Klasa matematyczno-fizyczna w liceum. Czy warto się na nią zdecydować? Podpowiadamy, jaki profil wybrać w liceum

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Obliczenia na tablicy // Klasa matematyczno-fizyczna w liceum. Czy warto wybrać ten profil?
Obliczenia na tablicy // Klasa matematyczno-fizyczna w liceum. Czy warto wybrać ten profil? reshot/ jamie_ongus
Uczniowie zastanawiają się, jaki profil wybrać w liceum. To bardzo ważna decyzja, ponieważ na jej podstawie odbywać się będzie dalszy rozwój edukacyjny m.in. wybór studiów i ścieżki kariery. Klasa matematyczno-fizyczna przeznaczona jest dla umysłów ścisłych, a więc osób, które swoją przyszłość wiążą z kształceniem na uczelniach politechnicznych. Jak wygląda nauka w takiej klasie? Które przedmioty są rozszerzane? Na jakie studia można iść po profilu matematyczno-fizycznym? Wyjaśniamy.

Spis treści

Jaki profil w liceum wybrać?

Dla tegorocznych absolwentów szkół podstawowych niezwykle ważny jest nie tylko wybór placówki, do której od września będą uczęszczać, ale także zdecydowanie się na odpowiedni profil w liceum. Uczniowie najczęściej mają do wyboru poniższe klasy:

 • Klasa matematyczno-fizyczna lub matematyczno-informatyczna, gdzie rozszerzane są przedmioty ścisłe: matematyka, fizyka czy informatyka. To dobry wybór dla osób, które w przyszłości chcą kontynuować naukę na politechnikach.
 • Klasę biologiczno-chemiczna przeznaczona jest z kolei dla osób, które swoją przyszłość wiążą z wykonywaniem zawodów medycznych, np. lekarz, pielęgniarka, biotechnolog itd.
 • Klasa humanistyczna to dobry wybór dla miłośników języka polskiego oraz historii, którzy w przyszłości chcą studiować kierunki filozoficzne, socjologiczne czy historyczne.
 • Klasa językowa będzie dobrą opcją dla wszystkich tych, którzy lubią uczyć się języków obcych, a w przyszłości zamierzają zostać filologami.
 • Klasa mundurowa lub wojskowa może okazać się odpowiednim wyborem dla osób, dla których ważna jest sprawność fizyczna, a po szkole chcą udać się do służb mundurowych: wojska, policji czy straży.

Szkoły średnie proponują także inne profile. Coraz częściej powstają klasy dziennikarskie, prawnicze, ekonomiczne, europejskie czy sportowe. Zanim zdecydujemy się na którąś z nich, dobrze jest zapoznać się z planem lekcji, rozszerzanymi przedmiotami i liczbą godzin, a także dodatkowymi zajęciami realizowanymi w ramach konkretnego profilu. Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych trwa, a wraz z nią prezentowane są konkretne klasy.

Klasa matematyczno-fizyczna a rozszerzone przedmioty. Dla kogo jest ten profil?

Klasa matematyczno-fizyczna nazywana niekiedy profilem politechnicznym przeznaczona jest dla umysłów ścisłych, których fascynuje matematyka, informatyka i fizyka. Takie osoby w przyszłości zamierzają studiować kierunki techniczne na uniwersytetach, politechnikach czy uczelniach technicznych.

Niektórzy zastanawiają się, czy klasa matematyczno-fizyczna jest dla nich odpowiednia. Na tym profilu liczy się sprawna umiejętność wykonywania obliczeń, ale także znajomość świata cyfrowego. Jeśli więc chcesz zostać przyszłym informatykiem czy ekonomistą, ta klasa będzie dla ciebie odpowiednia. Przedmioty, które są najczęściej rozszerzane w klasie matematyczno-fizycznej to: matematyka, fizyka oraz informatyka.

Zajęcia dodatkowe w klasie matematyczno-fizycznej

Oprócz przedmiotów szkolnych bardzo ważne są także zajęcia dodatkowe organizowane w ramach nauki na konkretnym profilu. W klasie matematyczno-fizycznej są to m.in.:

 • Wyjazdy na wykłady z matematyki i fizyki organizowane przez uczelnie wyższe;
 • Uczestniczenie w wyjazdach tematycznych (np. w Nocy Naukowców);
 • Zajęcia z robotyki;
 • Wycieczki do centrów nauki i muzeów techniki.

W zależności od szkoły średniej zajęcia dodatkowe mogą się od siebie różnić. Uczniowie z tej klasy mają szansę uczestniczyć w konkursach i olimpiadach matematycznych, a także kółkach zainteresowań. Wszystkie te zajęcia mogą rozwinąć u młodych ludzi zainteresowanie naukami ścisłymi, a także być dobrą podstawą do rozpoczęcia studiów, na przykład na politechnice.

Klasa matematyczno-fizyczna. Co dalej?

Mówi się o tym, że opłaca się chodzić do klasy matematyczno-fizycznej, bo nauki ścisłe mają coraz większe znaczenie we współczesnym świecie. Wiele osób zastanawia się jednak, co można robić po tym profilu. Możliwości jest naprawdę wiele.

Oto tylko niektóre z kierunków, jakie można studiować po uczęszczaniu do klasy matematyczno-fizycznej:

 • Informatyka;
 • Zarządzanie;
 • Budownictwo;
 • Administracja;
 • Automatyka i robotyka;
 • Cyberbezpieczeństwo;
 • Elektronika i telekomunikacja;
 • Inżyniera biomedyczna;
 • Matematyka;
 • Mechanika i budowa maszyn;
 • Mechatronika;
 • Telekomunikacja;
 • Transport;
 • Fizyka techniczna;
 • Lotnictwo i kosmonautyka.

Jaki zawód można wykonywać, gdy mamy umysł ścisły? Propozycji jest naprawdę sporo. Intensywnie rozwija się sektor IT. Obecnie potrzeba nie tylko programistów, ale także testerów, devOpsów, a także specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa. Ważne są nie tylko studia, ale przede wszystkim posiadane umiejętności.

Czy warto iść na tzw. mat-fiz? Wady i zalety tego profilu

Profil matematyczno-fizyczny jest bardzo przyszłościowy. Umiejętności logicznego myślenia, szybkiego liczenia i dogłębnego rozeznawania się w tematach cyfrowych z pewnością przydadzą się młodym ludziom niezależnie od tego, jaki zawód będą wykonywali w przyszłości. Zalet uczęszczania do klasy matematyczno-fizycznej jest więc sporo. Profil ten będzie się od siebie różnił w zależności od szkoły średniej, właśnie dlatego przed decyzją o pójściu do tej klasy, warto jest zebrać opinie uczniów z danej szkoły.

Zaletami tzw. mat-fizu są z pewnością duże perspektywy po ukończeniu liceum, możliwości związane z wysoki zarobkami i studiowaniem atrakcyjnych kierunków na uczelni. Jest też jednak trochę wad. Niektórzy uczniowie nie radzą sobie z materiałem, a rozszerzony poziom matematyki czy fizyki okazuje się dla nich zbyt skomplikowany. Dobrym pomysłem będzie dokładne rozeznanie swoich predyspozycji i planów, a następnie wybranie odpowiedniego profilu w liceum.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji