Jedynka na koniec roku oznacza powtarzanie klasy? Nie zawsze! Jak otrzymać promocję warunkową? Poznaj te zasady

Ocena niedostateczna na koniec roku to duże prawdopodobieństwo poprawiania klasy. Uczniowie mają jednak szanse na poprawienie oceny lub promocję warunkową.
Ocena niedostateczna na koniec roku to duże prawdopodobieństwo poprawiania klasy. Uczniowie mają jednak szanse na poprawienie oceny lub promocję warunkową. freepik.com
Koniec roku szkolnego coraz bliżej, jednak dla uczniów, którzy spodziewają się oceny niedostatecznej na świadectwie nastał czas niepewności i stresu. Czy nie zdam do następnej klasy? Czy zdążę poprawić ocenę? Czy można mieść jedynkę na świadectwie i zdać do następnej klasy? Jeśli nie zdążysz poprawić oceny przed zakończeniem roku szkolnego, możesz to zrobić podczas egzaminu poprawkowego lub starać się o warunkową promocję. Na czym to polega? Kto może skorzystać z warunkowej promocji? Z ilu przedmiotów można pisać poprawkę? Wyjaśniamy.

Spis treści

Jedynka na świadectwie — konsekwencje dla ucznia

Z różnych powodów zdarza się, że uczniowie otrzymują świadectwo zakończenia roku z ocenami niedostatecznymi, czyli jedynkami. O ile jest to ocena z 1-2 przedmiotów uczeń ma szansę na napisanie poprawki podczas wakacji i uzyskanie promocji do następnej klasy. W przypadku większej liczby ocen niedostatecznych pozostaje powtarzanie klasy.

Powyższa zasada nie dotyczy dzieci w edukacji wczesnoszkolnej, czyli uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Według Art. 44 Ustawy o systemie oświaty: „Uczeń klasy I–III szkoły podstawowej otrzymuje w każdym roku szkolnym promocję do klasy programowo wyższej”.

Kolejny punkt art. wspomnianej ustawy wyjaśnia jednak wyjątki:

W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych poziomem rozwoju i osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym lub stanem zdrowia ucznia, rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I — III szkoły podstawowej, na wniosek wychowawcy oddziału po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia lub na wniosek rodziców ucznia po zasięgnięciu opinii wychowawcy oddziału — czytamy w akcie prawnym

Podsumowując, konsekwencje oceny niedostatecznej mogą powodować konieczność powtarzania klasy. Uczeń ma jednak prawo przystąpić do egzaminu poprawkowego podczas wakacji z maksymalnie dwóch przedmiotów.

Jestem zagrożony! Co mogę zrobić, aby zdać?

Przewidywane oceny końcowe nauczyciele w większości szkół wystawiali do końca maja. O zagrożeniu oceną niedostateczną informuje się w pierwszej kolejności. Jeszcze przed zebraniem rady pedagogicznej, która ma zazwyczaj miejsce w połowie czerwca zagrożony uczeń może starać się poprawić ocenę. W tym celu należy przede wszystkim wykazać zaangażowanie i chęć poprawy oceny.

Nieunikniona będzie rozmowa z nauczycielem danego przedmiotu, ale pomocne może być także wsparcie wychowawcy, rodziców, czy szkolnego pedagoga. Wszystko zależy od powodów, dla których uczeń jest zagrożony.

W idealnej sytuacji nauczyciel zaproponuje tematy do nadrobienia w formie projektu lub napisanie testu. Jeżeli materiału do nauki jest zbyt dużo, bo zagrożenie oceną niedostateczną wynika z tego, że uczeń np. wagarował, nie przychodził na sprawdziany lub nie otrzymał wystarczającego wsparcia w swoich trudnościach z nauką przez cały rok szkolny, może być już za późno na poprawienie oceny niedostatecznej. Możliwość poprawy ocen często jest uzależniona także od dobrej woli nauczyciela, dlatego nie warto się poddawać i zrobić wszystko, by nie zostać z jedynką na koniec roku.

Wtedy pozostaje zadeklarować chęć napisania egzaminu poprawkowego w sierpniu.

Dla kogo egzamin poprawkowy? Kiedy można podejść do poprawki?

Egzamin poprawkowy dla uczniów regulują przepisy z Ustawy o systemie oświaty. Mówią one o tym, że począwszy od klasy IV szkoły podstawowej uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej otrzymał negatywną ocenę klasyfikacyjną, może przystąpić do egzaminu poprawkowego.

Najważniejsze zasady dotyczące poprawki to:

  • do egzaminu może przystąpić uczeń, który otrzymał jedynkę z maksymalnie dwóch przedmiotów obowiązkowych,
  • przystąpienie do poprawki jest dobrowolne,
  • najczęściej egzaminy poprawkowe odbywają się w sierpniu,
  • egzamin przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły,
  • ocena uzyskana na egzaminie poprawkowym jest ostateczna i zostaje wpisana na świadectwo.

Warunkowa promocja ucznia: z jedynką do następnej klasy

Kolejne pytanie, które może trapić młode głowy lub rodziców, brzmi: „Co będzie jeśli nie zdam poprawki?”. Niestety w większości przypadków nieudany egzamin poprawkowy powoduje, że ocena niedostateczna pozostaje na świadectwie szkolnym i tym samym nie kwalifikuje ucznia do przejścia do następnej klasy. Zwykle jedynka oznacza brak promocji, zdarzają się jednak sytuacje niezwykłe, które przewidują promocję z jedynką.

Prawo przewiduje wyjątkowe sytuacje, w których uczeń może uzyskać tzw. warunkową promocję. To jedyna sytuacja, kiedy uczeń może do następnej klasy zdać z jedynką. Szkoła może uznać, że uczeń ma szanse nadrobić braki w kolejnym roku szkolnym, biorąc pod uwagę jego potencjał edukacyjny, okoliczności, które spowodowały problemy z nauką i ocenami, a także zaangażowanie.

Rada pedagogiczna, uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia, może promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych albo zajęć z języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalnego, pod warunkiem że te zajęcia są realizowane w klasie programowo wyższej — czytamy w art. 44m. pkt. 6 Ustawy o systemie oświaty

Co ważne, z warunkowej promocji ucznia można skorzystać tylko raz w danym okresie edukacyjnym np. jeden raz w podstawówce i jeden raz w szkole ponadpodstawowej. Dlatego warto unikać zaliczenia warunkowego i do ostatniej chwili walczyć o zaliczenie egzaminu poprawkowego i świadectwo bez ocen niedostatecznych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji