Jak zapisać dziecko z Ukrainy do polskiego przedszkola? O tym trzeba wiedzieć. Opłaty oraz rekrutacja na kolejny rok

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Jak zapisać dziecko z Ukrainy do polskiego przedszkola?
Jak zapisać dziecko z Ukrainy do polskiego przedszkola? unsplash/ Sandy Millar
Udostępnij:
W obliczu konfliktu Ukraina-Rosja polską granicę przekracza obecnie coraz więcej naszych wschodnich sąsiadów. Bardzo ważne jest zapewnienie im przede wszystkim odpowiednich warunków do życia. Niezwykle istotne są także opieka i edukacja dla najmłodszych. Wiele osób zastanawia się, jak zapisać dziecko z Ukrainy do polskiego przedszkola. Wyjaśniamy, w jaki sposób to zrobić.

Jak zapisać dziecko z Ukrainy do polskiego przedszkola?

Uchodźcy przybywający z Ukrainy do Polski mogą liczyć na pomoc w zakresie edukacji ich dzieci. W polskich placówkach oświatowych wdrażane są rozwiązania, które mają usprawnić system nauczania w obliczu tej trudnej sytuacji. Pisaliśmy już o tym, co trzeba zrobić, żeby zapisać dziecko z Ukrainy do polskiej szkoły. Teraz wyjaśniamy, jak zapisać dziecko do przedszkola.

Osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego mają prawo do korzystania z opieki przedszkolnej. Zgodnie z zapisami zawartymi w Prawie oświatowym wszystkie dzieci w wieku 3-6 lat mają prawo do korzystania z edukacji przedszkolnej. Dzieci w wieku od 3 do 5 lat mogą, choć nie muszą uczęszczać do oddziału przedszkolnego lub przedszkola. Z kolei dzieci w wieku 6 lat mają obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego (w przedszkolu lub w oddziale przedszkolnym).

Rodzice, którzy chcą zapisać dziecko do przedszkola, muszą zgłosić się do urzędu gminy, w której tymczasowo zamieszkują. Tam oprócz rejestracji pobytu, mogą także zgłosić potrzeby edukacyjne dzieci. Dokładne informacje na temat tego, w jaki sposób zapisać dziecko z Ukrainy do przedszkola, znajdują się na stronach internetowych danego urzędu miasta. O tym, czy dziecko zostanie przyjęte do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w trakcie roku szkolnego, decyduje dyrektor.

Rekrutacja do przedszkoli dla dzieci z Ukrainy. Co z opłatami za przedszkole?

Opłaty za przedszkole dla dzieci, pochodzących z rodzin cudzoziemskich są takie same jak te, które muszą uiszczać polscy rodzice. Opłatami są objęci rodzice dzieci od 3 do 5 lat, zwolnieni z nich są rodzice sześciolatków, uczęszczających do placówki oświatowej. W obliczu sytuacji na Ukrainie niektóre gminy deklarują, że przedszkole dla dzieci uchodźczych w najbliższym czasie ma być bezpłatne.

Część osób, przybywających z Ukrainy do Polski zdecyduje się na to, by zostać w naszych kraju dłużej. Rodzice mogą zapisać swoje dziecko do przedszkola na kolejny rok. Rekrutacja do przedszkoli 2022/2023 dla dzieci z Ukrainy przebiega w taki sam sposób jak zapisy dla polskich dzieci. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w poniższym tekście:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nigdy nie patrzyliśmy tak daleko - teleskop Jamesa Webba

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie