Spis treści
Konsultacje w sprawie ograniczenia lekcji religii do jednej godziny tygodniowo
W nadchodzącym tygodniu projekt rozporządzenia dotyczący ograniczenia lekcji religii do jednej godziny tygodniowo trafi do konsultacji – poinformowała ministra edukacji, Barbara Nowacka, we wtorek. Jak dodała, planowane jest również spotkanie z Konferencją Episkopatu Polski oraz przedstawicielami innych związków wyznaniowych. Nowacka liczy na to, że rozporządzenie zostanie podpisane do końca roku.
Podczas rozmowy w Programie Pierwszym Polskiego Radia, ministra zwróciła uwagę, że już w obecnym roku szkolnym w niektórych szkołach, ze względu na braki kadrowe wśród księży i katechetów, dyrektorzy placówek zdecydowali się na ograniczenie lekcji religii do jednej godziny tygodniowo.
– W takich przypadkach dyrekcja szkoły lub organ prowadzący zwraca się do biskupa, który udziela zgody – wyjaśniła. Jako przykład podała działania arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który w tym roku wyraził na to zgodę kilkukrotnie.
Racjonalizacja liczby lekcji religii
Nowacka zauważyła, że zarówno dyrekcje szkół, rodzice, jak i sami księża dostrzegają potrzebę racjonalizacji liczby lekcji religii.
– Brakuje katechetów, brakuje księży, a młodzież chętniej uczestniczy w zajęciach, gdy przedmiot jest bardziej pożądany niż nadmiernie obciążający – stwierdziła.
Dodała również, że podstawy programowe religii nie są tak intensywne, jak młodzież by oczekiwała, a jedna godzina lekcji tygodniowo jest wystarczająca, by zaspokoić ich potrzeby.
Ministra przyznała, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie posiada dokładnych danych dotyczących liczby szkół, które już wprowadziły jedną lekcję religii tygodniowo.
– Będę prosiła o te dane w ciągu kilku tygodni, a już w tym tygodniu podpiszę i wyślemy projekt rozporządzenia do konsultacji – zapowiedziała.
Zmiany w organizacji lekcji religii
W trakcie konsultacji, na które zostaną zaproszeni przedstawiciele KEP oraz innych związków wyznaniowych, omówione zostaną zmiany w przepisach dotyczących organizacji lekcji religii. Nowacka podkreśliła, że obecne przepisy nie zobowiązują dyrektorów do łączenia klas na lekcjach religii, ale dają im taką możliwość, co oznacza, że dyrektorzy nie muszą podejmować takiej decyzji, jeśli nie widzą potrzeby łączenia grup.
Ostatnia nowelizacja rozporządzenia w sprawie organizacji lekcji religii wprowadza zmiany dotyczące tworzenia grup dzieci z różnych roczników. Zgodnie z nowymi przepisami, dyrektor szkoły lub przedszkola będzie mógł połączyć w grupę uczniów z klas, w których na lekcje religii uczęszcza siedmioro lub więcej uczniów, z tymi, w których uczęszcza mniej niż siedmioro dzieci. Dodatkowo, uczniowie szkół podstawowych będą mogli być łączeni w grupy w obrębie klas I–III, IV–VI oraz VII–VIII.
Maksymalna liczba uczniów uczestniczących w zajęciach religii w przedszkolach i klasach I–III wynosi 25, natomiast w pozostałych klasach wszystkich typów szkół – 28.
Warto również dodać, że od roku szkolnego 2024/2025 ocena z religii i etyki nie będzie wliczana do średniej ocen rocznych na świadectwie szkolnym.
Źródło: PAP
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?