Klasa humanistyczna w liceum. Czy warto się na nią zdecydować? Oto wady i zalety. Jaki profil w liceum wybrać?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Uczeń sięga po książkę // Jak wygląda nauka w klasie humanistycznej? Wady i zalety.
Uczeń sięga po książkę // Jak wygląda nauka w klasie humanistycznej? Wady i zalety. unsplash/ Pierre Bamin
Jaki profil w liceum wybrać? To pytanie, które stawia sobie obecnie coraz więcej absolwentów szkół podstawowych. W zależności od konkretnej placówki uczniowie mają do wyboru różne profile i tzw. rozszerzenia. Jedną z opcji jest klasa humanistyczna. Jak tam wygląda nauka? Które przedmioty są rozszerzone? Na jakie studia można iść po klasie humanistycznej? Wyjaśniamy.

Spis treści

Profile w liceum. Który z nich wybrać?

Wybór profilu w liceum jest bardzo ważny, ponieważ w dużym stopniu rzutuje on na dalszą ścieżkę kariery, podejmowaną przez młodego człowieka. Tegoroczni absolwenci szkół podstawowych stoją więc przed wyborem nie tylko szkoły, ale także profilu w liceum. Do jakich klas można uczęszczać w szkole średniej? Zazwyczaj są to:

 • Klasa matematyczno-fizyczna lub matematyczno-informatyczna, gdzie rozszerzane są przedmioty ścisłe: matematyka, fizyka czy informatyka. To dobry wybór dla osób, które w przyszłości chcą kontynuować naukę na politechnikach.
 • Klasa biologiczno-chemiczna przeznaczona jest z kolei dla osób, które swoją przyszłość wiążą z wykonywaniem zawodów medycznych, np. lekarz, pielęgniarka, biotechnolog itd.
 • Klasa humanistyczna to dobry wybór dla miłośników języka polskiego oraz historii, którzy w przyszłości chcą studiować kierunki filozoficzne, socjologiczne czy historyczne.
 • Klasa językowa będzie dobrą opcją dla wszystkich tych, którzy lubią uczyć się języków obcych, a w przyszłości zamierzają zostać filologami.
 • Klasa mundurowa lub wojskowa może okazać się odpowiednim wyborem dla osób, dla których ważna jest sprawność fizyczna, a po szkole chcą udać się do służb mundurowych: wojska, policji czy straży.

Szkoły średnie prześcigają się w ofertach dla uczniów. Powstają więc też klasy dziennikarskie, prawnicze, europejski, artystyczne, ekonomiczne czy sportowe. Przed wyborem konkretnego profilu warto dokładnie zapoznać się z programem nauczania i dodatkowymi aktywnościami, które oferuje dana placówka.

Klasa humanistyczna a rozszerzone przedmioty. Kto powinien wybrać ten profil?

Profil humanistyczny w liceum przeznaczony jest dla osób, które lubią czytać, dyskutować czy recytować. To dobry wybór dla wszystkich osób, interesujących się człowiekiem, historią i światem, którzy chcą dalej rozwijać swoje kompetencje i predyspozycje.

W klasach humanistycznych najczęściej rozszerzanymi przedmiotami są: język polski i historia. Jednak w zależności od konkretnej szkoły uczniowie, którzy wybiorą ten profil, mogą mieć położony nacisk także na inne przedmioty, np. filozofię, wiedzę o społeczeństwie czy język łaciński i kulturę antyczną.

Zajęcia dodatkowe w klasie humanistycznej

Oprócz rozszerzanych przedmiotów bardzo ważne są także zajęcia dodatkowe, które oferuje dana placówka. Dla klas humanistycznych często organizowane są wyjazdy do:

 • teatru;
 • galerii obrazów i dzieł sztuki;
 • muzeów;
 • opery.

Ponadto uczniowie mają szansę uczestniczyć w kółkach zainteresowań, np. filmowych, recytatorskich czy teatralnych. Szkoły często współpracują z różnego rodzaju organizacjami kulturalnymi, dzięki czemu odbywają się wyjścia m.in. do radia czy redakcji gazet. Takie zajęcia rozwijają wśród młodych ludzi kreatywność, doskonalą kompetencje komunikacyjne, interpersonalne i językowe. Bardzo często są dobrym punktem wyjścia do rozpoczęcia studiów na określonym kierunku humanistycznym.

Klasa humanistyczna. I co dalej?

Wiele osób zastanawia się, co można robić po klasie humanistycznej. Chociaż zwykło się mawiać, że bardziej opłacalna praca znajdzie się raczej dla umysłów ścisłych, a nie humanistycznych, to warto jednak podążać za swoimi zainteresowaniami i zdecydować się na wybór profilu z rozszerzonym językiem polski i historią. Dlaczego?

Jest bardzo dużo ciekawych kierunków studiów, na które można się zdecydować po klasie humanistycznej, np.:

 • Studia filologiczne (m.in. filologia polska, filologia angielska, sinologia itd.);
 • Psychologia;
 • Kulturoznawstwo;
 • Dziennikarstwo;
 • Prawo;
 • Administracja;
 • Coaching;
 • Archeologia
 • Historia;
 • Edytorstwo;
 • Filozofia;
 • Historia sztuki;
 • Kognitywistyka;
 • Politologia;
 • Kryminologia.

To tylko część kierunków, które można studiować po ukończeniu klasy humanistycznej. A jaki zawód wybrać, gdy interesujemy się szeroko pojętą humanistyką? Oprócz znanych nam zawodów polonisty czy prawnika są to także: copywriter, UX writer, korektor, redaktor czy specjalista SEO/SEM.

Czy warto iść na profil humanistyczny?

Odpowiedź na pytanie, czy warto wybrać klasy humanistyczną, brzmi: to zależy. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na swoje zainteresowania, predyspozycje i możliwą dalszą ścieżkę edukacyjną. Poza tym istotna jest także oferta konkretnej szkoły. Warto dokładnie ją przejrzeć, a najlepiej porozmawiać z uczniami, którzy uczęszczali do klasy humanistycznej.

Wady i zalety uczęszczania do klasy humanistycznej

Klasa humanistyczna ma mnóstwo zajęć, jak chociażby wspomniane zajęcia dodatkowe, wyjścia do kin, teatrów, oper czy muzeów, które z pewnością poszerzają horyzonty. Poza tym uczniowie na lekcjach języka polskiego mają więcej czasu, by dyskutować, czy dogłębnie omówić lektury, także te spoza kanonu. W niektórych szkołach organizowane są zajęcia z dziennikarzami, prawnikami czy filmowcami. Z pewnością są to plusy uczęszczania do klasy humanistycznej.

A jakie są wady? Wiele osób wciąż uważa, że do klasy humanistycznej idą osoby, które nie radzą sobie z przedmiotami ścisłymi i nie mają pomysłu na swoją przyszłość. Uczniowie, chodzący do klasy humanistycznej, którzy w międzyczasie zdecydują, że na maturze chcą zdawać rozszerzoną matematykę czy chemię, będą mieli sporo do nadrobienia. Poza tym większość zawodów po studiach humanistycznych jest mniej opłacana. Dużo jednak zależy od konkretnego ucznia i jego planu na siebie. Warto zdecydować się na profil humanistyczny, kiedy przedmioty takie jak język polski czy historia naprawdę nas interesują.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji