Język rosyjski w polskich w szkołach coraz rzadziej nauczany? Szkoły z niego rezygnują, brakuje też nauczycieli

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Język rosyjski jest trzecim najczęściej zdawanym językiem obcym nowożytnym na egzaminach. Jednocześnie spada liczba szkół uczących tego języka.
Język rosyjski jest trzecim najczęściej zdawanym językiem obcym nowożytnym na egzaminach. Jednocześnie spada liczba szkół uczących tego języka. 123rf.com
Jak informuje „Rzeczpospolita”, mniej szkół niż przed rokiem prowadzi lekcje języka rosyjskiego. Szkoły podejmują takie decyzje lokalnie m.in. na podstawie możliwości organizacyjnych i kadrowych. Jednocześnie język rosyjski wciąż jest jednym z sześciu języków obcych nowożytnych możliwych do zdawania na egzaminach, takich jak egzamin ósmoklasisty lub matura. Ilu uczniów decyduje się zdawać język rosyjski na egzaminach?

Spis treści

Coraz rzadziej uczymy się języka rosyjskiego

W polskich szkołach języka rosyjskiego uczy się ponad 203 tys. osób. To nieco mniej niż przed rokiem, choć na razie nic nie wskazuje na to, że miałby być on wycofany – czytamy w czwartkowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

Choć w porównaniu z wiosną ubiegłego roku mniej szkół ma u siebie obowiązkowe lekcje rosyjskiego, spadek ten nie jest drastyczny, jednak daje się zauważyć, że coraz więcej szkół z niego rezygnuje. Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że w tym roku szkolnym jest on nauczany w 2494 placówkach (25 przedszkoli, 1136 szkół podstawowych i 1333 szkoły ponadpodstawowe) – informuje gazeta.

Okazuje się, że jest to o 113 mniej placówek oferujących naukę rosyjskiego niż przed rokiem (wówczas było to 2607 placówek). Gazeta dodaje, że w bieżącym roku szkolnym rosyjskiego uczy się 203 523 uczniów, w ubiegłym było to 217 245 uczniów.

Co ciekawe spada także liczba rusycystów. W tym roku w placówkach pracuje 2286 nauczycieli rosyjskiego, a to o 154 mniej niż w ubiegłym roku.

Język rosyjski najbardziej popularny we wschodniej Polsce

Jak przypomina gazeta, język rosyjski w czasach PRL był w szkołach obowiązkowy. Od początku lat 90. stopniowo zastępowały go zachodnie języki:

  • niemiecki,
  • francuski,
  • włoski
  • i hiszpański.

Dane pokazują, że częściej na naukę rosyjskiego decydują się szkoły w regionach położonych na wschód od Wisły. O tym, jakie języki obce nowożytne są nauczane w przedszkolach i szkołach (jako pierwszy i jako drugi język obcy), decyduje dyrektor szkoły – dodaje „Rzeczpospolita”

O językach obcych nauczanych w szkole decyduje dyrektor

Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka resortu edukacji i nauki informuje, że Ministerstwo Edukacji i Nauki nie ingeruje w decyzje, które powinny być podejmowane lokalnie, z uwzględnieniem możliwości organizacyjnych i kadrowych.

Możliwość wyboru języka obcego jest natomiast ograniczona w przypadku egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego – egzaminy te są przeprowadzane z 6 najbardziej popularnych języków obcych nowożytnych, tj. angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego – dodaje w odpowiedzi na pytania gazety.

Uczniowie wybierają język rosyjski na egzaminach

Chociaż zdecydowana większość uczniów decyduje się na zdawanie języka angielskiego na egzaminie ósmoklasisty, a także na maturze, część młodzieży wybiera inne języki, w tym rosyjski.

W 2022 roku na egzaminie ósmoklasisty 1217 uczniów zdawało język rosyjski. Dla porównania na język angielski zdecydowało się 471 063, język niemiecki zdawało 10097, język francuski 85 uczniów, a język włoski – 8 uczniów.

Inaczej wyglądają liczby dotyczące deklaracji maturzystów. Według raportu CKE 2022 roku język rosyjski zdawało 2753 uczniów, język angielski 257 952 maturzystów, na język francuski zdecydowało się 516 zdających, hiszpański pisało 602 osób, niemiecki wybrało 7980 maturzystów, a język włoski 139 osób.

Jak widać język rosyjski jest trzecim najczęściej wybieranym przez uczniów językiem obcym nowożytnym, do zdawania zarówno na egzaminie ósmoklasisty, jak i maturze.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji