Kierunki studiów, które nie cieszą się obecnie popularnością. Chętnych brak. Nie było nawet pół kandydata na jedno miejsce!

Magdalena Konczal
Na Uniwersytecie Warszawskim w roku akademickim 2021/2022 najmniej popularnym kierunkiem studiów była informacja naukowa i bibliotekoznawstwo.
Na Uniwersytecie Warszawskim w roku akademickim 2021/2022 najmniej popularnym kierunkiem studiów była informacja naukowa i bibliotekoznawstwo. Piotr Smoliński/ Polska Press
Rozpoczął się rok akademicki 2022/2023. Na wielu uczelniach w minionym tygodniu miały miejsce uroczyste inauguracje. Sporo mówiło się o najpopularniejszych kierunkach studiów. Wśród nich była m.in. psychologia, informatyka, zarządzanie czy prawo*. A co z najmniej popularnymi kierunkami studiów? Młodzi ludzie coraz rzadziej decydują się na studiowanie np. informacji naukowej i bibliotekoznawstwa. Na Uniwersytecie Warszawskim chętnych było nawet nie pół kandydata na jedno miejsce!

Spis treści

Najmniej popularnie kierunki studiów. Co znalazło się na liście?

Zgodnie z danymi za ubiegły rok akademicki na Uniwersytecie Warszawskim najmniej (bo 0,4) kandydatów ubiegało się o przyjęcie na kierunek informacja naukowa i bibliotekoznawstwo. Niewiele więcej (0,6) chciało dostać się na studia o nazwie ukrainistyka z językiem angielskim. W piątce kierunków, gdzie liczba kandydatów na jedno miejsce była bardzo niska, znalazły się także:

  • Filologia białoruska z językiem angielskim (0,7);
  • Nauczanie języków obcych (0,8);
  • Filologia bałtycka (0,8).

Popularnością na UW nie cieszyły się również: slawistyka (1,1), studia wschodnie (1,1), kulturoznawstwo Europy Środkowo-Wschodniej (1,3). Co ciekawe w tym zestawieniu znalazł się także kierunek ścisły, a więc nauczanie fizyki (1,4). W roku akademickim 2022/2023 z oferty studiów na Uniwersytecie Warszawskim zniknął najrzadziej wybierany kierunek, czyli informacja naukowa i bibliotekoznawstwo. Takie studia można podjąć jedynie w trybie niestacjonarnym.

Które kierunki nie zostały uruchomione z powodu braku popularności?

Oprócz informacji naukowej i bibliotekoznawstwa na UW w tym roku z listy ofert na uczelniach zniknęły także: kultura Rosji i narodów sąsiednich oraz rosjoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, filologia rosyjska na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, filologia germańska na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a także inżynieria meblarstwa na Politechnice Białostockiej.

Powodem był brak chętnych na studiowanie tych kierunków. Można przypuszczać, że na zmniejszenie się popularności studiów związanych z kulturą i językiem Rosji miała wpływ wojna na Ukrainie.

Zazwyczaj w listopadzie uczelnie publikują informacje na temat najbardziej obleganych i najmniej popularnych kierunków studiów w bieżącym roku akademickim. Wkrótce dowiemy się więc, co młode osoby chętnie studiują, a w jakich dziedzinach nie chcą się dalej kształcić.

Najpopularniejsze kierunki studiów. Jest jeden faworyt

Pisaliśmy już o najpopularniejszych kierunkach studiów w tym roku akademickim. Na wielu uczelniach bezkonkurencyjnym zwycięzcą była psychologia. Wśród popularnych dziedzin znalazły się także m.in. prawo, filologia angielska, kierunek lekarski czy zarządzanie. Są to więc kierunki, które zgodnie z danymi opublikowanymi przez MEiN cieszyły się największym zainteresowaniem także w ubiegłym roku. Oficjalne ogólnopolskie informacje na temat najbardziej obleganych kierunków studiów zostaną opublikowane na stronie rządowej mein.gov.pl w listopadzie 2022 roku.

*Dane MEiN za rok akademicki 2021/2022.

Źródła: mein.gov.pl; DGP, rekrutacja.uw.edu.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ważne: można pójść na bibliotekoznawstwo, tylko po tym kierunku nie ma szansy na pracę w wyuczonym zawodzie. Zresztą, jakim zawodzie?

To samo dotyczy wielu innych kierunków uniwersyteckich, niekiedy również tych obleganych.
G
Gość
9 października, 20:17, Gość:

Pewnie ,ze psychologia ma wziecie !Tylu psychicznych Polakow jeszcze nigdy nie bylo !

Piedrolisz przygłupie. Psychologia jest oblegana od czasów PRL.

G
Gość
Pewnie ,ze psychologia ma wziecie !Tylu psychicznych Polakow jeszcze nigdy nie bylo !
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji