Jedynka za brak pracy domowej? Zobacz jak tłumaczą się uczniowie. Znasz lepsze wymówki?

Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Jakie usprawiedliwienia podają uczniowie, którzy nie odrobili pracy domowej? Niektóre są naprawdę zabawne.
Jakie usprawiedliwienia podają uczniowie, którzy nie odrobili pracy domowej? Niektóre są naprawdę zabawne. Szymon Starnawski /Polska Press
Za dużo, za trudne. Prace domowe to temat-rzeka. Sporo wątpliwości budzi fakt stawiania jedynek za brak zadań domowych. Uczniowie i rodzice narzekają, że dzieci i nastolatki są przeciążone nauką. Nauczyciele tłumaczą, że zadania domowe są konieczne, aby uczeń przygotowywał się do lekcji na bieżąco i gruntował wiedzę. Czasem jednak nawet najpilniejszemu uczniowi zdarzy się zapomnieć lub nie zdążyć odrobić zadania. Jak zwykle próbują usprawiedliwiać się uczniowie? Zdarza się, że ich inwencja i pomysłowość nie zna granic.

Spis treści

Brak pracy domowej – czy nauczyciel może postawić jedynkę?

Zacznijmy jednak od kwestii całkiem poważnej – czy za brak pracy domowej nauczyciel może postawić uczniowi jedynkę? Przepisy nie są w tej materii jednoznaczne. Ustawa o systemie oświaty o pracach domowych nie wspomina. Przepisy wskazują jedynie, co podlega ocenie. Według punktu pierwszego art. 44b Ustawy, nauczyciel może oceniać osiągnięcia edukacyjne i zachowanie ucznia.

Czy zatem praca domowa jest uczniowskim osiągnięciem? Według ekspertów zdecydowanie nie. Jednak prawnicy specjalizujący się w prawie oświatowym przyznają, że zadanie domowe może być potraktowane jako sposób na sprawdzenie osiągnięcia edukacyjnego ucznia. I w razie wątpliwości odsyłają do szkolnych statutów, w których zasady oceniania powinny być szczegółowo opisane.

Niedostateczny za brak podręcznika?

Sporo wątpliwości, obok wspomnianej pracy domowej, budzi też fakt stawiania niedostatecznych ocen za brak podręcznika lub innych pomocy dydaktycznych. I tu, jak tłumaczą eksperci z portalu Nadzor-pedagogiczny.pl, tych zagadnień również nie regulują przepisy powszechnie obowiązujące, a odpowiedzi należy poszukiwać w statucie konkretnej szkoły oraz wymaganiach poszczególnych nauczycieli.

– Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje ustalanie ocen bieżących, a nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców m.in. o sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów, czyli np. jakie zachowania ucznia dotyczące zakresu przygotowania do zajęć skutkują wystawieniem oceny niedostatecznej. Szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego określa statut szkoły, a więc jeśli ze statutu nie wynika, że nauczyciele nie mogą wystawiać ocen niedostatecznych za brak pracy domowej, brak podręcznika lub innych pomocy dydaktycznych, nauczyciel może w wymaganiach – podawanych do wiadomości na początku roku szkolnego – przyjąć, że za takie zachowania ucznia będą wystawiane oceny niedostateczne, dotyczące ustalenia zakresu przygotowania do zajęć. Należy więc zbadać treść statutu szkoły oraz wymagania danego nauczyciela – zaznaczają prawnicy.

„Nie odrobiłem pracy, bo…”. Jak usprawiedliwiają się uczniowie?

Uczniowska pomysłowość i kreatywność nie zna granic. Najsłynniejszym bodajże usprawiedliwieniem jest znany od pokoleń wykręt o zeszycie zjedzonym przez psa. I choć lata mijają, uczniowie dorośleją, to domowe czworonogi dietetycznych przyzwyczajeń nie zmieniają.

– Chociaż to usprawiedliwienie brzmi zabawnie, gdy chodziłem do gimnazjum, musiałem tłumaczyć nauczycielce, że moje zadanie domowe zniknęło, bo babcia wyprasowała mi zeszyt. Pisałem wtedy zmazywalnym długopisem, którego tusz, jak się okazuje, znikał pod wpływem ciepła. Moja babcia, widząc, że mam pomięte kartki, postanowiła zrobić mi niespodziankę i… wyprasowała zeszyt. Nie muszę dodawać, że wszystkie notatki zniknęły? – śmieje się Mikołaj, dzisiejszy student informatyki.

Podobną historię przytacza Malwina, licealistka:

– Moje zeszyty zmokły podczas ulewy. Mama położyła je na gorącym kaloryferze. Następnego dnia rano miałam zupełnie puste zeszyty – relacjonuje nastolatka. – Na szczęście nauczyciele byli wyrozumiali. Od tej pory jednak wróciłam do klasycznych długopisów, żeby nie ryzykować powtórki takiej sytuacji – dodaje.

Jak zwykle usprawiedliwiają się uczniowie?

– Najczęściej praca domowa jest w zapomnianym zeszycie. Czasami uczniowie tłumaczą się różnymi zdarzeniami losowymi albo rodzinnymi. Staram się dawać im kredyt zaufania, ale jeśli „katastrofy” zdarzają się jednemu uczniowi zbyt często, nie jestem już taka pobłażliwa – mówi Jadwiga, polonistka z warszawskiego ogólniaka.

Najzabawniejsze i niewiarygodne usprawiedliwienia uczniów

Oto lista tłumaczeń, które przytoczyli nauczyciele i sami uczniowie, wspominając najzabawniejsze i zupełnie nieprzemyślane tego typu usprawiedliwienia.

  • Mój pies zjadł moje zadanie domowe.
  • Miałem sen, że odrobiłem zadanie, więc nie musiałem już go robić.
  • Nie miałem czasu, ponieważ miałem inne ważne zadania do wykonania.
  • Myślałem, że zadanie było dla chętnych.
  • Podczas sprzeczki brat podarł mi zeszyt.
  • Młodsza siostra zrobiła z mojego referatu wycinanki.
  • Mama wyprała mi plecak razem z zeszytem. Jak wyschnie, to przyniosę.
  • Pomyliły mi się dni i myślałem, że zadanie jest na jutro.
  • Odrobiłem zadanie, ale zapomniałem zeszytu.
  • Tata miał mi wytłumaczyć zadania, ale zasnął i nie chciałem go budzić.
  • Mama kazała mi się opiekować młodszym rodzeństwem i nie miałam czasu na naukę.
  • Jeszcze przed lekcją miałam zeszyt w plecaku, ale właśnie mi zginął, nie mogę go znaleźć...
  • Miałem różne wypadki losowe, które uniemożliwiły mi odrobienie pracy domowej.
  • Nie czułem się dobrze i musiałem odpocząć.
  • Byłem zbyt zmęczony, żeby skupić się na pracy domowej.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie