiedzieć o interpretacji porównawczej".
Jak napisać rozprawkę?
Rozprawka jest formą wypowiedzi, która najczęściej występuje na egzaminie ósmoklasisty, a także na maturze. Ma ona ściśle określoną konstrukcję. Można przypuszczać, że ze względu na to, napisanie rozprawki nie jest trudne. Trzeba jednak pamiętać, że rozprawka to dłuższa wypowiedź pisemna, która wymaga od autora przemyślenia tematu, stworzenia planu, a także odpowiedniej argumentacji i głębszej refleksji.