Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Oto dni wolne od szkoły. Wiemy, ile ich jest. Sprawdź, kiedy rozpoczęcie roku szkolnego

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kalendarz roku szkolnego 2024/25 został opublikowany na stronie MEN-u. Znamy datę rozpoczęcia zajęć w nowym roku szkolnym. Zobacz, kiedy są dni wolne od nauki w nadchodzącym roku, czyli terminy bożonarodzeniowej zimowej przerwy, ferii zimowych, wiosennej przerwy, a także innych dni ustawowo wolnych w 2024 i 2025 roku. Ten rok szkolny ma być wyjątkowo długi, bo zakończy się dopiero 27 czerwca.

Spis treści

Kalendarium roku szkolnego 2024/25

Ministerstwo Edukacji Narodowej podało do informacji kalendarz roku szkolnego 2024/25.

uczeń
Te dni będą wolne. freepik

Sprawdź najważniejsze daty i dni wolne od nauki:

 • 2 września 2024: rozpoczęcie zajęć w nowym roku nauki;
 • 23 – 31 grudnia 2024: zimowa przerwa świąteczna;
 • 20 stycznia 2025 – 2 marca 2025: ferie zimowe (wszystkie tury);
 • 17 kwietnia – 22 kwietnia 2025: wiosenna przerwa świąteczna;
 • maj 2025: egzamin ósmoklasisty i matura (dokładny termin ustala dyrektor CKE do 20.08.24);
 • 25 kwietnia 2025: zakończenie roku nauki 2024/25 dla maturzystów;
 • 27 czerwca 2025: oficjalnie zakończenie zajęć;
 • 28 czerwca – 31 sierpnia 2025: ferie letnie (wakacje).
 • Tak przedstawia się kalendarz szkolny na kolejny rok.

Kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego 2024/25?

Nowy rok szkolny rozpocznie się w poniedziałek, 2 września 2024. Zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 11 sierpnia 2017 r. „w szkołach [...] zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września [...]. Jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek albo sobotę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po dniu 1 września".

Dzień Nauczyciela 2024 jest wolny od szkoły?

Chociaż w kalendarium roku szkolnego 2024/25 opublikowanym przez MEN nie znajdziemy informacji, czy Dzień Nauczyciela jest wolny w szkole, wiele osób stawia sobie takie pytanie.

– W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych – czytamy w art. 74 Karty Nauczyciela.

Szkoła ma jednak obowiązek zapewnić tego dnia opiekę uczniom, a więc pełnić funkcję opiekuńczo-wychowawczą. Dzień Nauczyciela 2024 przypada w poniedziałek.

1 listopada a wolne w szkole

Kolejnym wolnym dniem od nauki, tym razem ustawowo, jest 1 listopada, a więc Uroczystość Wszystkich Świętych. W 2024 roku przypada ona w piątek, co sprawia, że uczniowie mogą liczyć na przedłużony weekend. Wolne mają również pracownicy.

11 listopada. Kiedy przypada?

Nauczyciele, uczniowie i ich rodzice, a także pracownicy innych sektorów będą mieli wolne także w Narodowe Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada. I tutaj możemy liczyć na przedłużony weekend, bo uroczystość ta w 2024 roku przypada w poniedziałek.

Zimowa przerwa bożonarodzeniowa

Termin zimowej przerwy świątecznej jest standardowy i zgodny z rozporządzeniem MEN. Uczniowie na zasłużony odpoczynek udadzą się 23 grudnia 2024 r., a więc w poniedziałek i będą mieć wolne do 1 stycznia 2025 r. (środa), w związku z tym, że Nowy Rok jest również dniem ustawowo wolnym.

Trzech Króli. 6 stycznia to dodatkowy wolny dzień

Dniem ustawowo wolnym od nauki i pracy jest także Święto Objawienia Pańskiego nazywane potocznie Świętem Trzech Króli. Obchodzimy je 6 stycznia, w 2025 roku jest to poniedziałek.

Ferie zimowe 2024/2025

Uczniowie z woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego nie pochodzą długo do szkoły po Bożym Narodzeniu. Już 20 stycznia rozpoczną bowiem międzysemestralny wypoczynek. Sprawdź terminy ferii zimowych 2024/2025 dla wszystkich województw:

 • 20 stycznia - 2 lutego 2025: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
 • 27 stycznia – 9 lutego 2025: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
 • 3 lutego – 16 lutego 2025: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
 • 17 lutego – 2 marca 2025: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

Wiosenna przerwa świąteczna

Zgodnie z przepisami MEN przerwa wielkanocna „rozpoczyna się w czwartek poprzedzający święta i kończy w najbliższy wtorek po świętach”. W 2025 roku zacznie się więc 17 kwietnia, a zakończy 22 kwietnia, w związku z tym, że Wielkanoc przypada 20 kwietnia.

Egzamin ósmoklasisty i matura 2025. Termin

Przypomnijmy, że egzamin ósmoklasisty został na stałe przeniesiony z kwietnia na maj. W 2024 roku odbył się w terminie 14-16 maja. Matury również odbywają się w maju (w 2024 roku w terminie 7-25 maja). Jak będzie w 2025 roku? Zamieścimy tę informację w tekście, jak tylko pojawi się szczegółowy harmonogram od dyrektora CKE, a więc do 20 sierpnia 2024 roku.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z planem roku szkolnego 2024/25 dni, w których odbywa się egzamin klas ósmych i obowiązkowe egzaminy dojrzałości są wolnymi od nauki dla innych uczniów odpowiednio szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Kiedy jest Boże Ciało 2025?

Wolnym dniem od nauki i pracy jest także Boże Ciało, a dokładnie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jak zwykle wypada ono we czwartek. W 2025 roku jest to 19 czerwca. A co z piątkiem po Bożym Ciele? Czy on również jest wolny od szkoły? Może być, ale nie musi. W niektórych placówkach ustanawiane są tzw. dni dyrektorskie.

Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Uczniowie oficjalne zakończą naukę 27 czerwca (piątek), a wakacje rozpoczną dzień później. Po dwumiesięcznym wypoczynku powrócą do szkół dokładnie 1 września 2025 roku, w poniedziałek.

Kalendarz nauczyciela

Warto pamiętać, że dni wolne dla uczniów, to nie zawsze okres, w którym nie pracują nauczyciele. W czasie gdy nie odbywają się lekcje, nauczyciele sprawują funkcje opiekuńcze. Ponadto czas pracy nauczyciela jest taki sam jak w innych zawodach – nie powinien przekraczać 40 godzin tygodniowo, a do zadań nauczyciela należy m.in. przygotowanie do zajęć, dyżurowanie w czasie przerw, kontakt z rodzicami i wiele innych.

Organizacja roku szkolnego 2024/25

Oprócz dni wolnych ujętych w kalendarium dyrektor ma do dyspozycji jeszcze pulę dodatkowych dni bez zajęć dydaktyczno-wychowawczych (tzw. dni dyrektorskie) w wymiarze:

 • do 8 dni – w szkołach podstawowych;
 • do 10 dni – w liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkół I stopnia, branżowych szkół II stopnia, szkołach policealnych i centrach kształcenia zawodowego;
 • do 4 dni – w szkołach specjalnych przysposabiających do pracy.

Dni te mogą być ustanowione – jak czytamy w rozporządzeniu MEN – m.in. w czasie gdy odbywają się egzaminy (egzamin ósmoklasisty, matura, egzamin zawodowy), a także w:

 • w dni świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych;
 • w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki lub potrzebami społeczności lokalnej.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami dyrektor szkoły ustala takie dni „po zasięgnięciu opinii rady szkoły albo rady placówki, a gdy rada nie została powołana – rady pedagogicznej”. Informację o dodatkowych dniach wolnych dyrektor musi przekazać nauczycielom, uczniom i rodzicom do 30 września.

Kalendarz szkolny. Ile dni jest wolnych?

Wiele osób zastanawia się, jaka jest liczba dni nauki i liczba dni wolnych w nowym roku od września 2024 do czerwca 2025. Zgodnie z naszymi wyliczeniami uczniowie będą mieli:

 • 37 dni wolnych od zajęć lekcyjnych (nie licząc weekendów, chyba że weekend wypada np. w przerwie świątecznej).
 • 146 dni, w których będą uczęszczać na zajęcia (nie licząc weekendów).

Jak to się przekłada na miesiące? Na przykładzie województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego, które mają ferie w lutym, okazuje się, że uczniowie będą mieli następującą liczbę dni z lekcjami w poszczególnych miesiącach:

 • 21 – we wrześniu;
 • 22 – w październiku;
 • 19 – w listopadzie;
 • 15 – w grudniu;
 • 21 – w styczniu;
 • 10 – w lutym (dla uczniów, którzy mają wówczas ferie);
 • 21 – w marcu;
 • 18 – w kwietniu;
 • 20 – w maju (może być ich mniej z uwagi na przeprowadzane egzaminy);
 • 19 – w czerwcu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Źródła: rozporządzenie MEN z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego; Kalendarz roku szkolnego 2024/2025.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji