Kalendarz adwentowy 2022. Jak zrobić go razem z dzieckiem? Ciekawe inspiracje na kalendarze adwentowe. Odliczamy do świąt

Magdalena Konczal
Kalendarz adwentowy. W jaki sposób wykonać go samodzielnie. Sprawdźcie te inspiracje.
Kalendarz adwentowy. W jaki sposób wykonać go samodzielnie. Sprawdźcie te inspiracje. pixabay/ ThorstenF
Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Tymczasem w minioną niedzielę rozpoczął się adwent, czyli czas radosnego oczekiwania na narodziny Jezusa. Odliczanie do świąt z pewnością umili nam kalendarz adwentowy. Można kupić go w sklepie, a jeszcze lepiej – wykonać własnoręcznie razem z dzieckiem. Jak zrobić kalendarz adwentowy? Pomysłów jest mnóstwo. Wybraliśmy najpiękniejsze kalendarze adwentowe DIY. Warto się nimi zainspirować przy tworzeniu własnego.

Spis treści

Kalendarz adwentowy 2022. Jak go zrobić razem z dzieckiem?

Adwent rozpoczął się 27 listopada, a zakończy się 24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia. Jednak zwyczajowo kalendarze adwentowe otwierane są od 1 grudnia. Jest więc jeszcze chwila, by wykonać wspólnie z dzieckiem swój własny i niepowtarzalny kalendarz adwentowy.

Co prawda sklepy prześcigają się w ofertach kalendarzy adwentowych, nierzadko ich ceny są wygórowane, jednak oprócz otwierania kolejnych okienek, dużo satysfakcji może przynieść radość tworzenia. Przy takiej pracy młodsze dzieci mogą kształcić swoje umiejętności w zakresie motoryki małej (czyli doskonalenie pracy palców i dłoni), a starsze – rozwijać swoją wyobraźnię i inwencję twórczą.

Pomysłów na kalendarze adwentowe jest mnóstwo. Można zdecydować się na zamieszczenie zadań czy cytatów w kopertach, np. własnoręcznie przez siebie zrobionych. Wówczas dobrym pomysłem będzie zamieszczenie takich kopert na brystolu lub szarym papierze.

Niektórzy zamiast kopert, preferują małe torebki, które następnie można zawiesić np. na gałązce przyniesionej z lasu lub po prostu poustawiać je na biurku. Innym bardzo ciekawym rozwiązaniem, jest uszycie woreczków, w których będziemy zamieszczać zadania lub drobne upominki. Ta opcja jest trochę bardziej pracochłonna, ale może być nowym, ciekawym doświadczeniem dla dzieci.

Jeśli ktoś uważa powyższe rozwiązania za zbyt czasochłonne, może zdecydować się na udekorowanie pudełka (np. po butach) świątecznymi dekoracjami, a następnie zawinąć w rulony kartki, na których są zadania i podpisać je odpowiednimi cyferkami. Dobrym pomysłem jest wykonywanie kalendarzy adwentowych w duchu upcyklingu, czyli takiego recyklingu, który starym przedmiotom nadaje wyższą wartość.

Co to oznacza w praktyce? Ze skrawków materiału lub starych, podziurawionych koszul możemy stworzyć woreczki do kalendarza adwentowego. Z niepotrzebnej płyty OSB lub starych palet można utworzyć mocowanie, na którym będziemy zamieszczać upominki lub zadania.

Warto też dowiedzieć się, jak zrobić kalendarz adwentowy, oglądać filmiki na ten temat, np.

Co powinno się znaleźć w środku kalendarza adwentowego?

Tak naprawdę to, co powinno się znaleźć w kalendarzu adwentowym, zależy od nas. Bardzo często rodzice decydują się na zamieszczenie następujących rzeczy:

  • Zadań, przygotowujących dziecko na czas Bożego Narodzenia. Pierwotnie kalendarze adwentowe miały doprowadzić do tego, by dana osoba, była gotowa na narodziny Jezusa. Na pierwszy plan wysuwały się więc motywacje religijne. My również możemy zdecydować się na takie rozwiązanie i zamieścić zadania, np. „Weź udział w roratach”, „Przeczytaj wybrany fragment Biblii”, „Odmów z całą rodziną dziesiątkę różańca”;
  • Uniwersalnych zadań, np. takich, które pogłębiają relacje. Niekiedy w codzienności trudno jest znaleźć czas dla siebie nawzajem. W kalendarzu adwentowym można więc zamieścić m.in. takie zadania: „Wspólnie obejrzyjcie razem film”, „Poczytajcie książkę przed snem”, „Upieczcie bożonarodzeniowe pierniczki” itd.;
  • Drobnych prezentów. Czasami rodzice decydują się, by w woreczkach lub pudełkach zamieszczać słodycze. Lepszym (i zdrowszym!) pomysłem może okazać się umieszczenie tam drobnych upominków.
  • Słodkości zrobione własnoręcznie. Zamiast czekoladek można samodzielnie wykonać pierniczki bożonarodzeniowe.
  • Cytaty z książek lub myśli na czas adwentu. Starszym dzieciom zamiast zadań do wykonania na kartach można zapisać inspirujące cytaty. Jeśli ważne jest dla nas przeżywanie tego okresu w duchu religijnym, można także zamieścić cytaty świętych lub cytaty z Biblii.

Pomysły na kalendarze adwentowe. Zainspiruj się

W kalendarzach adwentowych DIY najpiękniejsze jest to, że nie ma dwóch takich samych. Z myślą o wszystkich osobach, które chciałaby stworzyć swój własnych kalendarz adwentowy, ale nie mają na niego pomysłu, przedstawiamy instagramowe inspiracje. Te prace naprawdę robią wrażenie:

Czytelniczy kalendarz adwentowy. Ciekawe lektury

Wśród literatury dziecięcej i młodzieżowej pojawia się coraz więcej propozycji na czas adwentu. Książki stają się więc swego rodzaju kalendarzem adwentowym – na każdy dzień grudnia przeznaczony jest konkretny rozdział. Warto w tym kontekście polecić następujące lektury:

  • „Prezent dla Cebulki” F. Nillson (wiek: 6+);
  • „Jak ratowaliśmy Wigilię” E. Karslsson (wiek: 3+);
  • „Tajemnica Bożego Narodzenia” J. Gaarder (wiek: 7-8+);
  • „Czekając na święta. Kalendarz adwentowy” (wiek: 3-6 lat).

Oczywiście tego typu propozycji jest znacznie więcej. Warto znaleźć dla siebie i dziecka odpowiednią książkę, a następnie spędzić miło czas na wspólnym czytaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji