Spis treści
Polscy uczniowie w coraz gorszej formie
PPOZ odniosło się do ostatnich wyników badań kompetencji ruchowej młodzieży, z których wynika, że jest ona gorsza niż 15-20 lat temu. Lekarze wskazali na konieczność zmiany podejścia dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej.
– Ruch odgrywa kluczową rolę w rozwoju młodego organizmu, wpływając na prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Wzmacnia także kości, rozwija mięśnie oraz poprawia koordynację ruchową i równowagę – zwróciła uwagę prezes PPOZ Bożena Janicka.
Zaznaczyła, że regularny ruch sprzyja także zdrowiu psychicznemu, zmniejszając poziom stresu i zwiększając koncentrację oraz wydolność umysłową. Z kolei brak aktywności fizycznej w młodości prowadzi do otyłości, nadciśnienia, problemów z układem sercowo-naczyniowym, a także zmniejsza gęstości kości, co może skutkować osteoporozą w dorosłym życiu – ostrzegła lekarka.
– Długotrwałe unikanie ruchu może prowadzić do wad postawy i bólu pleców zaś w późniejszym wieku zwiększa ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2 czy choroby serca – zauważyła.
Według PPOZ jednym z kluczowych powodów słabej sprawność fizycznej młodzieży szkolnej jest spędzanie zbyt dużo czasu przed ekranami komputerów, smartfonów, tabletów i telewizorów.
Przeczytaj też: Rewolucja na lekcjach WF-u jest już pewna. Nowa podstawa programowa to nie wszystko
Dzieciom brakuje wzorców
Zwrócono uwagę, że dzieciom brakuje odpowiednich wzorców w zakresie aktywności fizycznej.
– Jeśli rodzice sami nie uprawiają sportu i nie zachęcają swoich dzieci do aktywności, młodzi ludzie nie dostrzegają znaczenia ruchu w codziennym życiu – stwierdziła prezes PPOZ.
Aby odwrócić niepokojące tendencje, należy – w opinii PPOZ – postawić na edukację zdrowotną w szkołach oraz regularne uczestnictwo w lekcjach WF.
– Warto zastanowić się nad programem lekcji. (...) Brak różnorodności w zajęciach oraz nadmierne skupienie się na wynikach sportowych, a nie na zabawie czy indywidualnym rozwoju, może zniechęcać dzieci – oceniła Janicka.
Podkreśliła, że „należy jak najszybciej opracować strategię motywującą młodych ludzi do podejmowania regularnej aktywności fizycznej”.
MEN zapowiada zmiany w lekcjach wychowania fizycznego
Badaniem kompetencji ruchowych objęto ponad 3 mln uczniów klas 4-8 (1,6 mln chłopców, 1,5 mln dziewcząt). Wyniki potwierdziły raport AWF z 2023 r., który wskazywał, że 94 proc. dzieci i młodzieży w Polsce ma trudności w podstawowych czynnościach fizycznych.
Szefowa MEN Barbara Nowacka zapowiedziała powołanie zespołu ekspertów i praktyków, którego celem będzie opracowanie nowych podstaw programowych dla wychowania fizycznego.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?