Każdy może być sportowcem! „Drużyna Energii” zachęca do aktywności fizycznej i łączy społeczność szkolną

Materiał informacyjny Energa
Na ruch zawsze jest dobry moment. Niezależnie od wieku, statusu materialnego, kondycji czy wiedzy na temat sportu. O tym powinny pamiętać nie tylko dzieci, ale także ich nauczyciele i rodzice, którzy od małego mogą szczepić ducha różnych form aktywności fizycznej. Dla młodzieży dobrym krokiem do zwiększenia porcji ruchu w swoim życiu może być dołączenie do „Drużyny Energii”. Na czym polega akcja? Dlaczego warto wziąć w niej udział?

Dla dużej części młodzieży sport to przykra konieczność. Już prawie 1/3 uczniów rezygnuje z uczęszczania na lekcje wychowania fizycznego. O ile część ma ku temu powody zdrowotne, większość wybiera wygodę. Przełamanie barier i podziałów to szansa na zbudowanie sportowej pewności u malucha lub dorastającego nastolatka. Aktywność fizyczna to nie tylko sukcesy, medale i ciągła rywalizacja. To także codzienne pokonywanie strachu, podnoszenie poprzeczki i dyscyplina. Nie liczy się to, na jakim ktoś jest poziomie, ważne jest to, ile ruch wnosi do jego życia.

Zwłaszcza młodzież powinna traktować sport jako zabawę. Regularny ruch, niekoniecznie w formie formalnych ćwiczeń, nie tylko oderwie ich od bodźców zewnętrznych, ale uwolni pokłady energii i pomogą zbudować mocniejszą więź z innymi dziećmi.

Drużyna Energii - lekcja wychowania fizycznego, którą kochają uczniowie

Dostęp do elektroniki, natłok zajęć – to wszystko może sprawić, że uczniowie nawet nie myślą o sportowym wysiłku. Dlaczego nie myślą? Bo brakuje im innego bodźca. Niezwykle istotna jest tutaj rola rodziców i nauczycieli. Motywowanie i stwarzanie przestrzeni do różnych aktywności pozwoli młodzieży na własnej skórze odczuć, jak ciekawy i przyjemny może być ruch.

Każdy może być sportowcem! „Drużyna Energii” zachęca do aktywności fizycznej i łączy społeczność szkolną

Dzięki grom zespołowym oraz prostym aktywnościom z przyjaciółmi, uwalnia się nie tylko chęć rywalizacji, ale również element socjalizacji. Najmłodsi uczą się, że aby odnieść sukces, trzeba współpracować, znać swoje słabsze i mocniejsze strony. Czasem wspólna zabawa daje więcej niż wynik. Na to stawia akcja „Drużyna Energii”, zainicjowana przez Energę z Grupy ORLEN. W edukacyjno-sportowym projekcie po raz szósty weźmie udział ponad sto szkół, które będą wykonywać ćwiczenia przygotowane przez ambasadorów wydarzenia.

Obserwowanie innych placówek, które już poznały smak bycia w „Drużynie Energii”, a także samego konkursu, może być doskonałą zachętą dla młodych osób. „Jeśli inni mogą, to my też”, tak może pomyśleć znaczna część z nich i już za rok stanąć do wspólnego wykonywania sportowych zadań i być może zdobywania nagród.

Akcja co roku cieszy się zainteresowaniem wielu uczniów. Przy okazji zabawy z rówieśnikami, budują zdrowe nawyki i mają szansę być częścią ważnego projektu.

Nad tym, aby czynne uczestnictwo sportowe zostało zachowane, co roku czuwa grono ambasadorów. W tej edycji sportowe środowisko reprezentują przedstawiciele m.in.

  • żeglarstwa,
  • piłki nożnej,
  • biegów z przeszkodami,
  • koszykówki,
  • siatkówki,
  • ampfutbolu.

Wśród gwiazd jest Marcin Oleksy, amp futbolista, reprezentant kraju, który od kilku tygodni jest na ustach całego świata w związku z wygraniem plebiscytu FIFA na Bramkę Roku 2022.

Akcja „Drużyna Energii”, zaproponowana przez Energę z Grupy ORLEN, od kilku sezonów pokazuje, że sport to przede wszystkim dobra zabawa. Można spędzić fantastyczny czas z przyjaciółmi, a przy okazji kształtować swoje zdrowie fizyczne.

„Drużyna Energii” jak zbierać punkty?

Aby dołączyć do konkursu, nie potrzeba talentu, wystarczą dobre chęci i gotowość do ćwiczeń. Na dalszym etapie uczestnicy będą wykonywać zadania przygotowane przez gwiazdy sportu. Za każde będzie można zdobyć punkty, których łączna ilość zadecyduje o rankingu i awansie do finału zabawy. Liczy się przede wszystkim udział – im więcej uczniów zaangażuje się do wspólnego ćwiczenia, tym większa szansa szkoły na sukces w projekcie.

Każdy może być sportowcem! „Drużyna Energii” zachęca do aktywności fizycznej i łączy społeczność szkolną

„Drużyna Energii” – kto może wziąć udział w konkursie i jak się zgłosić?

„Drużyna Energii” skierowana jest do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych. Chętne szkoły mogły zgłosić się do projektu, rejestrując się na DruzynaEnergii.pl, a następnie do 21 kwietnia br. musiały przygotować wideo o sportowym charakterze swojej placówki, o maksymalnej długości 150 sekund.

Materiały mógł przesłać dyrektor lub nauczyciel za pomocą formularza dostępnego po zalogowaniu na swoim koncie na DruzynaEnergii.pl. Szkoły, które już brały udział w projekcie i nie chciały rywalizować o zestawy strojów sportowych, nie musiały przygotowywać prezentacji multimedialnej, wystarczyła wówczas ponowna rejestracja nauczyciela i akceptacja aktualnego regulaminu.

„Drużyna Energii – nagrody dla zwycięzców

100 drużyn, których filmy zostały najwyżej ocenione, otrzymają markowe stroje dla uczniów i trenerów. Następnie, poprzez zabawę i integrację. Następnym krokiem jest wspólna walka o nagrody, wykonując zestawy ćwiczeń. Grupy z najwyższą frekwencję i najlepiej wykonanymi zadaniami sportowymi mogły wygrać następujące nagrody:

  • wizytę ambasadorów projektu i niesamowitą lekcję WF w czterech najlepszych szkołach,
  • wycieczkę do Gdańska i rywalizację o Puchar „Drużyny Energii”, a także dodatkowe nagrody i wyróżnienia indywidualne.

Więcej o projekcie przeczytasz na DruzynaEnergii.pl.

Wydarzenie można śledzić na bieżąco, wchodząc na Facebooka Drużyny Energii lub #DruzynaEnergii, i wypatrywać wszystkich wiadomości związanych z 6. edycją Drużyny Energii, ale i następnymi, które będą miały miejsce w kolejnych latach!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji