Karta rowerowa 2023. Czy jest obowiązkowa? Jak ją zdobyć? Aktualne przepisy, egzamin na kartę rowerową i mandat za brak dokumentu

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Karta rowerowa 2022. Kto musi ją wyrobić? Jak wygląda egzamin na kartę rowerową?
Karta rowerowa 2022. Kto musi ją wyrobić? Jak wygląda egzamin na kartę rowerową? Fot. Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Wiele osób zastanawia się, czy karta rowerowa jest obowiązkowa. Okazuje się, że tak. Taki dokument powinien posiadać każdy nastolatek w wieku od 10 do 18 lat, który chce poruszać się po drogach na dwóch kółkach. Jak zdobyć kartę rowerową? Co trzeba wiedzieć i umieć na egzamin? Ile wynosi mandat za brak karty rowerowej? Wyjaśniamy.

Spis treści

Czy karta rowerowa jest obowiązkowa?

Karta rowerowa to dokument, który potwierdza wiedzę i umiejętności praktyczne do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzieci w wieku powyżej 10 lat, które nie mają karty rowerowej, nie mogą poruszać się po ulicach na dwóch kółkach bez opieki rodziców. Właśnie dlatego tak ważne jest, by zdać egzamin na kartę rowerową.

Kogo obowiązuje karta rowerowa?

Kto musi mieć kartę rowerową? Dzieci w wieku 10-18 lat, które chcą samodzielnie poruszać się po strefach ruchu. Warto wspomnieć, że karta rowerowa uprawnia także do korzystania przez najmłodszych z hulajnóg elektrycznych, które obecnie są bardzo popularne. Dziecko, które nie zdało egzaminu na kartę rowerową, nie może poruszać się taką hulajnogą bez opieki rodziców.

Czas na nowy rower

Materiały promocyjne partnera

Karta rowerowa 2023. Jak ją zdobyć?

Egzamin na kartę rowerową odbywa się w szkole. Najczęściej przeprowadzany jest latem – w czerwcu. Dyrektor składa pisemny wniosek do Wojewódzkiego Ośrodku Ruchu Drogowego, a po zakończonym egzaminie wydaje uczniom karty rowerowe. W przypadku osób poniżej 18 roku życia, które nie są uczniami szkoły podstawowej, zajęcia odbywają się w WORD-zie, a kartę rowerową wydaje dyrektor ośrodka ruchu drogowego.

Egzamin na kartę rowerową. Jak wygląda?

Uczeń, który chce zdać egzamin na kartę rowerową, musi zmierzyć się z część praktyczną i pisemną. Testy obejmują pytania z następujących kręgów tematycznych:

 • Wyposażenie roweru;
 • Zachowanie wobec pieszego;
 • Pierwsza pomoc;
 • Sygnalizacja świetlna;
 • Przepisy ogólne;
 • Zachowanie przy znakach;
 • Urządzenia transportu osobistego.

Test na kartę rowerową trwa 35 minut i składa się z 25 pytań. Uczeń ma do wyboru trzy odpowiedzi, tylko jedna z nich jest prawidłowa. Można udzielić maksymalnie 4 błędnych odpowiedzi, by zdać egzamin w części teoretycznej. Na stronie kartarowerowa.net.pl uczniowie mają szansę sprawdzić swoją wiedzę i wykonać przykładowe testy na kartę rowerową.

Przygotuj się na sezon rowerowy

Materiały promocyjne partnera

W części praktycznej egzaminu należy wykazać się techniczną umiejętnością jazdy na rowerze. Dziecko będzie poproszone o:

 • Zatrzymanie się w wyznaczonym miejscu;
 • Wykonanie slalomu między pachołkami;
 • Jazdę w linii prostej;
 • Wykonanie tzw. ósemki.

Karta rowerowa i mandat za brak dokumentu. Ile wynosi?

Osoba w wieku od 10 do 18 lat, która nie posiada karty rowerowej, a porusza się w strefie ruchu bez opieki dorosłego, może otrzymać mandat. Zgodnie z nowym taryfikatorem mandatów, który obowiązuje od 2022 roku, kara za jazdę rowerem bez odpowiednich uprawnień wynosi 200 zł (wcześniej wynosiła 100 zł). Poniosą ją oczywiście rodzice dziecka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji