Joanna Gawrońska: Żeby wypuścić dalej w świat jako najlepszego człowieka

Agnieszka Rzymkowska
archiwum prywatne/ Joanna Gawrońska
Joanna Gawrońska, laureatka III miejsca, żyje zgodnie ze słowami siostry Marii Lauretty: „Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, aby odnieść sukces, jest pokochać swoją pracę”.

Praca z dziećmi daje mi wiele przyjemności

Od dziecka chciała zostać nauczycielem. Jako mała istotka bawiła się w szkołę, miała swój dziennik, sadzała maskotki i wywoływała je do tablicy.

- Później mój starszy brat został nauczycielem i pomyślałam, że pójdę w jego ślady, będziemy w tym razem. Bardzo lubię dzieci, praca z nimi sprawia mi wiele przyjemności. Zawód nauczyciela jest jednym z niewielu zawodów, gdzie osoba dorosła mocno wpływa na rozwój i ukształtowanie dziecka - wyjaśnia, mówiąc, że otrzymuje swojego rodzaju plastelinę, którą formuje w swoich rękach, nadając jej kształt.

Taka jest właśnie Jej zdaniem misja każdego nauczyciela: żeby nadać dziecku odpowiednią formę, wypuścić w świat jako najlepszego człowieka. Z tego też powodu wybrany zawód jest Jej pasją, do której podchodzi z wielką odpowiedzialnością.

- To swoiste przedsięwzięcie i służba na drodze różnych wyzwań, ale zawsze z myślą o dobru dziecka, w trosce o jego szczęście - mówi wyróżniona nauczycielka, która pracuje w wymarzonej przez siebie profesji od 10 lat.

Wie, że to co robi, jest piękne i potrzebne

Uważa, że ma wiele szczęścia, pracując właśnie w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 21 w Koszalinie, ponieważ ta placówka daje Jej wiele możliwości rozwoju i działania.

- Pracuję tam ze wspaniałą kadrą, na której zawsze można polegać, prosić o wszystko. Czuję się tam bardzo dobrze, niczym w drugim domu - mówi. W swoim zawodzie ceni nieprzewidywalność i możliwość nieustannego kontaktu z innymi osobami i obraz powracających uczniów.

- Odczuwam ogromną satysfakcję, kiedy widzę, że dzieciaki pamiętają o mnie. Zaczepiają na ulicy, chętnie opowiadają, jak im się w życiu układa. Czasami przychodzą, żeby powspominać swoje szkolne lata, podziękować za to, że im się udało, że są tak po prostu szczęśliwe - wyznaje.

Nie ukrywa, że wprost uwielbia patrzeć na radosne, uśmiechnięte buzie dzieci i ich roześmiane pełne nadziei oczy. Zaznacza jednak, że praca nauczyciela jest trudna sama w sobie, wymaga poświęcenia czasu, oddania swojego serca, wielu nakładów energii i cierpliwości, ale kiedy widzi, że uczeń odnosi chociażby mały sukces, to wie, że Jej starania mają sens i że to, co robi, jest potrzebne i piękne.

od 7 lat
Wideo

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji