Kiedy jest rekrutacja do przedszkoli 2023/2024? Termin składania wniosków, zasady i etapy zapisów. Te kryteria należy spełnić

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Terminy, etapy i zasady rekrutacji do przedszkoli 2023/2024.
Terminy, etapy i zasady rekrutacji do przedszkoli 2023/2024. unsplash/ Erika Fletcher
Kiedy jest rekrutacja do przedszkoli 2023/2024? W większości miejsc już trwa. Rodzice zastanawiają się, do jakiej placówki zapisać dziecko i czy znajdą w niej wolne miejsca. Terminy rekrutacji do przedszkoli, tak jak zwykle, różnią się od siebie w zależności od regionu. W tym tekście znajdują się wszystkie najważniejsze informacje na temat zapisów do przedszkoli: etapy rekrutacji, kryteria przyjmowania dzieci i dokumenty, które trzeba złożyć w zależności od miejsca zamieszkania. Wyjaśniamy też, jak skorzystać z elektronicznego systemu rekrutacji do przedszkoli.

Spis treści

Kiedy jest rekrutacja do przedszkoli 2023/2024? Najważniejsze terminy

Zapisy do przedszkoli zazwyczaj odbywają się w lutym i marcu. Nie inaczej będzie w roku 2023/2024. Terminy rekrutacji do przedszkoli są jednak inne w zależności od miasta. Poniżej podajemy daty zapisów w zależności od regionu:

 • Warszawa: od 7 marca 2023 roku;
 • Kraków: od 1 do 21 marca 2023 roku;
 • Wrocław: od 22 marca (godz. 12.00) do 29 marca 2023 (godz. 15.00);
 • Poznań: od 14 do 25 marca 2023;
 • Szczecin: od 6 do 24 marca 2023;
 • Łódź: od 5 do 20 kwietnia 2023 (godz. 15.00);
 • Gdańsk: od 1 marca (godz. 12.00) do 15 marca 2023 (godz. 16.00)
 • Bydgoszcz: od 20 marca (godz. 8.00) do 4 kwietnia (godz. 00.00)
 • Lublin: od 27 lutego (godz. 8.00) do 10 marca (godz. 15.00);
 • Białystok: od 27 lutego do 10 marca 2023 (godz. 15.00).

Powyższe daty to terminy składania wniosków do przedszkoli. Powinny one zostać podane do publicznej wiadomości do końca stycznia 2023 roku. Zamieszczane są też na stronie urzędu miasta lub gminy oraz na stronie wybranego przedszkola. Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki:

„Terminy zapisów znajdziesz na stronie internetowej twojego urzędu miasta lub gminy. Znajdziesz tam też listę przedszkoli, które uczestniczą w rekrutacji, z informacją o liczbie wolnych miejsc”.

Etapy rekrutacji do przedszkoli 2023/2024. Jak zapisać dziecko do placówki?

Rekrutacja do przedszkoli odbywa się w poszczególnych etapach. Co trzeba zrobić, by zapisać dziecko do przedszkola? Oto poradnik krok po kroku:

 1. Wybierz przedszkole, do którego chcesz zapisać dziecko. Skontaktuj się z placówką i dowiedz się, czy prowadzi ona rekrutację stacjonarną, czy przez internet i kiedy się ona zaczyna.
 2. Jeśli przedszkole prowadzi jedynie rekrutację na miejscu to: pójdź do tego przedszkola, weź, wypełnij, a następnie złóż wniosek o przyjęcie do placówki.
 3. Jeśli przedszkole prowadzi rekrutację online, to: wejdź na stronę urzędu miasta lub gminy, następnie zarejestruj się w elektronicznym systemie rekrutacji do przedszkola. Wyświetlą się wówczas placówki w twoim mieście lub gminie. Wybierz trzy, na których najbardziej ci zależy, pamiętając o tym, że liczy się kolejność (pierwsze przedszkole powinno być więc tym, do którego najbardziej chcesz posłać dziecko). Zakończ rekrutację, klikając odpowiedni przycisk. Jeśli urząd lub gmina poprosi cię o zaniesienie dokumentów do placówki, zrób to.
 4. Poczekaj na ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
 5. Jeśli dziecko zostało zakwalifikowane do przedszkola, donieś wszystkie wymagane dokumenty.
 6. Poczekaj na ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.
 7. W momencie, gdy dziecko nie zostało przyjęte do danej placówki, możesz odwołać się od tej decyzji do urzędu gminy/miasta lub poprosić o wskazanie innej placówki dla dziecka.

Szczegółowe terminy poszczególnych etapów rekrutacji do przedszkoli w różnych miastach, zostaną ogłoszone już wkrótce. Najlepiej jest śledzić stronę danego urzędu miasta lub gminy.

Elektroniczny system rekrutacji do przedszkoli. Czym jest i jak działa?

Większość przedszkoli prowadzi zapisy do przedszkoli przez internet. Dzieje się to przez elektroniczny system rekrutacji. Przekierowanie do tej platformy znajduje się na stronie danego urzędu miasta lub gminy (np. tak wygląda elektroniczny system rekrutacji w Warszawie). Znajdują się tam też wszystkie niezbędne dla rodziców informacje, m.in. kryteria, etapy zapisów czy lista placówek i ich oferty. Należy się zalogować w systemie, a następnie postępować zgodnie z instrukcją, która została zamieszczona powyżej.

Jakie dokumenty trzeba złożyć w trakcie rekrutacji do przedszkoli 2023/2024?

Najważniejszym dokumentem, jaki trzeba złożyć, jest oczywiście wniosek o przyjęcie do przedszkola. W zależności od trybu zapisów składamy go w danej placówce lub online za pośrednictwem elektronicznego systemu rekrutacji. Jakie dokumenty mogą być jeszcze wymagane?

 • oświadczenie o wielodzietności rodziny napisane samodzielnie (jeśli dziecko jest z rodziny wielodzietnej);
 • orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność lub orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności (jeśli dziecko jest niepełnosprawne);
 • prawomocny wyrok sądu rodzinnego (który stwierdza rozwód albo separację) albo akt zgonu rodzica oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem. Oświadczenie znajduje się w przedszkolu albo urzędzie gminy lub miasta. Można je także napisać samodzielnie (jeśli rodzic samotnie wychowuje dziecko);
 • dokument, który potwierdzi, że dziecko wychowuje się w rodzinie zastępczej (jeśli dziecko wychowywane jest w rodzinie zastępczej).

Zasady rekrutacji do przedszkoli 2023/2024. Jakie kryteria brane są pod uwagę?

Urząd miasta lub gminy sam ustala kryteria przyjmowania dziecka do przedszkola. Zazwyczaj jednak w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci:

 • z rodzin wielodzietnych;
 • z niepełnosprawnością;
 • te, których rodzice lub rodzeństwo są niepełnosprawni;
 • wychowywane przez jednego rodzica;
 • wychowywane w rodzinie zastępczej.

Ponadto w rekrutacji do przedszkola pod uwagę bierze się też: miejsce zamieszkania dziecka, miejsce odprowadzania podatku oraz odległość miejsca zamieszkania od przedszkola. Warto wiedzieć, że gmina musi zapewnić miejsce w przedszkolu każdemu dziecku w wieku od 3 roku życia, które mieszka na jej terenie.

Inne przydatne informacje na temat rekrutacji do przedszkola znajdują się na stronie gov.pl.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji