Jedna lekcja religii w tygodniu od 1 września 2025. Projekt trafił do konsultacji

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ministerstwo Edukacji wprowadza zmiany dotyczące nauczania religii i etyki w szkołach publicznych. Zgodnie z nowym projektem rozporządzenia, lekcje te mają odbywać się raz w tygodniu, w wymiarze jednej godziny lekcyjnej, przed lub po zajęciach obowiązkowych. Propozycje te mają wejść w życie od września 2025 roku, a ich celem jest ujednolicenie liczby godzin i poprawa organizacji zajęć dla uczniów.

Spis treści

Projekt lekcji religii i etyki raz w tygodniu skierowany do konsultacji

Projekt nowelizacji rozporządzenia, który trafił we wtorek do konsultacji, przewiduje, że w szkołach publicznych lekcje religii i etyki będą odbywać się raz w tygodniu, w wymiarze jednej godziny lekcyjnej. Zajęcia te mają być organizowane przed lub po obowiązkowych lekcjach edukacyjnych. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od przyszłego roku szkolnego.

24.09.2024 warszawa posiedzenie rządu n/z barbara nowacka
Barbara Nowacka konsekwentnie dąży do zreformowania ilości czasu poświęcanego w szkole zagadnieniom wiary Adam Jankowski

Zmiany te wynikają z projektu nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji dotyczącego organizacji nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, który został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Obecnie religia w szkołach publicznych odbywa się dwa razy w tygodniu, natomiast dyrektor szkoły decyduje o tygodniowym wymiarze godzin etyki.

Cel nowelizacji: ujednolicenie godzin religii i etyki

Nowelizacja ma na celu „ujednolicenie tygodniowego wymiaru godzin nauki religii i etyki przez określenie nowego tygodniowego wymiaru godzin religii w szkole – na poziomie jednej godziny lekcyjnej tygodniowo oraz ustalenie w nowelizowanym rozporządzeniu tygodniowego wymiaru godzin etyki w szkole – na poziomie jednej godziny lekcyjnej tygodniowo”.

Co więcej, w projekcie przewidziano, że lekcje religii i etyki będą miały miejsce przed rozpoczęciem obowiązkowych zajęć lub po ich zakończeniu. Ma to poprawić organizację pracy uczniów, którzy obecnie często muszą czekać na kolejne zajęcia obowiązkowe, co prowadzi do wydłużania pobytu w szkole.

Jak wyjaśniło Ministerstwo Edukacji, „wymuszone przerwy pomiędzy obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi w ciągu dnia nauki w szkole” stwarzają dodatkowe trudności dla szkół, zwłaszcza tych z dużą liczbą uczniów, które muszą wówczas organizować opiekę lub dodatkowe zajęcia. Projekt nie przewiduje zmian dotyczących przedszkoli, gdzie nauka religii ma odbywać się nadal dwa razy w tygodniu.

Organizacja religii i etyki w grupach międzyszkolnych

Projekt zakłada również, że lekcje religii mogą być organizowane w grupach międzyszkolnych lub w pozaszkolnych punktach katechetycznych, na takich samych zasadach, jak w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych. Jak podkreśliło ministerstwo, „zmiana powinna zlikwidować wątpliwości interpretacyjne i ułatwić zawieranie porozumień w sprawie tworzenia grup międzyszkolnych i pozaszkolnych punktów katechetycznych”. Te zasady będą obowiązywać również w przypadku organizacji lekcji etyki. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2025 roku.

Źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji