Koniec matury 2022 z chemii – mamy arkusze CKE. Co należało powtórzyć przed egzaminem?

Barbara Wesoła
Dzisiaj maturzyści piszą egzamin maturalny z chemii. Jakie były wymagania? Co znajdzie się w arkuszach?
Dzisiaj maturzyści piszą egzamin maturalny z chemii. Jakie były wymagania? Co znajdzie się w arkuszach? Przemyslaw Swiderski
Matura z chemii w 2022 roku już sie rozpoczęła. Dzisiaj 16 maja egzamin pisze ok. 34 300 zdających (w tym ok. 25 400 tegorocznych absolwentów). Co należało powtórzyć do egzaminu? Przypominamy wytyczne i wskazujemy, na czym często potykają się maturzyści. Bądź uważny, a nie popełnisz tych błędów! W tym materiale po godzinie 14 pojawi się arkusz CKE.

Spis treści

Matura 2022 z chemii, poziom rozszerzony. ARKUSZE + ODPOWIEDZI

Odpowiedzi do zadań z matury z chemii 2022, poziom rozszerzony - SPRAWDŹ >>>

Kliknij w zdjęcia i zobacz proponowane odpowiedzi. Są dodawane systematycznie od godziny 14.

Zobacz pytania i odpowiedzi na wszystkie zadania matury z rozszerzonej chemii 2022 na kolejnych slajdach. Będziemy je publikować od godziny 14.UWAGA. Odpowiedzi uzupełniane są na bieżąco. Konieczne jest odświeżanie strony.

Matura 2022: rozszerzona chemia. Odpowiedzi i arkusz pytań o...

Matura 2022 z chemii – za nami egzamin maturalny z poziomu rozszerzonego

Trwa głosowanie...

Jak Ci poszła matura z chemii?

Matura z chemii odbyła się w całej Polsce 16 maja 2022 w godz. 9.00 - 12.00. Według danych CKE do egzaminu w tym roku z chemii przystępuje 34 300 zdających (w tym ok. 25 400 tegorocznych absolwentów). Na egzamin przewidziano 180 minut, ale nie wszyscy wykorzystali całe 3 godziny. Oto relacje maturzystów po egzaminie:

Wymagania egzaminacyjne z chemii — matura 2022

  • Atomy, cząsteczki i stechiometria chemiczna.
  • Struktura atomu – jądro i elektrony.
  • Wiązania chemiczne.
  • Kinetyka i statyka chemiczna.
  • Roztwory i reakcje zachodzące w roztworach wodnych.
  • Reakcje utleniania i redukcji.
  • Metale, niemetale, węglowodory.
  • Hydroksylowe pochodne węglowodorów − alkohole i fenole.
  • Związki karbonylowe − aldehydy i ketony.
  • Kwasy karboksylowe.
  • Estry i tłuszcze.
  • Związki organiczne zawierające azot.

Szczegółowy wykaz zagadnień znajdziesz w aneksie do wymagań egzaminacyjnych CKE tutaj: MATURA 2022 CHEMIA ROZSZERZONA - WYMAGANIA

O tym warto było pamiętać przed egzaminem z chemii:

Sprawdź harmonogram matur 2022:

Arkusze z poprzednich lat. Czy warto było je wypełniać?

Arkusze z poprzednich lat to świetny sposób na wyrywkowe sprawdzanie swojej wiedzy. Rozwiązując arkusze maturalne z chemii łatwo wyłapiesz, które zagadnienia wciąż stwarzają ci problem. Powtarzając wiedzę z arkuszami, nie tylko wyłapujemy braki, ale także można zauważyć co powtarza się na maturach najczęściej. Poza tym oswajamy się z formułą i w dniu egzaminu jesteśmy dużo spokojniejsi. Maturzyści potwierdzają, że tak jak w ar kuszasz z poprzednich lat, tak i w 2022 roku na maturze z chemii pojawiło się sporo zadań obliczeniowych.

Jak skutecznie powtarzać materiał do matury?

Wypełnianie arkuszy to jeden z praktycznych sposobów na skuteczne powtórki. Warto także wykorzystać inne techniki wspomagające zapamiętywanie oraz różne źródła wiedzy, dzięki czemu nie tylko utrwalisz informacje, ale także głębiej zrozumiesz temat np. filmy edukacyjne, quizy, gry związane z danym przedmiotem, rozmowa o danym zagadnieniu z innym uczniem, z nauczycielem, korepetytorem lub rodzicem, wykorzystanie sztuki do powtórek (rysowanie, lepienie np. modeli). Ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia! Warto też korzystać z aplikacji i multimedialnych źródeł jak np. kanał na YouTube „Chemiczny chichot” czy KhanAcademy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji