Kondycja polskich uczniów najgorsza od lat. Lekarze apelują o regularne uczestnictwo w lekcjach WF-u

Magdalena Ignaciuk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kondycja fizyczna polskich uczniów stale się pogarsza. Młodzież spędza zbyt dużo czasu przed ekranami, brakuje im odpowiednich wzorców aktywności, a edukacja zdrowotna w szkołach jest niewystarczająca. „Aby przywrócić sprawność fizyczną uczniów, należy postawić na edukację zdrowotną i regularne uczestnictwo w lekcjach WF” – ocenili lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Ministerstwo Edukacji zapowiedziało powołanie zespołu ekspertów do opracowania nowych podstaw programowych.

Spis treści

Polscy uczniowie w coraz gorszej formie

PPOZ odniosło się do ostatnich wyników badań kompetencji ruchowej młodzieży, z których wynika, że jest ona gorsza niż 15-20 lat temu. Lekarze wskazali na konieczność zmiany podejścia dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej.

Wyników badań kompetencji ruchowej młodzieży pokazują, że kondycja uczniów jest gorsza niż 15-20 lat temu.
Wyników badań kompetencji ruchowej młodzieży pokazują, że kondycja uczniów jest gorsza niż 15-20 lat temu. Grzegorz Olkowski/Polska Press

– Ruch odgrywa kluczową rolę w rozwoju młodego organizmu, wpływając na prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Wzmacnia także kości, rozwija mięśnie oraz poprawia koordynację ruchową i równowagę – zwróciła uwagę prezes PPOZ Bożena Janicka.

Zaznaczyła, że regularny ruch sprzyja także zdrowiu psychicznemu, zmniejszając poziom stresu i zwiększając koncentrację oraz wydolność umysłową. Z kolei brak aktywności fizycznej w młodości prowadzi do otyłości, nadciśnienia, problemów z układem sercowo-naczyniowym, a także zmniejsza gęstości kości, co może skutkować osteoporozą w dorosłym życiu – ostrzegła lekarka.

– Długotrwałe unikanie ruchu może prowadzić do wad postawy i bólu pleców zaś w późniejszym wieku zwiększa ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2 czy choroby serca – zauważyła.

Według PPOZ jednym z kluczowych powodów słabej sprawność fizycznej młodzieży szkolnej jest spędzanie zbyt dużo czasu przed ekranami komputerów, smartfonów, tabletów i telewizorów.

Przeczytaj też: Rewolucja na lekcjach WF-u jest już pewna. Nowa podstawa programowa to nie wszystko

Dzieciom brakuje wzorców

Zwrócono uwagę, że dzieciom brakuje odpowiednich wzorców w zakresie aktywności fizycznej.

– Jeśli rodzice sami nie uprawiają sportu i nie zachęcają swoich dzieci do aktywności, młodzi ludzie nie dostrzegają znaczenia ruchu w codziennym życiu – stwierdziła prezes PPOZ.

Aby odwrócić niepokojące tendencje, należy – w opinii PPOZ – postawić na edukację zdrowotną w szkołach oraz regularne uczestnictwo w lekcjach WF.

– Warto zastanowić się nad programem lekcji. (...) Brak różnorodności w zajęciach oraz nadmierne skupienie się na wynikach sportowych, a nie na zabawie czy indywidualnym rozwoju, może zniechęcać dzieci – oceniła Janicka.

Podkreśliła, że „należy jak najszybciej opracować strategię motywującą młodych ludzi do podejmowania regularnej aktywności fizycznej”.

MEN zapowiada zmiany w lekcjach wychowania fizycznego

Badaniem kompetencji ruchowych objęto ponad 3 mln uczniów klas 4-8 (1,6 mln chłopców, 1,5 mln dziewcząt). Wyniki potwierdziły raport AWF z 2023 r., który wskazywał, że 94 proc. dzieci i młodzieży w Polsce ma trudności w podstawowych czynnościach fizycznych.

Szefowa MEN Barbara Nowacka zapowiedziała powołanie zespołu ekspertów i praktyków, którego celem będzie opracowanie nowych podstaw programowych dla wychowania fizycznego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji