Jak uczyć dzieci o ekologii i zrównoważonym rozwoju? Warto rozmawiać z najmłodszymi o środowisku. Ważna jest nauka przez zabawę

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Rozwój świadomości ekologicznej zaczyna się u dzieci już od najmłodszych lat.
Rozwój świadomości ekologicznej zaczyna się u dzieci już od najmłodszych lat. unsplash/ Sandra Seitamaa
Ekologia, zrównoważony rozwój, dbanie o środowisko – to tematy, które coraz częściej interesują młodych ludzi. Troskę o naszą planetę warto zaszczepiać w dzieciach już od najmłodszych lat. W jaki sposób to robić? Najlepiej przez zabawę.

Spis treści

Ekologia i ochrona środowiska to ważne tematy dla rodziców i dzieci

Temat zrównoważonego rozwoju jest coraz mocniej obecny w przestrzeni publicznej, na co wpływ miały w ostatnim czasie m.in. zakaz sprzedaży plastikowych naczyń jednorazowych czy kryzys energetyczny. Dorośli są świadomi zmian społecznych związanych ze środowiskiem, ale bardzo często inicjatywę przejmują nastolatkowie, a nawet dzieci. 74 proc. rodziców wskazuje na to, że ich dzieci wyrażają troskę o planetę i naturę – wynika z badania LEGO Play Well 2022.

Niemalże wszyscy rodzice w Polsce (94 proc.) przyznają, że troszczą się o różne czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza (80 proc.), recykling (79 proc.), zmiany klimatyczne (77 proc.) czy wycinka drzew (77 proc.). Wśród młodych ludzi 7 na 10 ankietowanych wskazuje dorosłych jako odpowiedzialnych za ochronę środowiska. Młodzież dostrzega jednak w tym aspekcie także swoją rolę (36 proc. osób).

Warto jest rozmawiać z dorastającymi osobami na tak ważne tematy – zgadzają się z tym też ankietowani rodzice (82 proc.). Część z nich (dokładnie 37 proc.) przyznaje, że tematy dotyczące ochrony środowiska porusza przynajmniej raz w tygodniu. Jak wynika z badania, o ekologii i zrównoważonym rozwoju ze swoimi dziećmi rozmawiają najczęściej młodzi rodzice.

Wielkie tematy dla małych ludzi, czyli jak rozmawiać z dziećmi o ekologii?

Obecnie bardzo często to właśnie młodzi ludzie, szczególnie nastolatkowie podejmują inicjatywy na rzecz naszej planety. Zgodnie z powyżej przytoczonym raportem 8 na 10 rodziców zgadza się z twierdzeniem, że przyszłe pokolenia zrobią więcej dla środowiska i ekologii, niż obecni dorośli. Jest to doskonała okazja, by uczyć się od siebie nawzajem. Może więc dobrym pomysłem w rozmowach z dziećmi na temat ochrony środowiska będzie przyjęcie roli ucznia?

Rodzice (68 proc.) przyznają, że to właśnie ich dzieci inspirują ich do zmiany nawyków w domu, na te bardziej przyjazne środowisku. Jak przekonuje psycholog dziecięca Dorota Maciejec, dobrym pomysłem na zapoznanie najmłodszych z tematem troski o planetę jest zabawa.

Rozwój świadomości ekologicznej dzieci rozpoczyna się od najmłodszych lat życia, tj. od chwili, w której dziecko dostrzega otaczający go świat. Młody człowiek, obcując ze środowiskiem naturalnym, poznaje je oraz sposoby jego ochrony. Dzięki edukacji w domu i przedszkolu rozwija świadomość ekologiczną. Bardzo ważnym aspektem jest pogłębianie u dzieci poczucia odpowiedzialności za swoje działania, uświadamianie co mogą zrobić, aby wesprzeć ochronę środowiska. Podczas zabawy dużo łatwiej i przyjemniej przekazać istotne treści, dlatego warto zadbać o odpowiednie gry ekologiczne, dzięki którym dzieci będą mogły doświadczać i eksperymentować z ochroną środowiska – zaznacza psycholog.

Na szczęście nie brakuje zabawek i zabaw, które mogą okazać się kluczowe w budowaniu u dziecka świadomości ekologicznej. Warto skorzystać z gier planszowych, klocków nawiązujących do tematyki przyrodniczej czy wiejskiej, a także książek, w których przystępnie i adekwatnie do wieku opisane są zmiany klimatyczne.

Ciekawym pomysłem (dla nieco starszych dzieci) może okazać się własne tworzenie zabawek z przedmiotów, które już nie nadają się do użytku (upcycling). Rodzice powinni też zadbać, by kupowane przez nich zabawki były przyjazne środowisku.

– Warto podkreślić, że opiekunowie i nauczyciele pełnią kluczową rolę w rozwijaniu świadomości ekologicznej dzieci, ponieważ są pierwszymi osobami stanowiącymi wzór do naśladowania – podsumowuje Dorota Maciejec.

Źródło:
Badanie LEGO Play Well 2022 (Wszystkie wyniki raportu, o ile nie zaznaczono inaczej, zostały zebrane od 32 781 rodziców i 24 593 dzieci w wieku 5-12 lat za pomocą 20-minutowego badania ilościowego online przeprowadzonego w 35 krajach na początku 2022 roku).

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji