Spis treści
- Słynna fabryka fortepianów kształciła własnych specjalistów
- Czego uczy Technikum Budowy Fortepianów?
- Muzyczne oblicze TBF. Nie trzeba umieć grać – nauczysz się w szkole
- Z czego składa się fortepian? Jak zostać stroicielem?
- Dla kogo jest Technikum Budowy Fortepianów?
- TBF w Kaliszu - muzyczne pasje i talenty
Słynna fabryka fortepianów kształciła własnych specjalistów
Twórcą kaliskiej szkoły, kształcącej stroicieli i budowniczych instrumentów, był Gustaw Arnold Fibiger, wybitny konstruktor fortepianów, właściciel słynnej i uznanej na świecie fabryki fortepianów i pianin.
- Szkoła otworzyła swoje pierwsze klasy w 1955 roku. W czasie tworzenia placówki, od dziesiątek lat istniała już rodzinna fabryka produkująca fortepiany. Kunszt przekazywano z pokolenia na pokolenia i to właśnie od niej zaczęła się historia tej wyjątkowej szkoły - wspomina Elwira Fibiger, córka założyciela szkoły.
Fabryka działała w latach 1878-2007 (do 1949 roku, kiedy to została upaństwowiona, pod nazwą Fabryka Fortepianów i Pianin Arnold Fibiger - później przemianowana na Fabrykę Fortepianów i Pianin Calisia). Zakład od chwili upadłości, do 2016 roku stał opuszczony i niszczał. W styczniu 2017, w charakterystycznym gmachu rozpoczęły się prace budowlane, a w 2019 dawna fabryka zamieniła się w hotel i imponujące centrum konferencyjno-biznesowe.
Technikum Budowy Fortepianów przetrwało historyczne i gospodarcze zawirowania. Dziś TBF jest częścią Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, skupiających kilka branżowych placówek. Ze względu na niewielką liczbę uczniów Technikum Budowy Fortepianów. TBF liczy obecnie zaledwie 58 uczniów – a jak zapewnia szkoła, możliwości przyjęcia i kształcenia młodych – i tak poszukiwanych na światowym rynku – stroicieli i renowatorów pianin i fortepianów, są dużo większe.
Czego uczy Technikum Budowy Fortepianów?
Do kaliskiego TBF-u przyjeżdżają uczniowie z całej Polski. Najwięcej jest jednak mieszkańców Kalisza i okolic. Najpewniej dlatego, że to właśnie Kalisz, jako spadkobierca tradycji po fabryce Arnolda Fibigera, jest prawdziwym, polskim zagłębiem firm, zajmujących się budową i renowacją pianin i fortepianów. O nielicznych absolwentów wyjątkowego technikum upominają się jednak również firmy zza granicy. Nic dziwnego, bowiem TBF jest jedyną taką szkołą w Polsce, a zaledwie jedną z trzech na świecie. Pozostałe kształcą fachowców w Niemczech i we Włoszech.
- Absolwenci TBF-u nie narzekają na brak ofert pracy. Mogą też liczyć na bardzo przyzwoite zarobki – szczególnie, jeśli zdecydują się na pracę za granicą. Spod skrzydeł Technikum Budowy Fortepianów wypuszczamy wszechstronnie wykształconych fachowców – zapewnia Marcin Kaftanowicz, nauczyciel przedmiotów zawodowych w TBF. - Naszych absolwentów poszukują też opery, filharmonie, teatry i szkoły muzyczne.
Technikum Budowy Fortepianów, jako jedyna tego typu szkole w kraju, przygotowuje do zawodu technik budowy i strojenia fortepianów i pianin. W ciągu 5 lat nauki, realizowane są w nim dwie kwalifikacje: AUD.03 - budowa i renowacja fortepianów i pianin, oraz AUD.04 - strojenie i korekta fortepianów i pianin.
- Każda z tych kwalifikacji kończy się egzaminem zawodowym. Zdanie obu umożliwia otrzymanie tytułu technika. Uczniowie poznają technologie: budowy, strojenia, naprawy i korekty fortepianów i pianin. Dodatkowo każdy ma indywidualne lekcje gry na instrumencie, którą mogą w szkole kontynuować lub zacząć od zera – tłumaczy Marcin Kaftanowicz.
Uczniowie TBF-u, poza zajęciami typowo branżowymi, mają lekcje jak w każdej szkole ogólnokształcącej: język polski, matematykę, chemię, fizykę itp. Nauka w TBF, poza egzaminem zawodowym, kończy się również maturą.
Muzyczne oblicze TBF. Nie trzeba umieć grać – nauczysz się w szkole
Nie da się ukryć, że Technikum Budowy Fortepianów przyciąga przede wszystkim młodzież rozmiłowaną w muzyce. Większość uczniów, to absolwenci szkół muzycznych, uczestnicy zajęć w ogniskach muzycznych. Jakiekolwiek przygotowanie muzyczne nie jest jednak potrzebne, aby ubiegać się o przyjęcie do szkoły.
- Owszem, kandydat musi lubić muzykę. W końcu pracujemy w szkole z instrumentem, zarówno od strony technicznej, jak i muzycznej. Jednym z przedmiotów jest właśnie gra na pianinie. Jednak uczymy naszych uczniów również od zera, bez żadnych umiejętności gry – mówi Radosław Janaszczyk, nauczyciel przedmiotów muzycznych w kaliskim TBF-ie.
Technikum Budowy Fortepianów, dla wielu uczniów jest swoistym pomostem pomiędzy muzyką, a koniecznością zdobycia konkretnego zawodu.
- Stwarzamy możliwość utrzymania kontaktu z muzyką tym, którzy mają już jakieś podstawy. Do uczniów podchodzę indywidualnie, bo też zajęcia muzyczne odbywają się 1 na 1 – uczeń i nauczyciel. Chętnie uczę młodzież zupełnych podstaw, a tym zaawansowanym uczniom staram się pokazać nieco inne oblicze muzyki niż to, które znają ze szkoły muzycznej. Wychodzę z założenia, że muzyka ma sprawiać przyjemność – zarówno słuchaczom, jak i grającemu. Elastycznie podchodzimy do repertuaru, zachęcam do własnych poszukiwań, do improwizacji, tworzenia własnych aranżacji. Pozwalam uczniom bawić się muzyką, czerpać z niej radość – mówi Radosław Janaszczyk.
Poza wspomnianą grą na instrumencie, uczniowie TBF mają również zajęcia z kształcenia słuchu nieodzowne w pracy stroiciela, ale też zasady muzyki z elementami instrumentoznawstwa oraz akustykę.
Z czego składa się fortepian? Jak zostać stroicielem?
Jak przekonują fachowcy, fortepian jest najbardziej skomplikowanym, ale i jednym z najszlachetniejszych instrumentów. Poza tym, jest to – poza organami – jedyny instrument, który trudno nastroić samodzielnie grającemu na nim muzykowi. Do tego potrzebni są właśnie stroiciele.
Fortepian składa się z ponad 10 000 części, waży od 300 do prawie 700 kg. Ma 88 klawiszy i ok. 230 strun. Skomplikowane? Na poznanie fortepianu od podszewki, uczniowie TBF mają 5 lat.
- Przedmioty zawodowe nauczane są od pierwszej klasy, natomiast zajęcia praktyczne odbywają się od klasy drugiej. Od około 2 lat mamy własne, nowoczesne warsztaty – mówi Marcin Kaftanowicz, nauczyciel przedmiotów zawodowych w TBF.
Wcześniej uczniowie praktyki odbywali wyłącznie w zaprzyjaźnionych firmach. Teraz do dyspozycji mają również własną przestrzeń, narzędzia, materiały i instrumenty.
- Na bieżąco je psujemy i naprawiamy – żartuje nauczyciel i w tym czasie, na prośbę ucznia, który zamierza ćwiczyć strojenie instrumentu, rozregulowuje warsztatowe pianino. Uczeń po chwili siada do klawiatury i w skupieniu wsłuchuje się w dźwięki. To czwartoklasista Konrad, który ma przed sobą jeszcze rok nauki, ale stroi pianino szybko i fachowo.
- Grałem na pianinie od dzieciństwa, lubię to. Moja mama pracowała kiedyś przy renowacji fortepianów. Zawsze mi się to podobało i chciałem dowiedzieć się więcej – tłumaczy Konrad decyzję o wyborze nauki w Technikum Budowy Fortepianów.
Zajęcia warsztatowe dla każdej klasy trwają 5 lub 6 godzin raz w tygodniu, a w maju trzecie i czwarte klasy odbywają miesięczną praktykę zawodową w firmach produkcji i renowacji fortepianów oraz pianin.
- Dla mnie wybór szkoły był oczywisty – mówi Marcin, uczeń czwartej klasy. - Tata prowadzi firmę renowacyjną i nawet nie zastanawiałem się nad inną szkołą. Po maturze i egzaminach pomogę tacie w pracy, w prowadzeniu rodzinnej firmy. Być może pójdę jeszcze na zaoczne studia z zarządzania.
Zaoczne studia planuje też po ukończeniu szkoły Eliza, która przyznaje, że korekta i strojenie instrumentów sprawiają jej prawdziwą radość.
- W ogóle kocham muzykę. Sama nauczyłam się grać na pianinie, potem chodziłam do ogniska muzycznego i śpiewałam w chórze. Po ukończeniu szkoły chciałabym pracować w zawodzie – mówi Eliza.
Dla kogo jest Technikum Budowy Fortepianów?
- To szkoła dla każdego, kto kocha muzykę i instrumenty – zapewnia nauczyciel przedmiotów muzycznych.
Uczeń pierwszej klasy, Mateusz nie grał wcześniej na pianinie. Zachęcony przez tatę, wybrał jednak Technikum Budowy Fortepianów i jak zapewnia – jest z tej decyzji zadowolony. Do tej samej klasy chodzi Rozalia, która gra na pianinie już od 10 lat i Oliwier, który do Kalisza przyjechał aż spod Bydgoszczy i ma tylko o rok krótsze doświadczenie muzyczne od koleżanki.
Julia z muzyką jest związana od 11 lat i jak zapewnia, nie zamierza się z nią rozstawać:
- Skończyłam szkołę muzyczną. Chcę zostać stroicielką fortepianów, a do Kalisza przyjechałam z Łodzi – mówi pierwszoklasistka. Do rodzinnych, muzycznych tradycji przyznaje się kolega Julii – Amadeusz:
- Wybór TBF był dla mnie naturalny. Grałem przez wiele lat na pianinie, chcę poznać tajniki strojenia fortepianów.
Ania, absolwentka szkoły muzycznej, przyjechała do Kalisza z objętej wojną Ukrainy.
- Bardzo się cieszę, że uczę się w Technikum Budowy Fortepianów. Podoba mi się zarówno strojenie instrumentów, jak i poznawanie tajników ich budowy – mówi Ania.
Czwartoklasistka Julia ma już sprecyzowane plany na przyszłość – jej klasa, ostatni rocznik po gimnazjum, w maju zdaje maturę.
- Chciałabym spróbować swoich sił, startując na Akademię Muzyczną w Łodzi. Bo poza strojeniem fortepianów fascynuje mnie wokalistyka – tłumaczy Julia.
- Moja siostra wybrała naukę w Technikum Budowy Fortepianów. Ja poszedłem do tej samej szkoły rok później. Muzyka jest obecna w naszym domu, chodziłem do szkoły muzycznej, gram na pianinie i gitarze klasycznej – mówi Jakub.
- A ja chciałem uczyć się grać na pianinie. I tutaj, w TBF-ie mogę to robić za darmo – mówi Piotr, który przyznaje, że pierwszy kontakt z instrumentem miał dopiero w szkole. - Jestem zadowolony, bo mój poziom gry jest coraz lepszy.
Agata pytana o szkołę odpowiada zdecydowanie:
- Fajni ludzie, fajni nauczyciele. Muzyka to moja pasja, a wcześniej uczyłam się w studium organistowskim. Najbardziej interesuje mnie korekta instrumentów – mówi czwartoklasistka.
TBF w Kaliszu - muzyczne pasje i talenty
Technikum Budowy Fortepianów to nie tylko nauka. To również liczne uczniowskie pasje – najczęściej związane z muzyką. Uczniowie biorą udział w licznych konkursach i przeglądach talentów. Szkoła wspiera uczniów i chętnie chwali się ich sukcesami. Jak się można domyślić, uczniowie TBF-u chętnie przygotowują program artystyczny na szkolne uroczystości i wydarzenia.
- Aż szkoda, że brakuje nam czasu na wspólne muzykowanie, prowadzenie zespołów. Jednak zapał i zaangażowanie naszych uczniów są zaraźliwe i nierzadko tworzymy coś wspólnie po zajęciach – przyznaje Radosław Janaszczyk.
- Raz na 5 lat mamy zjazd absolwentów, dlatego też bardzo przywiązujemy się do siebie. Szkolne przyjaźnie pozostają często na całe życie. Sam zresztą jestem absolwentem TBFu – dodaje Marcin Kaftanowicz.
Co warto wiedzieć, zanim przystąpisz do egzaminów zawodowych 2023? Tu znajdziesz zasady, terminy, wskazówki
Z czego składa się egzamin zawodowy?
Każdy egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie składa się z dwóch części - pisemnej i praktycznej. Egzamin pisemny trwa 60 minut i polega na rozwiązaniu testu. Test składa się z 40 zadań i zdający spośród 4 odpowiedzi wybiera jedną, prawidłową. Egzamin praktyczny przeprowadzany jest na stanowisku egzaminacyjnym - odpowiednio przygotowanym do realizacji zadań, związanych z danym zawodem. Egzamin praktyczny trwa od 120 do 240 minut.
Egzamin zawodowy i egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie - czym się różnią?
Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe, krócej nazywany jest egzaminem zawodowym. Egzamin taki ocenia poziom opanowania wiadomości, a także umiejętności potrzebnych do wykonywania określonego zawodu. Jaki zakres wiedzy i jakie praktyczne umiejętności powinien prezentować absolwent ubiegający się o tytuł zawodowy, określają tzw. standardy wymagań. I właśnie takie standardy są podstawą do przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
Egzamin zawodowy: FORMUŁA 2012
"Egzamin zawodowy przeprowadzany jest dla uczniów i absolwentów zasadniczych szkół zawodowych, techników i szkół policealnych, którzy rozpoczęli naukę nie wcześniej niż 1 września 2012 r., ale nie później niż 31 sierpnia 2017 r. lub przystępują do egzaminu w trybie egzaminu eksternistycznego" - informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie przeprowadzanego zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty w brzmieniu obowiązującym przed 1 września 2017 r. i w oparciu o podstawę programową kształcenia w zawodach przystępują:
- uczniowie i słuchacze zasadniczych szkół zawodowych, techników i szkół policealnych, którzy rozpoczęli naukę nie wcześniej niż 1 września 2012 r., ale nie później niż 31 sierpnia 2017 r. i realizowali podstawę programową z 2012 r.;
- absolwenci czteroletnich techników, którzy rozpoczęli naukę nie wcześniej niż 1 września 2012 r., ale nie później niż 31 sierpnia 2017 r. i realizowali podstawę programową z 2012 r. – do roku szkolnego 2024/2025;
- absolwenci zasadniczych szkół zawodowych, którzy rozpoczęli naukę nie wcześniej niż 1 września 2012 r., ale nie później niż 31 sierpnia 2017 r. i realizowali podstawę programową z 2012 r – do roku szkolnego 2024/2025;
- absolwenci szkół policealnych, którzy rozpoczęli naukę nie wcześniej niż 1 września 2012 r., ale nie później niż 31 sierpnia 2017 r. i realizowali podstawę programową z 2012 r – do roku szkolnego 2024/2025;
- osoby, które ukończyły kwalifikacyjny kurs zawodowy prowadzony w oparciu o podstawę programową kształcenia w zawodach z 2012 r. – do dnia 31 października 2025 r.;
- osoby dorosłe, które ukończyły praktyczną naukę zawodu dorosłych lub przyuczenia do pracy dorosłych, o których mowa odpowiednio w art. 53c i art. 53d ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 149, z późn. zm.), do dnia 31 października 2025 r.
- absolwenci zasadniczych szkół zawodowych, techników, techników uzupełniających i szkół policealnych, którzy rozpoczęli kształcenie przed 1 września 2012 r., ale do końca roku szkolnego 2016/2017 nie zdali egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo nie przystąpili do tego egzaminu – do roku szkolnego 2024/2025;
Egzamin zawodowy jest przeprowadzany do 31 października 2025 r., także jako egzamin eksternistyczny dla osób, które:
- ukończyły gimnazjum albo ośmioletnią szkołę podstawową
- co najmniej dwa lata kształciły się lub pracowały w zawodzie, w którym wyodrębniono daną kwalifikację.
Egzamin zawodowy 2023 - dlaczego trzy formuły?
Egzaminy zawodowe obowiązujące w 2023 roku, przeprowadzane są w trzech formułach: 2012, 2017 i 2019. Co oznaczają formuły i na czym polegają różnice? Poszczególne formuły egzaminów kierowane są do absolwentów szkół, którzy rozpoczęli naukę i ukończyli ją w określonych latach (formuły uwzględniają zmiany w podstawach programowych, a także zmiany będące efektem likwidacji gimnazjów i wprowadzenia 8-klasowych szkół podstawowych).
Egzamin zawodowy: FORMUŁA 2019
Egzamin w formule 2019 oparty jest o nową podstawę programową kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego z 2019 roku. To oznacza, że osoby, które kształcą się już według podstawy programowej obowiązującej od września 2019 roku, będą zdawały egzamin właśnie w tej formule.
Najważniejsze zmiany, jakie wprowadzono na egzaminach Formule 2019 w porównaniu do wcześniejszych egzaminów (formuły 2012 i 2017), to:
- inne podstawy programowe, a tym samym inne kwalifikacje oraz zawody, w których przeprowadzany jest egzamin,
- obowiązkowość egzaminu dla uczniów i słuchaczy – nieprzystąpienie do egzaminu skutkuje nieotrzymaniem świadectwa ukończenia danego roku szkolnego lub semestru,
- część pisemna egzaminu przeprowadzana wyłącznie przy komputerze, za wyjątkiem osób wnioskujących o dostawanie warunków przeprowadzania egzaminu,
- jawność zadań w części praktycznej egzaminu we wskazanych kwalifikacjach.
Jak podkreśla CKE, egzamin zawodowy w formule 2019 jest przeprowadzany jest dla uczniów, absolwentów szkół, osób, które ukończyły kwalifikacyjny kurs zawodowy, osób dorosłych, które ukończyły praktyczną naukę dorosłych lub przyuczenie do pracy dorosłych oraz osób przystępujących do egzaminu eksternistycznego zawodowego, którzy rozpoczęli naukę nie wcześniej niż 1 września 2019 r.
Do egzaminu zawodowego wg podstawy programowej kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego z 2019 r:
- przystępują uczniowie branżowych szkół I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami oraz uczniowie będący młodocianymi pracownikami zatrudnionymi w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem,
- przystępują uczniowie techników oraz słuchacze branżowych szkół II stopnia i szkół policealnych,
- mogą przystąpić uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami zatrudnionymi w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy będącego rzemieślnikiem,
- mogą przystąpić absolwenci branżowych szkół I stopnia, branżowych szkół II stopnia, techników i szkół policealnych,
- mogą przystąpić absolwenci szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczych szkół zawodowych i techników,
- mogą przystąpić osoby, które ukończyły kwalifikacyjny kurs zawodowy,
- mogą przystąpić osoby dorosłe, które ukończyły praktyczną naukę zawodu dorosłych lub przyuczenie do pracy dorosłych, o których mowa odpowiednio w art. 53c i art. 53d ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1265, z późn. zm.), jeżeli program przyuczenia do pracy uwzględniał wymagania określone w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego lub podstawie programowej kształcenia w zawodach,
- mogą przystąpić osoby spełniające warunki dopuszczenia do egzaminu eksternistycznego zawodowego.
Egzamin zawodowy: FORMUŁA 2017
Egzamin w formule 2017 przeprowadzany jest w oparciu o przepisy, które weszły w życie 1 września 2017 r. Zmiany w sposobie przeprowadzania egzaminu obejmują już nową podstawę programową kształcenia. Egzamin ten przeprowadzany jest dla uczniów i słuchaczy branżowych szkół I i II stopnia, techników oraz szkół policealnych, którzy rozpoczęli naukę nie wcześniej niż 1 września 2017 r.
Egzamin zawodowy w Formule 2017 skierowany jest do:
- uczniów i absolwentów branżowych szkół I stopnia, uczniów i absolwentów 4-letnich techników oraz uczniów, słuchaczy i absolwentów szkół policealnych, rozpoczynających kształcenie w klasie I tych szkół od roku 2017/2018, a w kolejnych latach w kolejnych klasach/semestrach tych szkół,
- uczniów i absolwentów 5-letniego technikum rozpoczynających kształcenie w klasie I tej szkoły od roku 2019/2020, a w kolejnych latach w kolejnych klasach tych szkół,
- uczniów i absolwentów 2-letniej branżowej szkoły II stopnia, rozpoczynających kształcenie w klasie I tej szkoły począwszy od roku szkolnego 2020/2021, a w kolejnych latach w kolejnych klasach tych szkół,
- osób, które ukończyły kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone przez podmioty, o których mowa w art. 117 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59), na których kształcenie rozpocznie się nie wcześniej niż 1 stycznia 2020 r.
- osób spełniających warunki określone w przepisach w sprawie egzaminów eksternistycznych – od dnia 1 listopada 2025 r.,
- osób dorosłych, które ukończyły praktyczną naukę zawodu dorosłych lub przyuczenie do pracy dorosłych, jeżeli program przyuczenia uwzględniał wymagania w podstawie programowej kształcenia w zawodach, zgłoszonych przez starostę do komisji egzaminacyjnej – od dnia 1 listopada 2025 r.
Co się stanie jeśli nie podejdziesz do egzaminu zawodowego?
Uczniowie branżowych szkół I stopnia, niebędący młodocianymi pracownikami oraz uczniowie będący młodocianymi pracownikami zatrudnionymi w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem, uczniowie techników oraz słuchacze branżowych szkół II stopnia i szkół policealnych, mają obowiązek przystąpić do egzaminu zawodowego w formule 2019.
Jak podkreśla Centralna Komisja Egzaminacyjna, nieprzystąpienie do egzaminu skutkuje nieotrzymaniem świadectwa ukończenia danego roku szkolnego lub semestru. Oznacza to konieczność powtarzania klasy czy semestru nauki.
Co zabrać ze sobą na egzamin zawodowy?
Na pisemną część egzaminu zawodowego na pewno trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości - dowód osobisty, legitymację szkolną albo paszport. Warto mieć ze sobą przynajmniej dwa długopisy z czarnym wkładem. Przy egzaminach przeprowadzanych przy komputerze, długopis nie przyda się co prawda do zaznaczania odpowiedzi na arkuszach, ale np. do podpisania się na wykazie osób przystępujących do egzaminu zawodowego.
Szczegółowe informacje na temat tego, co można i co należy zabrać ze sobą na egzamin zawodowy, a także czego absolutnie nie należy wnosić do sali, powinien przekazać przystępującym do egzaminu wychowawca klasy albo dyrektor szkoły.
Czy można poprawiać egzamin zawodowy?
Egzaminy zawodowe nie przewidują terminów poprawkowych, ale uczeń, który nie zdał egzaminu zawodowego w części pisemnej albo praktycznej, może ponownie przystąpić do tej części sprawdzianu. W trakcie swojej nauki, może zdawać go w kolejnych terminach organizowanego w szkole egzaminu. Po zakończeniu nauki, dwukrotnie może przystąpić do egzaminu według zasad określonych dla absolwentów. Kolejne podejścia odbywać się mogą już w trybie eksternistycznym.
Ile procent potrzeba, żeby zdać egzamin zawodowy?
Aby zdać egzamin zawodowy, konieczne jest uzyskanie przynajmniej 50% punktów w części pisemnej, a także zdobycie nie mniej niż 75% możliwych do uzyskania punktów w części praktycznej.
Jak się ubrać na egzamin zawodowy 2023?
Egzamin zawodowy, który składa się z dwóch części - pisemnej i praktycznej, może wymagać dwóch różnych kompletów ubrań.
Na część pisemną najlepiej ubrać się skromnie i schludnie. W większości szkół obowiązuje "galowy" strój - czyli biała bluzka lub koszula, oraz czarne lub granatowe spodnie/spódnica.
W zależności od formy praktycznej egzaminu, strój może być ważnym jego elementem - i jego dobór, dopasowanie, może mieć wpływ na ocenę egzaminu. Chodzi tu przede wszystkim o odzież roboczą i jej elementy ochronne. Egzaminator może również zwracać uwagę na schludność "służbowego" stroju. Warto zatem przygotować odpowiedni uniform wcześniej i upewnić się, że nie zapomnieliśmy o żadnym elemencie egzaminacyjnego stroju.
Jak uzyskać tytuł technika?
Technik (gr. technikos – kunsztowny), jest to tytuł zawodowy, możliwy do uzyskania jednocześnie ze średnim wykształceniem ogólnym. Tytuł technika, czyli specjalisty w zakresie wybranej dziedziny wiedzy technicznej, otrzymują absolwenci 5-letnich techników (i nielicznych liceów zawodowych). Aby jednak otrzymać tytuł technika, konieczne jest zdanie kwalifikacyjnych egzaminów zawodowych. Uczeń technikum nie tylko zdobywa kwalifikacje zawodowe i potwierdzający je tytuł, ale też może zdawać maturę i kontynuować naukę na studiach.
Terminy i wyniki egzaminów zawodowych 2023
Egzaminy zawodowe odbywają się dwa razy w roku. W 2023 kwalifikacje zawodowe będzie można potwierdzić w sesji zimowej i letniej.
Uczniowie zdający egzamin zawodowy według Formuły 2019, w sesji zimowej mają wyznaczony termin główny egzaminów od 9 do 21 stycznia 2023 (część pisemna: 10-14 stycznia 2023, część praktyczna: 9-21 stycznia). Termin dodatkowy to 30-31 stycznia (część pisemna: 30 stycznia, część praktyczna 31 stycznia).
Sesja letnia egzaminów w formule 2019 trwa od 1 do 18 czerwca 2023 (część pisemna: 2-7 czerwca 2023, część praktyczna: 1-18 czerwca 2023). Również w sesji letniej wyznaczono termin dodatkowy 28-29 czerwca 2023 (część pisemna: 28 czerwca i część praktyczna 29 czerwca).
Uczeń, który zdał egzamin zawodowy, otrzymuje certyfikat kwalifikacji zawodowej, wydany przez komisję okręgową. Osoba, która posiada certyfikaty kwalifikacji zawodowej potwierdzające wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w danym zawodzie, a także posiada odpowiedni poziom wykształcenia, otrzymuje dyplom zawodowy.
Na wniosek absolwenta, do dyplomu zawodowego wydawany jest Europass – Suplement do Dyplomu Zawodowego, który stanowi uzupełnienie informacji zawartych w dyplomie. Ma też ułatwić ich zrozumienie przez pracodawców i instytucje zagraniczne.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?