Jak wyglądała matura w PRL? Zobacz zdjęcia. Pewne rzeczy pozostały niezmienne

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Pamiętacie, jak wyglądały matury w PRL?
Pamiętacie, jak wyglądały matury w PRL? PAP/Longin Wawrynkiewicz
Matura to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia. Egzamin, który decyduje o dalszej drodze edukacyjnej. Dziś nie tylko to, czy zdamy maturę, ale także, z jakich przedmiotów piszemy ten egzamin otwiera lub zamyka drzwi do różnych kierunków studiów. Kiedyś oprócz matury kandydaci na studia musieli pisać egzaminy wstępne na uczelnie. Tak było również w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wyglądała matura w PRL.

Spis treści

Matura. Koniec pewnego etapu i początek nowego

Pierwsze matury były zdawane już pod koniec XVIII wieku na ziemiach pruskich. W Polsce, a dokładnie w ówczesnym Księstwie Warszawskim, egzamin dojrzałości wprowadzono w 1812. Był to egzamin wieńczący ukończenie 9-letniego, nowego typu nauczania, z podziałem na klasy i godziny.

Egzamin dojrzałości przeszedł wiele zmian w swojej formie na przestrzeni lat, jednak zawsze był kluczowym etapem w drodze do dorosłości. W starszych pokoleniach pamięć o maturze zawsze budzi szacunek, którym egzamin dojrzałości cieszył się w społeczeństwie. Po zdaniu matury, do uczniów zwracano się często per pan/pani, podkreślając w ten sposób ich dojrzałość i nowy etap w życiu.

Obecnie, matura (lub egzamin maturalny) również jest świadectwem ukończenia ważnego etapu edukacyjnego i może być przepustką na studia. Wytyczne, bezpieczeństwo, zasady egzaminu wyznacza Centralna Komisja Egzaminacyjna powołana przez Sejm w 1999 roku. Między innymi dlatego w całej Polsce obowiązują te same tematy i arkusze. Wcześniej, to szkoły przygotowały tematy i zadania, dlatego egzaminy różniły się od siebie.

Matura w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Jak przebiegała?

Podczas egzaminu maturalnego w czasach PRL, uczniowie mieli do zaliczenia zarówno część pisemną, jak i ustną. Część pisemna trwała około 4-5 godzin, natomiast część ustna – około 15 minut. Cześć pisemna polegała na napisaniu wypracowania na jeden z kilku wypisanych na tablicy tematów.

Jak czytamy w archiwalnym wydaniu Tygodnika Płockiego z połowy maja 1973 roku, uczniowie najstarszego liceum w Polsce im. "najstarszego liceum w Polsce") tzw. Małachowianki, byli zadowoleni z pisemnej matury z języka polskiego.

Tematy z języka polskiego były przystępne, zmuszały jednocześnie do analitycznych rozważań, do zastanowienia się nad własną postawą, nad miejscem i rolą w środowisku. - relacjonowano w numerze 20 Tygodnika Płockiego 1973 roku

Egzamin z matematyki polegał na rozwiązaniu zadań zarówno na egzaminie ustanym, jak i pisemnym. Uczniowie zdawali też wybrany przez siebie przedmiot dodatkowy.

Co ciekawe, uczniowie musieli najpierw być dopuszczeni do matury. Mieć odpowiednie zachowanie oraz oceny. Natomiast ci, którzy mieli bardzo dobre wyniki w nauce, byli zwolnieni z egzaminów ustnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji