Spis treści
Szkoła branżowa I stopnia. Dla kogo?
Szkoła branżowa I stopnia trwa trzy lata i daje możliwość szybkiego zdobycia zawodu. To propozycja dla uczniów szkół podstawowych, którzy nie planują iść na studia i chcą zdobyć kwalifikacje zawodowe jak najszybciej. Po trzech latach nauki w szkole branżowej I stopnia i zdaniu egzaminu zawodowego mają już wyuczony zawód np. kucharza, fryzjerki, mechanika czy elektryka.
Absolwenci szkoły branżowej I stopnia mogą kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia, która trwa dwa lata, aby uzyskać tytuł technika w danym zawodzie. Po szkole branżowej II stopnia mogą także podejść do matury i pójść na studia.
Kształcenie w szkole branżowej łączy nauczenia ogólne z zawodowym, w tym z praktykami zawodowymi. W klasie pierwszej uczniowie mają 12 godzin zajęć zawodowych w tygodniu, w klasie drugiej już 18 godzin tygodniowo, a w trzeciej aż 20 godzin tygodniowo jest przeznaczonych na przedmioty zawodowe.
Szkoła branżowa II stopnia. Jakie daje możliwości?
Szkoła branżowa II stopnia pozwala absolwentom szkół branżowych I stopnia na zdobycie wyższych kwalifikacji zawodowych. Co ciekawe, mogą w tych szkołach również kształcić się dorośli. Jest przeznaczona dla wszystkich tych, którzy ukończyli branżową szkołę I stopnia w okresie 5 lat szkolnych poprzedzających dany rok szkolny.
W szkole branżowej II stopnia uczniowie mogą uczyć się na kierunkach obejmujących wcześniej wybraną kwalifikację, np. kelner (na poziomie branżowej szkoły I stopnia) ma kwalifikację wspólną dla zawodu technik usług kelnerskich, pracownik obsługi hotelowej (kwalifikacja na poziomie szkoły branżowej I stopnia) może kształcić się na technika hotelarstwa w szkole branżowej II stopnia.
Nauka trwa dwa lata i może przebiegać w trynie dziennym, zaocznym lub wieczorowym. Po szkole uczniowie mogą przystąpić nie tylko do egzaminu zawodowego, uzyskując tytuł technika, ale także zdać maturę. Wybranie szkoły branżowej nie zamyka więc drogi do dalszej nauki.
Rozwój szkolnictwa zawodowego i zmiany w kwalifikacjach
Według danych GUS w roku szkolnym 2020/21 do 1668 branżowych szkół I stopnia uczęszczało 202,0 tys. uczniów. Szkoły publiczne stanowiły 88,1 proc. tego typu szkół. MEiN opracowało plan działań w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego na lata 2022-2025, co podkreśla potrzebę kształcenia fachowców. Zgodnie z danymi za rok 2019/2020 - w Polsce 57,7 proc. uczniów wybrało kształcenie branżowe, w tym 39 proc. - technika, a 17 proc. - szkoły branżowe. Średnia Unii Europejskiej wyniosła w tym czasie - 48,4 proc., natomiast dane z Niemiec pokazują, że szkoły branżowe wybrało 48,1 proc. uczniów, we Francji 39,3 proc., a w Hiszpanii 36,4 proc.
- To pokazuje, że w naszym kraju zmienia się obraz kształcenia branżowego i technicznego i bycie fachowcem jest pożądane - powiedziała PAP wiceminister MEiN Marzena Machałek.
Rynek pracy wpływa na edukację zawodową, dlatego kwalifikacje często się zmieniają. Już od tego roku uczniowie szkół branżowych mogli rozpocząć kształcenie w sześciu nowych zawodach).
Lista branż i zawodów w szkolnictwie branżowym
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego reguluje m.in. nazewnictwo branż i zawody do nich przypisane. Każda kwalifikacja zawodowa została przypisana do odpowiedniej branży. Oto lista 32 branż wraz z oznaczeniami:
- branża audiowizualna (AUD),
- branża budowlana (BUD),
- branża ceramiczno-szklarska (CES),
- branża chemiczna (CHM),
- branża drzewno-meblarska (DRM),
- branża ekonomiczno-administracyjna (EKA),
- branża elektroenergetyczna (ELE),
- branża elektroniczno-mechatroniczna (ELM),
- branża fryzjersko-kosmetyczna (FRK),
- branża górniczo-wiertnicza (GIW),
- branża handlowa (HAN),
- branża hotelarsko-gastronomiczno-turystyczna (HGT),
- branża leśna (LES),
- branża mechaniczna (MEC),
- branża mechaniki precyzyjnej (MEP),
- branża metalurgiczna (MTL),
- branża motoryzacyjna (MOT),
- branża ochrony i bezpieczeństwa osób i mienia (BPO),
- branża ogrodnicza (OGR),
- branża opieki zdrowotnej (MED),
- branża poligraficzna (PGF),
- branża pomocy społecznej (SPO),
- branża przemysłu mody (MOD),
- branża rolno-hodowlana (ROL),
- branża rybacka (RYB),
- branża spedycyjno-logistyczna (SPL),
- branża spożywcza (SPC),
- branża teleinformatyczna (INF),
- branża transportu drogowego (TDR),
- branża transportu kolejowego (TKO),
- branża transportu lotniczego (TLO),
- branża transportu wodnego (TWO).
Niektóre placówki łączą kształcenie w kilku branżach np. mechanicznej, informatycznej, mechaniki precyzyjnej, lub branża opieki zdrowotnej i opieki społecznej. Zobacz, jakie zawody są przypisane do poszczególnych branż. Możesz je zdobyć w szkołach branżowych I stopnia, a zawody z tytułem technika w szkołach branżowych II stopnia, technikach lub szkołach policealnych.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?