Kiedy zdecydować się na zmianę szkoły?
Zmiana szkoły to bardzo ważna decyzja zarówno w życiu dziecka, jak i rodzica. Każda sytuacja jest inna, trudno więc jednoznacznie określić, kiedy zdecydować się na przeniesie ucznia do innej placówki. Poniżej przedstawiamy najważniejsze powody zmiany, które podają rodzice i uczniowie:
- Prześladowanie ucznia przez inne dzieci. W tym przypadku powinniśmy jak najszybciej podjąć interwencje: zawiadomić pedagoga szkolnego o zaistniałej sytuacji i porozmawiać z dzieckiem na osobności. Taka okoliczność jest często przyczyną zmiany szkoły.
- Trudności z adaptacją. Niekiedy rodzice decydują się na zmianę szkoły, bo dziecko ma problemy z adaptacją. Powinniśmy jednak pamiętać, że każdy uczeń potrzebuje innego czasu na to, by poczuć się komfortowo w nowym środowisku.
- Szkoła nie spełnia wymagań ucznia. To częsty powód zmiany w przypadku uczniów szkół średnich. Nastolatkowie chcą przygotowywać się do nauki przedmiotów maturalnych, myślą już o studiach, jeśli więc dana szkoła nie spełnia ich wymagań, postanawiają ją zmienić.
- Przeprowadzka rodziny do innego miasta. Tu znaczenie mają względy praktyczne. Chcąc zaoszczędzić dziecku długich wyjazdów, rodzice decydują się na zmianę szkoły.
Jak zmienić szkolę? Tak wygląda procedura krok po kroku
Procedura zmiany szkoły nie jest skomplikowana. Trzeba jednak pamiętać o tym, by złożyć odpowiednie dokumenty i przeprowadzić ją zgodnie z obowiązującymi zasadami. Poniżej wyjaśniamy, jakie kroki należy podjąć, chcąc zmienić szkołę:
- Na początku dobrze jest porozmawiać z dyrektorem szkoły, do której obecnie uczęszcza uczeń. W trakcie spotkania mogą pojawić się pytania, dotyczące powodów takiej decyzji, warto być na nie przygotowanym.
- Najprawdopodobniej będzie należało stworzyć także podanie o zmianę szkoły. Można napisać je samodzielnie lub znaleźć wzór w internecie. Warto dobrze umotywować swoją decyzję (np. zmianą miejsca zamieszkania czy chęcią rozwijania zainteresowań dziecka w ramach konkretnego profilu).
- Oprócz tego trzeba zadbać też o przeniesienie dokumentów z jednej szkoły do drugiej. Niekiedy szkoły robią to samodzielnie, ale warto o to dopytać. O jakie dokumenty chodzi? Kartę zdrowia, kartę szczepień, arkusz ocen, druk przeniesienia do innej szkoły oraz opinie o orzeczenia wydane przez poradnie. Do nowej szkoły należy także dostarczyć: podanie wraz z uzasadnieniem oraz wskazaniem konkretnej klasy, zaświadczenie o ocenach, kserokopię lub oryginał świadectwa szkolnego, wypełniony kwestionariusz osobowy, dowód wpłaty na ubezpieczenie, zdjęcia do legitymacji oraz zaświadczenie o frekwencji.
- Uczeń powinien także rozliczyć się z poprzednią szkołą w kwestii wszelkich formalności (oddać książki do biblioteki, zwrócić legitymację itd.).
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z przeniesieniem ucznia do innej szkoły, dobrym pomysłem będzie zadzwonienie do wybranej przez nas placówki i upewnienie się co do wszelkich kwestii formalnych związanych ze zmianą szkoły.
Czy dyrektor może nie przyjąć dziecka do szkoły?
Są sytuacje, w których dyrektor może odmówić przyjęcia dziecka do szkoły, np.:
- w momencie, gdy brakuje miejsca w danym oddziale;
- pojawiają się duże różnice między programem nauczania w jednej i drugiej szkole;
- niedostarczenie odpowiednich dokumentów w procesie rekrutacji.
Jak napisać podanie o zmianę szkoły?
Podanie o zmianę szkoły bardzo często znajduje się na stronach internetowych poszczególnych placówek. Warto więc tam zajrzeć. Jeśli jednak chcemy samodzielnie napisać podanie o zmianę szkoły, musimy pamiętać o tym, że powinno ono zawierać:
- Dane osobowe rodzica lub pełnoletniego ucznia (imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, telefon);
- Zwrot do adresata (dyrektora szkoły, do której chcemy przenieść dziecko);
- Umotywowanie swojej prośby.
Okazje na artykuły szkolne
Zmiana szkoły średniej. Jak wygląda i od czego zacząć?
Uczniowie starszych klas również mogą zdecydować się na zmianę szkoły. Proces ten przebiega tak samo, jak w przypadku szkoły podstawowej. Jeśli jednak uczeń jest pełnoletni, może sam złożyć podanie. Część nastolatków zastanawia się, czy można się przenieść z liceum do technikum albo z technikum do liceum. Okazuje się, że tak. Zgodnie z regulującym tę sprawę rozporządzaniem:
- uczeń klasy I technikum publicznego lub niepublicznego może być przyjęty do klasy I publicznego liceum ogólnokształcącego,
- uczeń klasy II technikum publicznego lub niepublicznego może być przyjęty do klasy I albo II publicznego liceum ogólnokształcącego,
- uczeń klasy III technikum publicznego lub niepublicznego może być przyjęty do klasy II albo III publicznego liceum ogólnokształcącego,
- uczeń klasy IV technikum publicznego lub niepublicznego może być przyjęty do klasy III albo IV publicznego liceum ogólnokształcącego,
- uczeń klasy V technikum publicznego lub niepublicznego może być przyjęty do klasy IV publicznego liceum ogólnokształcącego.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?