Jakie kwalifikacje musi mieć nauczyciel w przedszkolu oraz w klasach I-III? Kto może zostać nauczycielem języka obcego w szkole podstawowej?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Chcesz zostać nauczycielem w przedszkolu lub wychowawcą w pierwszych klasach szkoły podstawowej Poznaj wymagania kwalifikacyjne.
Chcesz zostać nauczycielem w przedszkolu lub wychowawcą w pierwszych klasach szkoły podstawowej Poznaj wymagania kwalifikacyjne. pixabay
Nauczyciel edukacji przedszkolnej pracuje z dziećmi w wieku około 3-6 lat, a nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej uczy dzieci od około 7 do 9 roku życia. Droga do zawodu nauczyciela jest różna, w zależności od tego, czy mówimy o nauczycielu w przedszkolu, szkole podstawowej, szkole ponadpodstawowej, nauczycielu zawodu czy też nauczycielu akademickim. W tym materiale wyjaśniamy, kto może uczyć w przedszkolu oraz na pierwszym etapie edukacji szkolnej. Jakie kwalifikacje musi mieć więc nauczyciel, aby uczyć najmłodsze dzieci?

Spis treści

Jakie przepisy regulują zawód nauczyciela?

Wymagania kwalifikacyjne nauczycieli określa przede wszystkim Karta Nauczyciela i wskazane w niej rozporządzenie o szczegółowych kwalifikacjach nauczycieli.

Upraszczając, bez względu na rodzaj palcówki, w której chce podjąć pracę przyszły nauczyciel, musi on mieć wykształcenie wyższe, a w przypadku chęci podjęcia zatrudnienia w przedszkolu lub w klasach 1-3 szkoły podstawowej, może też być absolwentem kolegium nauczycielskiego, studium nauczycielskiego, kolegium/studium języków obcych lub technikum pedagogicznego.

Jeżeli program ukończonych studiów lub zakładu kształcenia nauczycieli nie uwzględnił przygotowania pedagogicznego, obowiązkowe będzie uzupełnienie wykształcenia o kurs pedagogiczny.

Dodatkowe wymagania obejmują nauczycieli języków obcych, a także tych, którzy chcą pracować w szkole jako pedagog specjalny w szkole. Od 1 września 2022 roku jest to zawód wpisany w Kartę Nauczyciela.

Kto może zostać nauczycielem w przedszkolu i szkole podstawowej?

Nauczycielem w przedszkolu może zostać osoba, która ukończyła studia wyższe co najmniej pierwszego stopnia na kierunku licencjata wraz z przygotowaniem pedagogicznym np. wychowanie przedszkolne, pedagogika wczesnoszkolna, pedagogika opiekuńcza, pedagogika specjalna) lub absolwent zakładu szkolenia nauczycieli (np. studium wychowania przedszkolnego).

Nauczycielem w szkole podstawowej na pierwszym etapie edukacji tj. w klasach 1-3 może być absolwent studiów na kierunku edukacji wczesnoszkolnej, jak również innych kierunków pedagogicznych lub zakładu kształcenia nauczycieli (kolegium lub studium nauczycielskie) w specjalności odpowiadającej nauczanemu przedmiotowi lub prowadzonym zajęciom, lubo innej specjalności wraz z ukończonym kursem pedagogicznym i kwalifikacyjnym.

Nauczyciel języka obcego w przedszkolu i w podstawówce. Kto może nim zostać?

Nauczycielem języka obcego w klasach 1-3 musi być jednak osoba, która oprócz przygotowania pedagogicznego (np. odbytego w ramach specjalizacji nauczycielskiej na studiach lub podczas kursu pedagogicznego), posiada udokumentowana zaawansowana znajomość danego języka obcego.

I tak według przepisów nauczycielem języka obcego w przedszkolu lub szkole podstawowej na pierwszym etapie edukacji może być:

 • absolwent studiów pierwszego lub drugiego stopnia, lub studiów jednolitych magisterskich filologicznych, lub lingwistycznych na specjalności nauczycielskiej, lub z ukończonym kursem pedagogicznym,
 • osoba, która ukończyła studia w kraju, w którym językiem urzędowym jest dany język obcy (i ma uprawnienia pedagogiczne),
 • osoba, która ma wykształcenie wyższe w dowolnej specjalności, ukończyła kurs pedagogiczny i posiada:
  – świadectwo egzaminu z danego języka obcego w stopniu zaawansowanym lub biegłym,
  – lub świadectwo złożenia państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II,
 • osoba, która ukończyła studia na kierunku pedagogika w zakresie dającym przygotowanie do nauczania w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych, określone w szczegółowych kwalifikacjach zawodowych dla nauczycieli, a dodatkową specjalnością nauczycielską był język obcy,
 • absolwent studiów pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, na kierunku pedagogika w zakresie nauczania języka obcego w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych,
 • osoba, która ma kwalifikacje do pracy w przedszkolach, lub klasach I-III szkół podstawowych, a ponadto legitymuje się świadectwem egzaminu z danego języka obcego w stopniu co najmniej podstawowym, i ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny, w zakresie wczesnego nauczania danego języka obcego,
 • lub osoba, która ma kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych oraz legitymuje się świadectwem egzaminu z danego języka obcego w stopniu co najmniej podstawowym, a ponadto ukończyła studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku filologia, i posiada przygotowanie pedagogiczne do nauczania języka obcego.

Różne drogi do zawodu nauczyciela

Jak widać jest kilka dróg, które mogą doprowadzić do pracy jako nauczyciel w przedszkolu oraz szkole podstawowej. W razie wątpliwości zawsze warto sięgnąć do źródła, czyli do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji