Jak wyglądało kiedyś studenckie życie w Krakowie? Obejrzyj archiwalne zdjęcia

Paulina Szymczewska
Sala wykładowa Wydziału Lekarskiego UJ podczas wykładu prof. Karola Kleckiego – 1928 rok.
Sala wykładowa Wydziału Lekarskiego UJ podczas wykładu prof. Karola Kleckiego – 1928 rok. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Kraków jest wielkim ośrodkiem akademickim, drugim w Polsce (po Warszawie). Akademickie tradycje sięgają tutaj wielu wieków wstecz. A jak wyglądało dawniej studenckie życie w Krakowie? Obejrzyj przedwojenne zdjęcia z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Kliknij w przycisk „Zobacz galerię”.

W Krakowie mamy ponad 20 uczelni publicznych i niepublicznych, a studencka brać stanowi aż kilkanaście procent mieszkańców stolicy Małopolski. W poprzednim roku akademickim – jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Krakowie – na tutejszych uczelniach kształciło się ponad 127,6 tys. osób, w tym 8,2 tys. obcokrajowców (w całej Małopolsce 144,2 tys. studentów, w tym 8,7 tys. cudzoziemców). Największą liczbą studentów może się pochwalić oczywiście najstarsza uczelnia w Polsce – Uniwersytet Jagielloński: w 2023 roku studiowało ich tu ponad 37 tysięcy.

Jeśli zaś chodzi o kierunki studiów, to w minionym roku akademickim najwięcej było osób, które wybrały biznes, administrację i prawo – w sumie 28,1 tys. Niemal równie popularne były kierunki z grup technika, przemysł i budownictwo – studiowało je 26 tys. osób. Natomiast nauki społeczne, dziennikarstwo i informację wybrało 23,1 tys. studentów, a nauki humanistyczne i sztukę – 18,1 tys. osób.

Studenckie życie w obecnych czasach to m.in. nowoczesne technologie, nauka online i łatwy dostęp do ogromnej bazy wiedzy dzięki wszechobecnemu internetowi. A jak to było kiedyś?

Oglądając archiwalne zdjęcia z zasobów NAC, dowiesz się:

  • jak wyglądały w Krakowie niemal wiek temu sale wykładowe i jak prowadzono w nich zajęcia,
  • jak ubierali się i zachowywali krakowscy studenci,
  • jak toczyło się życie w akademikach,
  • co studenci lubili robić w czasie wolnym,
  • jak wyglądały wojskowe ćwiczenia akademików,
  • w jakich uroczystościach studencka brać brała udział,
  • kiedy i dlaczego żacy demonstrowali na ulicach Krakowa.

Zapraszamy w podróż w czasie!

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. 

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek
Studentów jest w Krakowie za dużo. Miasto jest przeludnione, a studenci to w roku akademickim jakby dodatkowe miasto wojewódzkie w Krakowie (wielkości Białegostoku). Moze lepiej byłoby zmniejszyć ich liczbę o połowę, a w zamian krakowskie uczelnie mogłyby utworzyć wydziały zamiejscowe w innych miastach Małopolski (Tarnów, Nowy Sącz, Nowy targ, Oświęcim). Kraków by odetchnął, a inne miasta by się już nie wyludniały.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji