Katarzyna Dekarczyk. Widzi o wiele więcej niż tylko twarze swych uczniów

Ewelina Żuberek
archiwum prywatne/ Katarzyna Dekarczyk
Drugie miejsce zajęła Katarzyna Dekarczyk z II Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku-Kamiennej: - Jest mi niezmiernie miło, że to, co robię, jest tak pozytywnie odbierane.

Marzyła o zawodzie nauczyciela

Katarzyna Dekarczyk studia wyższe ukończyła na Uniwersytecie Gdańskim. Jest też doktorem nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa. Po ukończeniu studiów powróciła w rodzinne strony, gdzie rozpoczęła swoją trwającą już ponad 20 lat karierę zawodową. Obecnie uczy w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Adama Mickiewicza w Skarżysku-Kamiennej. Pracuje tu od czterech 4 lat. Katarzyna Dekarczyk uczyła również w szkołach podstawowych w Skarżysku-Kamiennej, szkołach zawodowych, gimnazjach i uczelniach wyższych.

Pani Katarzyna przyznaje, że od zawsze chciała zostać nauczycielką, a to, że po 20 latach pracy nadal czuje z niej satysfakcję, świadczy o tym, że podjęła świadomą i dobrą decyzję

- W swojej pracy najbardziej lubię kontakt z młodzieżą. Staram się zawsze pomagać swoim podopiecznym, by wiedzieli, że mogą do mnie przyjść i powiedzieć o swoich troskach, które zostaną wysłuchane. Moim zdaniem osoba, która chce podjąć pracę jako nauczyciel w klasach szkoły ponadpodstawowej, musi przede wszystkim mieć dużą cierpliwość, lubić pracę z młodzieżą, a także być osobą wyrozumiałą. Oprócz tego powinna mieć odpowiednie podejście do młodzieży i umieć wzbudzić w nich zaufanie - mówi Katarzyna Dekarczyk.

Jest również lektorem w szkole językowej Global w Skarżysku-Kamiennej. Nasza laureatka w 2022 roku uzyskała tytuł trenera kreatywnego umysłu, a organizatorem szkolenia był Mózg na warsztat - Edukacja dla Uczących.

- Jako nauczyciel nie poszerzam ludzkich umysłów, ja je przebudzam. Widzę więcej niż tylko twarze swych uczniów. Staram się zobaczyć ich dusze - mówi pani Katarzyna.

Zachęca do rozwijania talentów

Ciągły rozwój i zdobywanie nowej wiedzy stanowi dla Niej podstawę do bycia najlepszą w tym, co robi. Satysfakcję i dumę przynosi Jej świadomość, że ludzie wchodzą na rynek pracy przygotowani przez Nią do komunikacji międzynarodowej.

- Nauczyciel to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci, bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to, co w nim najlepszego cudzym dzieciom. Nauczyciel to ktoś, kto widzi w każdym dziecku wyjątkową osobę i zachęca ją do rozwijania swoich indywidualnych talentów oraz mocnych stron - podkreśla.

Wynik osiągnięty w plebiscycie edukacyjnym to dla Niej wielka duma, radość i satysfakcja z realizacji podjętych celów i wyzwań. - Przede wszystkim jest świadectwem, że to, co robię, ma sens. To potwierdzenie, że moje działania przynoszą efekty. Udział w plebiscycie był przyjemnością, ale i wyzwaniem. Jest mi niezmiernie miło, że to, co robię, jest tak pozytywnie odbierane - mówi Katarzyna Dekarczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji