Co rozwijać u dzieci? Poznaj kompetencje przyszłości
Przy okazji powrotu do szkół młodzież, dzieci oraz ich rodzice mogą się zastanawiać, czy szkoła i studia wystarczająco dobrze przygotowują je do dorosłego życia? Obserwując rynek pracy i zmieniające się potrzeby pokoleń trudno nie zgodzić się z tym, że kompetencje przyszłości to więcej niż wiedza teoretyczna z przedmiotów szkolnych czy dyplom ukończenia uczelni.
Jakie kompetencje są potrzebne, aby stawiać czoło osobistym i zawodowym wyzwaniom? Według danych Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości najbardziej przydatnymi kompetencjami w przyszłości będą:
- praca w zespole,
- umiejętności techniczne i cyfrowe,
- analiza danych,
- rozwiązywanie złożonych problemów,
- kreatywność.
Znaczenie rozwijania kompetencji przyszłości
O kompetencjach przyszłości mówiono także podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W panelu „Kompetencje przyszłości. Czym są i jak je kształtować? Czy stanowią odpowiedź na wyzwania współczesnego świata?” zwrócono uwagę m.in. na programy i inwestycje, które wykorzystują nowe technologie w edukacji, pozwalają przygotować młodych ludzi do podejmowania wyzwań współczesnego świata. Podkreślano, że technologie informacyjno-komunikacyjne pozwalają przekazywać wiedzę w ciekawy sposób i pomagają młodym ludziom odkrywać swoje zainteresowania.
W tym kontekście o „Laboratoriach Przyszłości” mówił Minister Edukacji i Nauki. Przypomniał, że nowoczesny sprzęt zakupiony w ramach programu jest już dostępny w 12 tys. szkół w całej Polsce. Pozwala on urozmaicić i wzbogacić proces dydaktyczny, a także rozwijać talenty uczniów.