Spis treści
Jedynka na świadectwie — konsekwencje dla ucznia
Z różnych powodów zdarza się, że uczniowie otrzymują świadectwo zakończenia roku z ocenami niedostatecznymi, czyli jedynkami. O ile jest to ocena z 1-2 przedmiotów uczeń ma szansę na napisanie poprawki podczas wakacji i uzyskanie promocji do następnej klasy. W przypadku większej liczby ocen niedostatecznych pozostaje powtarzanie klasy.
Powyższa zasada nie dotyczy dzieci w edukacji wczesnoszkolnej, czyli uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Według Art. 44 Ustawy o systemie oświaty: „Uczeń klasy I–III szkoły podstawowej otrzymuje w każdym roku szkolnym promocję do klasy programowo wyższej”.
Kolejny punkt art. wspomnianej ustawy wyjaśnia jednak wyjątki:
W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych poziomem rozwoju i osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym lub stanem zdrowia ucznia, rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I — III szkoły podstawowej, na wniosek wychowawcy oddziału po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia lub na wniosek rodziców ucznia po zasięgnięciu opinii wychowawcy oddziału — czytamy w akcie prawnym
Podsumowując, konsekwencje oceny niedostatecznej mogą powodować konieczność powtarzania klasy. Uczeń ma jednak prawo przystąpić do egzaminu poprawkowego podczas wakacji z maksymalnie dwóch przedmiotów.
Jestem zagrożony! Co mogę zrobić, aby zdać?
Przewidywane oceny końcowe nauczyciele w większości szkół wystawiali do końca maja. O zagrożeniu oceną niedostateczną informuje się w pierwszej kolejności. Jeszcze przed zebraniem rady pedagogicznej, która ma zazwyczaj miejsce w połowie czerwca zagrożony uczeń może starać się poprawić ocenę. W tym celu należy przede wszystkim wykazać zaangażowanie i chęć poprawy oceny.
Nieunikniona będzie rozmowa z nauczycielem danego przedmiotu, ale pomocne może być także wsparcie wychowawcy, rodziców, czy szkolnego pedagoga. Wszystko zależy od powodów, dla których uczeń jest zagrożony.
W idealnej sytuacji nauczyciel zaproponuje tematy do nadrobienia w formie projektu lub napisanie testu. Jeżeli materiału do nauki jest zbyt dużo, bo zagrożenie oceną niedostateczną wynika z tego, że uczeń np. wagarował, nie przychodził na sprawdziany lub nie otrzymał wystarczającego wsparcia w swoich trudnościach z nauką przez cały rok szkolny, może być już za późno na poprawienie oceny niedostatecznej. Możliwość poprawy ocen często jest uzależniona także od dobrej woli nauczyciela, dlatego nie warto się poddawać i zrobić wszystko, by nie zostać z jedynką na koniec roku.
Wtedy pozostaje zadeklarować chęć napisania egzaminu poprawkowego w sierpniu.
Dla kogo egzamin poprawkowy? Kiedy można podejść do poprawki?
Egzamin poprawkowy dla uczniów regulują przepisy z Ustawy o systemie oświaty. Mówią one o tym, że począwszy od klasy IV szkoły podstawowej uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej otrzymał negatywną ocenę klasyfikacyjną, może przystąpić do egzaminu poprawkowego.
Najważniejsze zasady dotyczące poprawki to:
- do egzaminu może przystąpić uczeń, który otrzymał jedynkę z maksymalnie dwóch przedmiotów obowiązkowych,
- przystąpienie do poprawki jest dobrowolne,
- najczęściej egzaminy poprawkowe odbywają się w sierpniu,
- egzamin przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły,
- ocena uzyskana na egzaminie poprawkowym jest ostateczna i zostaje wpisana na świadectwo.
Warunkowa promocja ucznia: z jedynką do następnej klasy
Kolejne pytanie, które może trapić młode głowy lub rodziców, brzmi: „Co będzie jeśli nie zdam poprawki?”. Niestety w większości przypadków nieudany egzamin poprawkowy powoduje, że ocena niedostateczna pozostaje na świadectwie szkolnym i tym samym nie kwalifikuje ucznia do przejścia do następnej klasy. Zwykle jedynka oznacza brak promocji, zdarzają się jednak sytuacje niezwykłe, które przewidują promocję z jedynką.
Prawo przewiduje wyjątkowe sytuacje, w których uczeń może uzyskać tzw. warunkową promocję. To jedyna sytuacja, kiedy uczeń może do następnej klasy zdać z jedynką. Szkoła może uznać, że uczeń ma szanse nadrobić braki w kolejnym roku szkolnym, biorąc pod uwagę jego potencjał edukacyjny, okoliczności, które spowodowały problemy z nauką i ocenami, a także zaangażowanie.
Rada pedagogiczna, uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia, może promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych albo zajęć z języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalnego, pod warunkiem że te zajęcia są realizowane w klasie programowo wyższej — czytamy w art. 44m. pkt. 6 Ustawy o systemie oświaty
Co ważne, z warunkowej promocji ucznia można skorzystać tylko raz w danym okresie edukacyjnym np. jeden raz w podstawówce i jeden raz w szkole ponadpodstawowej. Dlatego warto unikać zaliczenia warunkowego i do ostatniej chwili walczyć o zaliczenie egzaminu poprawkowego i świadectwo bez ocen niedostatecznych.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!