Jak wyglądała matura w PRL? Zobacz zdjęcia. Pewne rzeczy pozostały niezmienne

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Jak się ubrać na maturę? Stój galowy nie jest wymagany, aby być do matury dopuszczonym, ale od lat strój biała góra, ciemny dół, garnitur, sukienka czarna z białą bluzką i inne podobne zestawy są kojarzone ze strojem właściwym dla maturzysty. Na zdjęciu maturzystka podczas egzaminu z języka polskiego - 1989 rok
Jak się ubrać na maturę? Stój galowy nie jest wymagany, aby być do matury dopuszczonym, ale od lat strój biała góra, ciemny dół, garnitur, sukienka czarna z białą bluzką i inne podobne zestawy są kojarzone ze strojem właściwym dla maturzysty. Na zdjęciu maturzystka podczas egzaminu z języka polskiego - 1989 rok PAP/Longin Wawrynkiewicz
Matura to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia. Egzamin, który decyduje o dalszej drodze edukacyjnej. Dziś nie tylko to, czy zdamy maturę, ale także, z jakich przedmiotów piszemy ten egzamin otwiera lub zamyka drzwi do różnych kierunków studiów. Kiedyś oprócz matury kandydaci na studia musieli pisać egzaminy wstępne na uczelnie. Tak było również w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wyglądała matura w PRL.

Spis treści

Matura. Koniec pewnego etapu i początek nowego

Pierwsze matury były zdawane już pod koniec XVIII wieku na ziemiach pruskich. W Polsce, a dokładnie w ówczesnym Księstwie Warszawskim, egzamin dojrzałości wprowadzono w 1812. Był to egzamin wieńczący ukończenie 9-letniego, nowego typu nauczania, z podziałem na klasy i godziny.

Egzamin dojrzałości przeszedł wiele zmian w swojej formie na przestrzeni lat, jednak zawsze był kluczowym etapem w drodze do dorosłości. W starszych pokoleniach pamięć o maturze zawsze budzi szacunek, którym egzamin dojrzałości cieszył się w społeczeństwie. Po zdaniu matury, do uczniów zwracano się często per pan/pani, podkreślając w ten sposób ich dojrzałość i nowy etap w życiu.

Obecnie, matura (lub egzamin maturalny) również jest świadectwem ukończenia ważnego etapu edukacyjnego i może być przepustką na studia. Wytyczne, bezpieczeństwo, zasady egzaminu wyznacza Centralna Komisja Egzaminacyjna powołana przez Sejm w 1999 roku. Między innymi dlatego w całej Polsce obowiązują te same tematy i arkusze. Wcześniej, to szkoły przygotowały tematy i zadania, dlatego egzaminy różniły się od siebie.

Matura w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Jak przebiegała?

Podczas egzaminu maturalnego w czasach PRL, uczniowie mieli do zaliczenia zarówno część pisemną, jak i ustną. Część pisemna trwała około 4-5 godzin, natomiast część ustna – około 15 minut. Cześć pisemna polegała na napisaniu wypracowania na jeden z kilku wypisanych na tablicy tematów.

Jak czytamy w archiwalnym wydaniu Tygodnika Płockiego z połowy maja 1973 roku, uczniowie najstarszego liceum w Polsce im. "najstarszego liceum w Polsce") tzw. Małachowianki, byli zadowoleni z pisemnej matury z języka polskiego.

Tematy z języka polskiego były przystępne, zmuszały jednocześnie do analitycznych rozważań, do zastanowienia się nad własną postawą, nad miejscem i rolą w środowisku. - relacjonowano w numerze 20 Tygodnika Płockiego 1973 roku

Egzamin z matematyki polegał na rozwiązaniu zadań zarówno na egzaminie ustanym, jak i pisemnym. Uczniowie zdawali też wybrany przez siebie przedmiot dodatkowy.

Co ciekawe, uczniowie musieli najpierw być dopuszczeni do matury. Mieć odpowiednie zachowanie oraz oceny. Natomiast ci, którzy mieli bardzo dobre wyniki w nauce, byli zwolnieni z egzaminów ustnych.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie